Спеціальні потреби

Україна - тема вашингтонського круглого столу. - 2004-02-18


Вашингтон - 18 лютого. Після понад дванадцяти років Незалежності Україна залишається на роздоріжжі і не може визначитися, у якому напрямку крокувати. До такого висновку прийшли учасники круглого столу, що пройшов у Вашингтоні.

Круглий стіл дискусія на тему «Україна на роздоріжжі» організавала Українсько-Американською Координаційна Рада. Участь у розмові взяли українські та американські експерти, політики, громадські лідери

Пройшло понад дванадцять років з часу здобуття Україною незалежності, а вона і досі перебуває на роздоріжжі і не може визначитися куди рухатися, зазначив, відкриваючи свій виступ на круглому столі, колишній посол США в Україні ВІЛЬЯМ МІЛЛЕР. На його думку, від проведення цьогорічних виборів президента України залежить її майбутнє. Чи вона піде олігархічним напрямком і повернеться до тоталітаризму, крокуватиме до цивілізованого суспільства.

Вибори, на думку більшості учасників круглого столу, стануть знаковою подією для української історії. У складній передвиборчій ситуації, що склалася в Україні потрібно тиснути на український уряд з вимогою забезпечити умови для чесних виборів, вважає ОРЕСТ ДЕЙЧАКІВСЬКИЙ - співробітник Гельсінської комісії Конгресу США. Так звана конституційна реформа, що зараз проводиться в Україні може драматично вплинути на результати виборів, зазначив пан ДЕЙЧАКІВСЬКИЙ, додавши, що Конгрес США буде уважно стежити за українськими виборами і відповідно реагувати на їх хід. Останнім часом українське керівництво боляче реагує на критику Заходу, називаючи її втручанням у внутрішні справи. Україна як член ОБСЄ, нагадав ОРЕСТ ДЕЙЧАКІВСЬКИЙ, повинна цивілізовано сприймати всю критику. ОРЕСТ ДЕЙЧАКІВСЬКИЙ: «Все більше ми чуємо про втручання у внутрішні справи України, таку тактику використовував Радянський Союз. Цей аргумент тепер застосовують президентські засоби масової інформації в Україні. Україна член ОБСЄ, в одному з документів якої говориться, що зобов’язання однієї країни в рамках організації безпосередньо торкаються всіх її членів. Так само українські посадовці мають право критикувати, скажімо, Сполучені Штати».

Говорячи про роздоріжжя, учасники дискусії не оминули питання Росії, яка зміцнює свою присутність в Україні. Колишній конгресмен від штату Пенсильванія ЧАРЛЬЗ ДОГЕРТІ підкресливши, що висловлює лише власну думку, назвав Росію ворогом вільної і незалежної України. Україна надзвичайно важлива для стратегічних та економічних інтересів Західної Європи та Сполучених Штатів, підкреслив пан ДОГЕРТІ, і закликав присутніх тиснути на Конгрес, який у свою чергу здатний змінити політику державного департаменту по відношенню до України.

На думку регіонального директора американського Фонду підтримки демократії НАДІ ДЮК, українські можновладці в багатьох випадках копіюють дії своїх російських колег. Як приклад вона навела складну ситуацію із засобами масової інформації, дотриманням прав людини та недержавними організаціями, діяльністю та фінансуванням яких українська влада особливо зацікавилась напередодні президентських виборів. Однак, вважає пані ДЮК, на відміну від Росії та більшості інших країн колишнього СРСР в Україні існує досить активна опозиція, хоча вона знаходиться в значно складнішій ситуації ніж, скажімо, грузинська напередодні мирної революції в Грузії.

НАДЯ ДЮК: «Ситуація погіршується і буде погіршуватися, оскільки на мою думку, партія влади настільки налаштована залишитися на своєму місці, що буде застосовувати протягом наступних кількох місяців будь-які механізми аби утриматися при владі». Учасники круглого столу також обмінялися думками стосовно того, що у даній ситуації може зробити українська діаспора та американці, яким не байдужа доля України. Було запропоновано організувати під егідою ОБСЄ групу спостерігачів за виборчим процесом, працювати з Конгресом, Державним департаментом і лідерами Сполучених Штатів. Як зазначив колишній конгресмен БОБ ШЕЙФЕР, потрібно аби американські політики високого рангу відверто на весь світ заявили, що насправді відбувається в Україні і цим самим підтримали та надихнули український народ.

XS
SM
MD
LG