Спеціальні потреби

Пласт - українська скаутська організація - 2001-05-14


ВСТУП: Влітку українска діаспора в Північній Америці пропонує молодим людям різні можливості проводити вільний час в українському оточенні. Існують, наприклад, табори для вивчення гри на бандурі або українських танців. У Гарвардському університеті є літній семестр україністики, а такі молодіжні організації, як Спілка української молоді і Пласт влаштовують табори на лоні природи. Скаутська організація Пласт має давні корені в Україні, а її програма досі приваблює сучасних американських українців. Серед них один юнак, який здолав далеку дорогу, щоб бути з українцями і скористати із «Життя в Пласті».

ІНТЕРШУМ: “Любимо сонце, рух, життя ....”

СЕРЕД ІДЕАЛІВ ПЛАСТУ – ЛЮБИТИ БОГА І УКРАЇНУ ТА ПЛЕКАТИ СИЛУ ТІЛА І ДУХА. КОЖНИЙ ПЛАСТУН ЗОБОВ’ЯЗУЄТЬСЯ АКТИВНО ПРАЦЮВАТИ ДЛЯ ЗДІЙСНЕННЯ ЦИХ ІДЕАЛІВ І, ЗА КРИЛАТИМ ВИСЛОВОМ ПЛАСТОВОЇ КЛЯТВИ, «МИНАТИ ОБЕРЕЖНО ЗРАДЛИВІ ЯРИ».

ІНТЕРШУМ: звук болота

МАРКІЯН КУЗЬМОВИЧ – ТРИНАДЦЯТИЛІТНІЙ ЧЛЕН ТАК ЗВАНОГО УЛАДУ ПЛАСТОВИХ ЮНАКІВ – НИНІ НЕ ТАК МИНАЄ ЗРАДЛИВИЙ ЯР, ЯК ВЕЛИКУ КАЛАБАНЮ. ЦЬОГО ЛІТА НА ПЛАСТОВІЙ ОСЕЛІ «ПИСАНИЙ КАМІНЬ» НЕПОДАЛІК МІСТА КЛІВЛЕНД, ШТАТ ОГАЙО ВИПАЛО БАГАТО ДОЩУ. ТОМУ МАРКІЯН РАЗОМ З ІНШИМИ ЮНАКАМИ МАЄ ЗАВДАННЯ ЗАСИПАТИ КАЛАБАНІ НА СТЕЖЦІ ДО ЇХНЬОГО ТАБОРУ.

ЗАРАДИ ТАКОГО ЗАДОВОЛЕННЯ БАТЬКИ МАРКІЯНА ВЕЗЛИ ЙОГО ПРИБЛИЗНО ТИСЯЧУ КІЛОМЕТРІВ З ЇХНЬОГО ДОМУ В ШТАТІ РОУД АЙЛЕНД. РОЗВАГОЮ ЦЕ НЕ НАЗВЕШ, АЛЕ МАРКІЯН ВВАЖАЄ, ЩО ТАКОГО РОДУ ЗАВДАННЯ ДАЄ ЙОМУ ПРАКТИЧНИЙ УРОК.

Маркіян Кузьмович: «Воно мене вчить, що Ти можеш робити щонебудь, що Ти хочеш, якщо ти пробуєш і якщо ти даєш 110 процент, знаєш, пробуєш найтяжче, що ти можеш -- то ти можеш робити щонебудь ти хочеш».

ІНТЕРШУМ

ПОДІБНИЙ УРОК ДІСТАЮТЬ І ЮНАЧКИ, ЯКІ ХЛОПЦЯМ НЕ ПОСТУПАЮТЬСЯ В ТОМУ, ЩО УКРАЇНСЬКІ СКАВТИ В АМЕРИЦІ НАЗИВАЮТЬ ‘ПІОНЕРКОЮ’, ТОБТО УМІННІ В’ЯЗАТИ ВУЗЛИ І БУДУВАТИ СПОРУДИ (КУРЕНІ ?) НА ЛОНІ ПРИРОДИ.

ІНТЕРШУМ: «і тоді треба починати …»

ПЛАСТОВА ПРОГРАМА ПРИСТОСОВАНА ВІДПОВІДНО ДО КОЖНОГО ВІКУ. ХЛОПЦІ І ДІВЧАТКА ВІД ШЕСТИ ДО ОДИНАДЦЯТИ РОКІВ – ТАК ЗВАНІ НОВАКИ І НОВАЧКИ – МАЙСТРУЮТЬ, ІНСЦЕНІЗУЮТЬ СВІТ КАЗОК І ФАНТАЗІЇ І ТАКОЖ ПОЧИНАЮТЬ НАВЧАТИСЯ ПРО ПРИРОДУ ТА ЖИТТЯ СЕРЕД НЕЇ.

ІНТЕРШУМ: «Як дзвони звучать»?

КІЛЬКА РОКІВ ТОМУ ПЛАСТ ЗАПОЧАТКУВАВ ПРОГРАМУ «ПТАШАТ», У РАМКАХ ЯКОЇ ДІТИ ВІКОМ ДО П’ЯТИ РОКІВ ТАБОРУЮТЬ З БАТЬКАМИ ВПРОДОВЖ ОДНОГО ТИЖНЯ.

УКРАЇНСЬКІ ПЛАСТУНИ В АМЕРИЦІ ВІДМЕЖОВАНІ ВІД КОРЕНІВ ПЛАСТУ МАЙЖЕ СТОЛІТТЯМ ЧАСУ ТА ПРОСТОРОМ ЦІЛОГО ОКЕАНУ. ОРГАНІЗАЦІЮ ЗАСНУВАЛИ В ГАЛИЧИНІ В 1911-му РОЦІ ДОКТОР ОЛЕКСАНДEР ТИСОВСЬКИЙ ТА СТУДЕНТИ ЛЬВІВСЬКОГО УНІВЕРСИТЕТУ ПЕТРО ФРАНКО –СИН ВЕЛИКОГО КАМЕНЯРА – ТА ІВАН ЧМОЛA. ВОНИ ПОШИРИЛИ ІДЕЇ ГЕНЕРАЛА БЕЙДЕНА ПАВЕЛЛА, ЯКИЙ ТРЬОМА РОКАМИ РАНІШЕ ЗАСНУВАВ СКАВТІНҐ ДЛЯ ХЛОПЦІВ ВЕЛИКОБРИТАНІЇ. ЗА ЧАСІВ ПОЛЬСЬКОГО ПАНУВАННЯ ПЛАСТ ІСНУВАВ У ЗАХІДНІЙ УКРАЇНІ, ЯК ПІДПІЛЬНА ОРГАНІЗАЦІЯ. РАДЯНСЬКА ВЛАДА ЙОГО ВЗАГАЛІ ЛІКВІДУВАЛА.

ІНТЕРШУМ: «раз, два, три, готові»!

НИНІ ПЛАСТ ЗНОВУ ДІЄ В УКРАЇНІ, НЕ В ОСТАННЮ ЧЕРГУ ЗАВДЯКИ УКРАЇНЦЯМ, ЯКІ ЗБЕРЕГЛИ ЙОГО ІДЕАЛИ І ТРАДИЦІЇ В ДІАСПОРІ. З ЦЬОГО ПРИВОДУ РАДІЄ ГОЛОВА ОСЕЛІ «ПИСАНИЙ КАМІНЬ», ПЛАСТУН-СЕНЬЙОР ІГОР ЗАХАРІЙ.

Ігор Захарій: «Тепер ми собі мусимо здати справи, що пластунів в Україні буде багато більше ніж у діаспорі. Якби ми взяли цілу Європу, Америку і Канаду то нас є маленька горстка в порівнанні з Україною і це нас дуже … серце радіє, що в Україні так воно росте».

ІНТЕРШУМ: «Юначе, Ти знай, там є Твій рідний край …»

ПЛАСТ В АМЕРИЦІ СТАВИТЬ В ОСНОВУ ОСНОВ УКРАЇНСЬКИЙ ПАТРІОТИЗМ. ОДНАК, НЕМОЖЛИВО УНИКНУТИ ВПЛИВУ АМЕРИКАНСЬКОЇ ДІЙСНОСТІ. У ЦІЙ ПІСНІ, НАПРИКЛАД, МОВА ПРО ЛЮБОВ ДО УКРАЇНИ, АЛЕ МЕЛОДІЮ СТВОРИВ У ШІСТДЕСЯТИХ РОКАХ ВИДАТНИЙ АМЕРИКАНСЬКИЙ ПІСНЯР БОБ ДИЛЕН. МАЙЖЕ ВСІ ЦІ ПЛАСТУНИ НАРОДИЛИСЯ І ВИРОСТАЛИ В АМЕРИЦІ… ВОНИ ПРОВОДЯТЬ БІЛЬШІСТЬ ЧАСУ В ОТОЧЕННІ АМЕРИКАНСЬКИХ ОДНОЛІТКІВ І ДАЛЕКО КРАЩЕ ГОВОРЯТЬ ПО-АНГЛІЙСЬКИ, НІЖ ПО-УКРАЇНСЬКИ. ТА ВСЕ Ж – ВОНИ ЗАХОПЛЮЮТЬСЯ СВОЄЮ УКРАЇНСЬКОЮ СПАДЩИНОЮ І НАМАГАЮТЬСЯ НЕ ЗАБУВАТИ РІДНУ МОВУ. САМЕ ЦЕ СПОНУКАЛО МАРКІЯНА КУЗЬМОВИЧА ВИБРАТИ ПЛАСТОВИЙ ТАБІР ЗАМІСТЬ ЗАМОЖНІШОЇ І ДОСТУПНІШОЇ ОСЕЛІ АМЕРИКАНСЬКИХ БОЙ СКАУТІВ.

Маркіян Кузьмович: «Я був гордий, що я є українець і я хотів бути з інші українці і я мав інші товариші в Пласті і я тільки думав, що воно би було багато приємніше ніж Бой Скаутс – і воно є»!

ІНТЕРШУМ

ПЛАСТОВА ПРОГРАМА, ТАКОЖ МАЄ НА МЕТІ ЗАГАРТУВАННЯ ТІЛА.

ІНТЕРШУМ: «Максим!»

ВІД РАНКУ ДО ВЕЧОРА РУХУ НЕ БРАКУЄ, БО ЯК СКАЗАНО В ДОВІДНИКУ ЦІЄЇ ОРГАНІЗАЦІЇ, ПІД НАЗВОЮ «ЖИТТЯ В ПЛАСТІ» - В ЗДОРОВОМУ ТІЛІ ЗДОРОВИЙ ДУХ.

ІНТЕРШУМ

ДУХОВНІСТЬ ТАКОЖ ВАЖЛИВИЙ ЕЛЕМЕНТ. ПЛАСТОВИЙ КАПЕЛЯН, ОТЕЦЬ ПАВЛО ГАЙДА З МІСТА ЧІКАГО, БУВ ПЛАСТУНОМ ПЕРЕД ТИМ ЯК ВИСВЯТИТИСЯ НА ГРЕКО-КАТОЛИЦЬКОГО СВЯЩЕНИКА У ЛЬВОВІ ВІСІМ РОКІВ ТОМУ. ОТЕЦЬ ГАЙДА ДОВІРИВ ЦІЙ ОРГАНІЗАЦІЇ СВОЇХ ДВОХ СИНІВ, БО, ЯК ВІН ЗАЗНАЧАЄ, ВОНА ВСЕБІЧНО БУДУЄ МОЛОДИХ ЛЮДЕЙ.

о. Павло Гайда: «В нашій натурі є три складники. Наше фізичне тіло, є наш інтелект і наш дух. І треба всі три речі виховувати».

ПЛАСТ, КАЖЕ ОТЕЦЬ ГАЙДА, САМЕ ЦЕ І РОБИТЬ. ЩОБ ЗАСИПАТИ НАВІТЬ КАЛАБАНЮ ТРЕБА ТРОХИ ПОДУМАТИ І ЩЕ БІЛЬШЕ ПОПРАЦЮВАТИ. З ЦЬОГО БЕЗПОСЕРЕДНЯ ПРАКТИЧНА КОРИСТЬ, А НА ДОВШУ МЕТУ – ТАКОГО РОДУ ЗАВДАННЯ ПЛЕКАЄ В МОЛОДИХ ЛЮДЯХ ПОЧУТТЯ ВПЕВНЕНОСТІ В СОБІ.

НАПРИКІНЦІ ТАБОРУ – УЧАСНИКИ ПОВЕРТАЮТЬСЯ ДОМІВ (ДОДОМУ), ЗБАГАЧЕНІ ПРАЦЕЮ, РОЗВАГОЮ І СВІЖИМ ПОВІТРЯМ ТА ЗДОБУВШИ ЩЕ ШИРШЕ КОЛО НОВИХ УКРАЇНСЬКИХ ДРУЗІВ.

Відео - найголовніше

Каякінг з протезом — досвід ветерана ЗСУ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:29 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG