Спеціальні потреби

США: величезний дефіцит, мізерна облікова ставка. - 2003-07-17


За перспективною оцінкою Білого Дому, цьогорічний бюджетний дефіцит США зросте до рекордного рівня - чотирьохсот п’ятидесяти п’яти мільярдів доларів, що на п’ятдесят відсотків вище попередніх прогнозів, а передбачення на наступний рік - чотириста сімдесят п’ять мільярдів доларів.

На початку цього року Білий Дім очікував, що дефіцит, як цього, так і наступного року становитиме лише триста мільярдів доларів. У бюджет на поточний фінансовий рік, що закінчується наприкінці серпня, включено початкові кошти війни в Іраку, кажуть, представники уряду і Конгресу. Основні причини зростання бюджетного дефіциту, з їх погляду, - це млява економіка, нижчі передбачуваних податкові надходження та збільшення державних витрат на боротьбу з тероризмом.

Керівник бюджетного відділу Білого Дому Джошуа Болтен заявив однак, що передбачуваний дефіцит піддається керуванню. Чи така бюджетна ситуація - це щось нове для Америки?...

«Коливання урядового бюджету спостерігається упродовж років,--пише газета «Файненшеал Таймз»,--з огляду на непередбачувані зміни у політичних та економічних умовах, а частка теперішнього дефіциту у валовому внутрішньому продукті не вища, ніж сім років тому, коли американська економіка переходила через процес «одужання від безробіття» внаслідок рецесії дев’яностого--дев’яносто першого років.»

До речі, тоді бюджетний дефіцит досяг попередньої рекордної суми в двісті дев’яносто мільярдів доларів. «Файненшеал Таймз» застерігає однак, що «постійне зростання урядового дефіциту може послабити врешті-решт національні заощадження та перешкоджатиме надходженню інвестицій, а в кінцевому результаті здатне стримувати зростання рівня життя американців».

Тимчасом, голова центрального банку Америки Ален Ґрінспен, виступаючи цими днями на слуханнях в Конгресі США, висловив занепокоєння з приводу затримки в піднесенні американської економіки і згадав по можливість ризику дефляції. Головна процентна ставка США, яку Федеральна резервна система скоротила минулого місяця до одного відсотка є найнижча за останніх майже півстоліття. Ален Ґрінспен заявив, що банк готовий втримувати її на цьому рівні:

«...так довго як це буде потрібно для сприяння задовільного розвитку економіки», - зазначив керівник національного банку.

Облікова ставка США знижувалась упродовж останніх двох років тринадцять разів. Ален Ґрінспен дав зрозіти, що Центральний банк готовий скоротити її навіть ще більше, щоб оживити мляву економіку. Економічний спад частково пов’язують з рекордним зростанням бюджетного дефіциту США. Демократи, зокрема, звинувачують у цьому економічну програму президента Буша, де передбачено скорочення податків на суму в триста п’ятдесят мільярдів доларів. Ален Ґрінспен на слуханнях в Конгресі вказав, що хоч він і підтримує зменшення податків, але для того щоб взяти бюджетний дефіцит під контроль потрібно скорочувати федеральні витрати.

Зменшення облікової ставки заохочує населення до позичання грошей і вкладання їх у купівлю автомобілів та нерухомості, ринок якої тепер процвітає у багатьох реґіонах Америки.

Низькі процентні ставки також оберігають економіку від дефляції--постійного падіння цін, що є вкрай небажаним для Америки у теперішніх умовах. Дефляція стримує, як споживачів, так і бізнесові структури від витрачання грошей, як на купівлю, так і на виготовлення товарів і надання послуги, що гальмує в свою чергу попит, а в результаті і піднесення економіки. За найновішим повідомленням Міністерства праці США, ціни на товари і послуги у червні дещо зросли, а це послаблює побоювання щодо втягнення Сполучених Штатів у нищівний цикл дефляції.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG