Спеціальні потреби

Ізраїльські нагороди в Україні - 2003-06-25


Праведників Народів Світу вітали сьогодні в посольстві Держави Ізраїль в Україні. Почесного звання Праведників Народів Світу удостоюються в Ізраїлі громадяни різних країн, які в часи Другої світової війни рятували євреїв від нацистських переслідувань.

До Стіни Пам”яті в Єрусалимі внесено імена більш ніж півтори тисячі українців, яким присуджено звання “Праведників народів світу”. Нині до цього списку додалося ще 17 імен. Українських громадян, які під час Другої світової, ризикуючи власним життям, рятували євреїв, привітала посол держави Ізраїль в Україні Анна Азарі:

"На протязі чотирьох років проводимо ці урочистості, вони не втрачають для мене сврєї хвилюючої унікальності. Загальне число затверджених і перевірених праведників близько 20 тисяч осіб. З них більше ніж тисяча п”ятсот з України. Процес перевірки нових історій, свідоцтв людської порядності та чесності триває й понині."

Багатьох із тих рятівників євреїв, кого розшукав Єрусалимський інститут пам”яті, сьогодні вже немає живими, і почесну грамоту і медаль Праведника Народів Світу отримують за них їхні діти й онуки. Українська праведниця Надія Федоренко-Туркевич з містечка Богуслава не змогла приїхати на церемонію через хворобу, приславши замість себе чоловіка Якова Федоренка. Як розповідає він, дружина з батьками переховувала під час окупації 2 єврейські родини:

"Дві сім”ї вони переховували – Тетельман і Трідман, вони ховали з початку війни і до самого кінця, до 44 року. Вони були сусіди, недалекі сусіди, і коли почалися гоніння на євреїв, то вони їх швиденько поховали. Там їхній дід у кущу бузку викопав яму, і їх у яму ховали там. І в сараї ховали, і на хаті ховали, і дровами закладали, як дізналися, що поліція починає шукати, то їх ховали всякими способами. Так ховали, що менше даже й сусіди знали, щоб ніхто не видав. І ще ця Трідман покійна Ліза, то ще родила дівчину в 42 році у ямі. І вона тут зараз є, тут у залі сидить, Лєна її звать. 3 роки тому вони приїхали і почали її просить, щоб вона підписала документ, що вона їх спасала. А до цього ніхто цим не займався і ніхто не знав і всі боялися даже говорить про це."

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG