Спеціальні потреби

«В Україні вже розпочалась кампанія залякування», пише колишній державний секретар США Мaдлен Олбрайт. - 2004-03-08


Демократія в Україні стоїть перед важливим випробуванням у час, коли країна готується до президентських виборів, розпочинає статтю, присвячену ситуацiї в Україні, в газеті Нью-Йорк Таймс Мaдлeн Олбрайт. Кампанія залякування, що інколи переходить в насильство, вже розпочалась, пише Олбрайт. При цьому, каже вона, офіційний Вашингтон продовжує мовчати щодо майбутнього України - цього важливого для Америки партнера.

Далі колишній державний секретар пише, що нещодавно відвідала Київ, де взяла участь у конференції, присвяченій майбутньому України в Європі. Пані Олбрайт розповідає читачам Нью-Йорк Таймс про витіснення з еФ-еМ ефіру радіо Свобода, закриття київської станції Континент, яка розпочала передавати програми Свободи, та про підозрілу загибель директора полтавської радіостанції, який розглядав можливість ретрансляції програм радіо Свобода.

Мaдлен Олбрайт також робить огляд політичної ситуації в Україні. Конституційну реформу, первісно задуману адміністрацією президента Кучми, вона розглядає як спробу режиму залишитися при владі. «Безперечно помилково для Верховної Ради перебрати на себе більше керівних повноважень безпосередньо напередодні виборів, які є шансом для українців висловити свою думку стосовно напрямку, яким країну веде діючий уряд», каже Медлен Олбрайт.

Шлях, який обере Україна, надзвичайно важливий для Америки, вважає колишнiй держсекретар. Сполучені Штати не зацікавлені в тому, хто саме переможе на президентських виборах в Україні, однак, пише вона, для них важливо, яким чином ця перемога буде досягнута. На її думку, якщо на рівні посла США приділяють досить багато уваги українським проблемам, то вище керівництво країни тримається на відстані.

Мaдлен Олбрайт пропонує ряд кроків, які Сполучені Штати повинні зробити аби підтримати демократію в Україні. По-перше, каже вона, президент БУШ та високопосадові особи в його адміністрації повинні офіційно наполягати на проведенні чесних і прозорих виборів в Україні, відвідати з цією місією Київ та підняти це питання на засіданнях Великої Сімки, Європейського Союзу та НАТО.

По-друге, пише Олбрайт, необхідно збільшити підтримку незалежних засобів масової інформації та громадянського суспільства.

По-третє, разом з європейськими партнерами, США повинні дати зрозуміти Україні, яке майбутнє чекає на неї у залежності від методів проведення виборів. Тобто вільні та чесні вибори, у яких неважливо хто переможе, означатимуть прокладення для України шляху до ЄС, посилення співпраці з НАТО, підтримку прагнення Києва вступити до Світової організації торгівлі. Якщо ж вибори пройдуть нечесно, українське керівництво повинно знати, що шлях на Захід буде ускладнений, а власні банківські рахунки лідерів країни опиняться під загрозою. Таким же чином, вважає Мaдлен Олбрайт, Вашингтон має діяти, якщо люди Леоніда Кучми проведуть реформу конституції на його користь.

Становлення та поширення свободи потребує постійної пильності, яка зараз проходить перевірку в Україні, закінчує свою статтю у Нью-Йорк Таймс колишній державний секретар Сполучених Штатів Мaдлен Олбрайт.

XS
SM
MD
LG