Спеціальні потреби

Ким Обама замінить суддю Верховного суду Сутера





З переходом Арлена Спектера до демократів Республіканська партія втратила не тільки важливий голос у Сенаті, але й у сенатському юридичному комітеті, який відсіює претендентів на посаду судді Верховного суду США. Нещодавно один зі ветеранів найвищого судового органу Дейвід Сутер висловив намір піти на пенсію. Його відставка дає президенту Обамі першу можливість висунути свого кандидата. Очікують, що на місце Сутера призначать жінку.

Після дев’ятнадцяти років служіння у найвищому судовому органі країни Дейвід Сутер іде у відставку. Втім за майже два десятиліття Сутер так і не прижився у Вашингтоні, кажуть близькі до нього кола, і завжди мріяв повернутися додому у Нью-Гемпшір. У нещодавньому інтерв’ю він відверто зазначив, що втомився від своєї роботи:

«Навантаження настільки велике, що з початком кожної нової сесії я нібито переживав лоботомію».

Нещодавно він відправив президентові листа з проханням про відставку, плануючи піти вже до кінця літа.

Коли президент Джордж Буш старший номінував Сутера, республіканці бачили в ньому ідеального представника партії у Верховному суді. Майже не відомий за межами штату Нью-Гемпшир консерватор – гарантований опір суддям ліберального напрямку.

Колишній президент США Джордж Буш сказав: «Я щиро вважаю, що суддя Сутер – найбільш достойна кандидатура на цю високу посаду».

Лібералів охопила паніка. Групи правозахисників виступили з протестами, побоюючись, що призначення на посаду Сутера означатиме перетворення Верховного суду на кишенькову інстанцію республіканців, які за його допомогою просуватимуть у країні консервативну політику. Натомість сенатор з Нью-Гемпширу здивував як однопартійців, так і демократів, зайнявши помірковану позицію. Чимало аналітиків називають його чи не найбільшою кадровою помилкою республіканців. Приступивши до роботи, Сутер примкнув до так званого центристського блоку суддів, до якого входили, серед інших, суддя Сандра О’Коннор та Ентоні Кеннеді. Свою позицію «золотої середини» Сутер підтвердив, підтримавши рішення Суду залишити законними аборти. Втім, у своєму заключному слові він зазначив, що штати мають право вводити власні обмеження та заборони. Відтак Сутер продовжує розчаровувати республіканців – у всіх гучних спірних справах – відносно смертної кари, програм допомоги чорношкірим, релігії – він ігнорує партійну лінію.

«Суддя Сутер – каже колишній помічник судді Маєр Фідер - підходив до кожної справи без будь-яких політичних упереджень».

У 2000-му він підтримує демократів у справі Буш проти Ґора, коли визначалась доля президентських виборів. Він також був одним із суддів, які дозволили в’язням з Ґуантанамо захищати свої права у федеральних судах, замість військових трибуналів, як на тому наполягала адміністрація Буша. Іронічно, втім багато аналітиків кажуть, що саме завдяки Сутеру - обранцю від республіканців – Верховний суд не став інструментом правих політиків.

Саме політичний нейтралітет президент Обама, якому доведеться обирати наступника Сутера, вважає критично важливою рисою судді. Він каже:

«За майже два десятиліття на лаві Верховного суду суддя Сутер продемонстрував нам, що означає бути незалежним та неупередженим суддею. Приймаючи рішення, він залишав ідеологію осторонь. Він ніколи не переслідував ніяких політичних цілей. Він завжди був проти вішання ярликів та відмовлявся мислити вузькими категоріями. Натомість він зосереджувався на одній цілі – справедливо вирішити справу, представлену на розгляд Суду».

Сутер залишатиметься на посаді до того часу, поки не складе присягу його наступник. Президент каже, що планує знайти Сутеру заміну вже до жовтня, коли Суд почне нову сесію. Для Обами – це перше кадрове рішення, яке виходитиме за рамки його президентства. Адже судді Верховного суду призначаються безстроково. На прес-конференції у Білому домі президент Барак Обама зазначив, яких якостей шукатиме у наступному судді.

«Я шукатиму людину з гострим та аналітичним розумом. Я прагну знайти людину, яка розуміє, що закон – це не лише теорія чи прецедент, а радше інструмент, яким ми користуємось у нашому повсякденному житті».

Хоча широкому загалу про відставку Сутера стало відомо лише тепер, президент вже протягом місяців знав про його наміри та проводив відбір кандидатів. Серед головних претендентів -- суддя Даєн Вуд та генеральний соліситор США Елена Кейґан. Обидві жінки були свого часу, як і президент Обама, професорами права Чиказького університету. Третій можливий кандидат – суддя апеляційного суду Соня Сотомайор. Їх кандидатури лунали на головних телеканалах. Свою думку висловив також сенатор Спектер:

«Жінки у Верховному суді не мають достатнього представництва, так само афро-американці. Нема у колегії і представника іспаномовної громади. Я сподіваюсь, що президент обере наступного суддю поза стінами апеляційних судів, як це відбувалося роками і знайде когось з більш широким досвідом».

Спектер та інші сенатори вже давно зауважують, що всі дев’ять членів суду – колишні апеляційні судді та закликають президента серйозно розглянути кандидатів-політиків. А це може означати, що наступним суддею стане губернатор Мічигану Дженніфер Ґренголм чи губернатор Массачусетсу Девал Патрик.

Інше за темою

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG