Спеціальні потреби

Ющенко: «Президент Янукович це зміна курсу»


Віктор Ющенко прогнозує різку зміну зовнішньополітичного курсу України після приходу до влади Віктора Януковича. Про це чинний президент заявив на прощальній пресовій конференції. Коментуючи останні заяви Януковича про можливість пролонгації перебування російського флоту на українській території та про наміри віддати українську ГТС у консорціум, глава держави зауважив:

«Чи це зміна курсу? Очевидно: це зміна курсу. Це підлегла політика».

Назвавши присутність чужоземного флоту на території України «вічною раною» і «фактором дестабілізації», а передачу прав на українську ГТС – зрадою національних інтересів, Ющенко водночас наголосив: плани лідера Партії регіонів ні для кого не були несподіванкою. «Ви це чули п’ять років. Чому ви дивуєтесь?» , -- запитав він.

Ющенко заперечив будь-яку власну відповідальність за такий вибір України. На пряме запитання – чи почувається він винним у тому, що привів до влади антигероя Майдану – відповів:

«Дивне запитання. Я за Януковича не голосував. Це ваш вибір, це ваша відповідальність».

Президент категорично відкинув також думку про те, що перемозі Януковича – і відкату від демократії – посприяла його критика на адресу Тимошенко. Ющенко повторив тезу про «однаковість» двох кандидатів у сенсі несприйняття обома демократичних цінностей та залежності обох від Росії:

«Вихід у другий тур Тимошенко і Януковича це найкращий російський проект з 1991 року. І ці люди, безумовно, ще знайдуть себе в цій політиці. І якщо завтра Янукович запропонує Тимошенко посаду прем’єр-міністра – завтра ж до вечора будуть визнані результати виборів президента Януковича, відкликані всі судові справи – «і вєчная любов».

А відповідаючи на запитання про те, що він вважає своєю найбільшою помилкою на президентській посаді, Ющенко заявив:

«Якщо говорити про найбільшу помилку за 5 років, я її назву. Я її до цього не називав, але в мене є сьогодні на це моральне право. Найбільша моя помилка за 5 років це Тимошенко».

Як він додав, якби на посаді прем’єр-міністра була людина конструктивна, тоді помаранчеву владу переобрали б на другий строк, а демократичні ідеали закріпились у суспільстві.

На своїй останній прес-конференції у якості президента України Віктор Ющенко підкреслив також: він пишається тим, що забезпечив законний виборчий процес. І пообіцяв: фінальну крапку так само буде поставлено у законний демократичний спосіб. Усі скарги, подані до Вищого адмінсуду щодо виборчих порушень, будуть розглянуті – причому засідання проходитимуть публічно та за участю повного складу суддів [Нагадаємо – саме цього вимагала Юлія Тимошенко. – Г.А.].

Однак «зробивши усе, що міг» для проведення демократичних виборів, президент Ющенко не піде на коронацію свого наступника. «Не планую», -- відповів глава держави на запитання про те, чи буде він присутній на церемонії інавгурації Януковича. Як сказав президент, «25-го лютого хоче подарувати собі «відключку» на 10 днів» і поїхати з родиною у відпустку.

Що ж до планів на майбутнє, то Ющенко знову повторив: він ненавидить політику, але не має морального права зараз її залишити. Він приведе свою політичну силу до парламенту і далі боротиметься за цінності, яких ніколи не зраджував і не зрадить – навіть якщо, як каже Ющенко, залишиться тільки сам-один у «помаранчевій формі».

«Лакеєм ні в кого не буду», -- заявив президент. Він також порадив наступнику, який хоч і переміг, проте не здобув на виборах підтримки більшості, – бути президентом України, а не президентом Донбасу:

«Я дійсно не хочу, щоб Віктор Федорович був президентом Донбасу. Не хочу, щоб Віктор Федорович був президентом 7 областей, які його підтримали. Я хочу, щоб Віктор Федорович уже з нового статусу відчув ту відповідальність, що через його місію можна зробить дорогу консолідації. Не загравати у темах, які порочать будь-яку націю: чи то 2 язика – одна страна, чи 4 конфесії -- одна страна, чи 6 історій – одна страна. Знаєте, це байки сірого вовка, це проект, як втратити державу», -- наголосив президент Ющенко.

Він також висловив сподівання, що в Януковича, попри його недавню заяву, «не підніметься рука» скасувати Указ про присвоєння звання Героя України Степану Бандері:

«Якби не було Бандери, Янукович би не став президентом», -- сказав Ющенко. Як він пояснив – без героїчної боротьби таких, як Степан Бандера, не було б сьогодні суверенної і незалежної держави Україна.

А тим часом новообраний президент Віктор Янукович поспішив заперечити критику, що прозвучала з вуст попередника. Він заявив, що захист національних інтересів і зміцнення незалежності України для нього будуть понад усе:

«Тим, хто чекає, що моє президентство ослабить Україну, можу сказати лише одне – не дочекаєтесь. Мені вистачить твердості й послідовності у відстоюванні національних інтересів України у стосунках з усіма партнерами, з усіма сусідами України», -- заявив Янукович, слова якого цитує прес-служба Партії регіонів.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG