Спеціальні потреби

Чи виступатиме Україна донором безпеки у Чорноморському регіоні? - 2003-07-05


Міжнародна конференція на тему „Євроатлантична інтеграція України: регіональна безпека і проблема внутрішньої трансформації” завершила свою роботу в Одесі. На форумі було обговорено кілька актуальних проблем реалізації євроатлантичного курсу України, зокрема – роль України в стратегії другої хвилі розширення НАТО, критерії членства в блоці, відповідності їм.

У заході брали участь представники штаб-квартири НАТО, Ради безпеки і оборони України, представники Фонду Еберта в Україні. Серед організаторів була Одеська обласна державна адміністрація та Центр міжнародних досліджень Одеського національного університету.

Значення Одеського регіону для України і НАТО неухильно зростає. Про це, під час виступу на конференції, заявив Голова обласної держадміністрації Сергій Гриневецький. За його словами, підтвердженням цього служить проведення в Одеській області міжнародних навчань „Кооператив партнер 2003”, метою яких є налагодження співпраці між силами НАТО і країнами-партнерами. „Навчання подібного рівня вже стали традицією в нашому регіоні” – підкреслив Сергій Гриневецький.

Голова облдержадміністрації зазначив, що з розширенням НАТО південні сухопутні і морські кордони Одеської області стануть своєрідною лінією між Україною та Альянсом.

У своєму виступі він наголосив: ”На нашу думку було б доцільним створення міжнародних підрозділів з боротьби з наслідками техногенних та природних надзвичайних ситуацій. Ключовим для нас в данному питанні є співпраця Одеської області з румунськими та молдовськими територіями – в рамках єврорегіону „Нижній дунай”, який отримав минулого року нагороду як набільш розвинутий єврорегіон.

В умовах розширення Європейського Союзу та НАТО на Схід – транскордонна співпраця набуває особливого значення. Вона стає одним із засобів реалізації євроінтеграційних намірів України через запровадження ефективної регіональної політики та використання потенціялу регіонів”.

Один з учасників конференції - Директор Інституту соціальних наук Одеського національного університету, завідуючий кафедрою міжнародних відносин Ігор Коваль в інтерв”ю Голосу Америки висловив переконання, що політичні і наукові кола Києва зрозуміли - міцність держави не може формуватися лише за рахунок столиці. В регіонах України є значні інтелектуальні ресурси, які мають бути задіяні. Зокрема, є такий ресурс і в Одеському національному університеті.

„Йшлося про дуже важливий для України і нашого регіону – південний напрямок зовнішньої політики, який ще достатньо не вивчений, але – це один з найбільш перспективних напрямків зовнішньої політики. Він не обтяжений проблемами, які є у України як із Заходом так і з Росією. Це перспективно з точки зору – політичної, прагматичної, торговельно-економічної. Одеський регіон може бути корисним завдяки своїй стратегічності. Це і річка Дунай, і транспортні коридори ...”

Заступник директора Національного Інституту стратегічних досліджень Григорій Перепелиця вважає, що конференція „Євроатлантична інтеграція України: регіональна безпека та проблеми внутрішніх трансформацій” присвячена реалізації стратегії України спрямованої на вступ до блоку НАТО.

Щодо перспектив вступу України до НАТО пан Перепелиця сказав: „Цю перспективу окреслив посол США в Україні Карлос Паскуаль. Він сказав, що ми можемо очікувати, що до 2008 року Україна може стати членом НАТО. Але, Він сказав потім, що питання про вступ України до НАТО стане остаточно зрозумілим лише після президентських виборів. Це буде основним знаком. НАТО є спільнотою демократичних країн і ми маємо продемонструвати нашу відданість демократичним принципам”.

Григорій Перепелиця так само наголосив, що поширення сфери впливу НАТО на Чорноморський регіон – означає посилення стабільності і зміцнення демократії і безпеки в країнах Чорноморського регіону. Це основний висновок.

„Наша конференція не випадково проходить саме в Одеса. Україна може виступати дуже впливовим гравцем у Чорноморському регіоні, впливати на ті процеси які тут відбуваються. Протягом роботи нашої конференції Директор Центру інформації та документації НАТО Мішель Дюре сказав, що Україна може виступати донором безпеки... Це буде наш внесок у європейську безпеку. У НАТО ми крокуємо не з порожніми руками, ми можемо йти з вагомим внеском реалізації наших інтересів”.

Під час конференції „Євроатлантична інтеграція України: регіональна безпека та проблеми внутрішніх трансформацій” було обговорено низку актуальних проблем реалізації євроатлантичного курсу України, а саме: роль країни в стратегії другої хвилі розширення НАТО, стан та перспективи зміцнення субрегіональної безпеки після другої хвилі розширення НАТО, критерії членства в НАТО та відповідальність їм України.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG