Спеціальні потреби

Комісія вивчить участь Великобританії у війні в Іраку


Колишній прем’єр-міністр Великобританії Тоні Блер є серед осіб, які, згідно з передбаченнями, даватимуть свідчення під час щойно започаткованого розслідування справи участі Великобританії у війні в Іраку. Працю слідчої комісії офіційно накреслено в Лондоні.

Рамки розслідування досить широкі – участь Великобританії в іракській війні від літа 2001 року по сьогоднішній день. Комісію, що вестиме розслідування, очолюватиме колишній високопоставлений державний службовець Джон Чилкот.

«Ми обміркуємо участь Великобританії у війні в Іраку, включно із способом, як були винесені рішення і до яких дій вдалися, для якнайточнішого і якнадійнішого встановлення того, що сталося, і які з цього можна зробити висновки», - сказав Чилкот. Він додав, що комісія звернеться до високопоставлених офіційних осіб, причетних до процесу прийняття рішень, винесених в час війни, включно з колишнім прем’єр-міністром Тоні Блером.

Рішуча підтримка Блером рішення Сполучених Штатів розпочати війну і його рішення про надіслання 45 тисяч британських військовослужбовців до Іраку для участі в очоленому США вторгненні свого викликали масові протести в країні. Критики звинуватили його уряд у викривленні розвідданих для виправдання війни.

Джон Чилкот заявив, що хотів би залучити до слухань, які проводитиме комісія, також політиків в США та інших країнах. Втім він сумнівається, що така співпраця відбудеться: «Очевидно, в нас немає повноважень, щоби змусити свідків давати свідчення тут, не кажучи вже про осіб з іноземних країн».

Чилкот сказав, що слідча комісія не має повноважень суду, але що її розслідування буде всеохоплюючим, безстороннім і щирим: «Комісія не уникатиме роблення критичних зауваг. Коли ми виявимо, що було зроблено помилку, що були речі, які можна було краще зробити, ми скажемо про це це відверто».

Британський уряд спочатку заявив, що слухання відбуватимуться за закритими зверима, але пізніше поступився у зв`язку з критикою з приводу можливості приховання інформації від громадськості.

У Великобританії вже раніше було кілька слухань щодо різних аспектів іракської війни. Але дане слухання буде наймасштабнішим дозі.

Великобританія вивела з Іраку всі свої бойові частини і втримує в тій країні лише невеликий контингент для навчальних завдань. В Іраку протягом війни загинуло 179 британських військовослужбовців.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG