Спеціальні потреби

Обама відстоює оприлюднення секретних документів ЦРУ


Оприлюднення минулого тижня інформації про методи допитів агентами ЦРУ людей запідозрених у тероризмі викликало шквал критики на адресу адміністрації Барака Обами. До критиків приєднався і колишній віце-президент США Ричард Чейні, за часів якого Центральне розвідувальне управління вдавалося до тортур з дозволу адміністрації. В інтерв’ю телеканалу «Фокс» Чейні заявив, що жорсткі допити принесли результат, і закликав адміністрацію Обами опублікувати документи, які свідчать про позитивні результати допитів.

Однак сам Барак Обама вважає застосування тортур протизаконним і особисто прийшов до ЦРУ, аби пояснити свої дії його співробітникам. У штаб квартирі ЦРУ Обаму зустрічали бурхливими оплесками. Президент визнав, що чимало агентів ЦРУ занепокоєні публікацією таємних документів, але закликав присутніх визнати помилки:

«Не опускайте руки через те, що трапилось останнім часом. Не розчаровуйтесь через те, що ми повинні визнати, що можливо зробили помилки. Саме так ми вчимося».

Обама розуміє, що накладення обмежень на способи проведення допитів ускладнить роботу розвідників, однак переконаний, що це єдиний правильний шлях:

«Так, ваша робота ускладнилась, як і моя, і це нормально. Але саме тому ми можемо пишатися, що ми – американці. І саме тому я вірю, що у майбутньому ми переможемо наших ворогів, бо ми на світлій стороні історії».

Оприлюднення документів адміністрації Буша з описанням дозволених методів допитів викликало шквал критики на адресу Барака Обами з боку республіканців. Чотири колишні керівника ЦРУ вважають, що після того, як ці документи були опубліковані, розвідувальні операції проти тероризму стало здійснювати складніше.

Навіть чинний директор ЦРУ Леон Панета виступав проти публікації. Критики вважають, що оприлюднення таємної інформації призведе до застосування описаних методів проти американців. Однак адміністрація США наполягає, що оприлюднила лише вже загальновідомі дані.

Якщо колишній віце-президент Чейні говорить, що тортури допомогли добути корисну інформацію, то нове керівництво країни вважає жорсткі методи не ефективними. Адміністрація США переконана, що рішення президента поновило репутацію Америки у світі. Барак Обама обіцяє не карати офіцерів, які вдавалися до тортур з дозволу адміністрації. Однак він не виключає кримінальне переслідування юристів, які схвалили застосування жорстких методів допитів.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG