Спеціальні потреби

Британський погляд на наслідки газового конфлікту


Під час газового конфлікту Україна не змогла донести свою позицію до країн Євросоюзу, і це зруйнувало її імідж та віддалило перспективу євроінтеграції. Таку думку висловив на прес-конференції в Києві керівник програми з питань Росії та Євразії Лондонського королівського інституту міжнародних відносин («Четем Хауз»), консультант НАТО з питань України Джеймс Шерр.

За словами експерта, газова криза чітко продемонструвала, що владні структури в Україні не розуміють важливості міжнародної комунікації на урядовому, суспільному та мас-медійному рівнях:

«Українського голосу не було чути там, де він мав лунати, – у Західній Європі. Представники Росії щодня оббивали усі можливі пороги – їх можна було побачити на засіданнях уряду, у телевізійних студіях, на зборах громад. Вони подавали найдетальніші роз’яснення стосовно того, що відбувається. Називали дати, імена, обсяги, терміни, ціни. А тим часом упродовж всього періоду кризи лондонське бюро CNN мусило телефонувати до мого департаменту і просити: «Чи не можна поговорити з Джеймсом, бо ми не можемо знайти жодного українського експерта?».

Як стверджує Шерр, українці не потурбувалися пояснити європейській спільноті ні сенсу своїх дій, ні технічних особливостей обслуговування української газотранспортної системи, а тому їхні відповіді на закиди росіян виглядали непереконливо:

«Коли Росія звинуватила Україну в крадіжках газу, Україна відповіла: «Ми не крадемо газ, а відбираємо його для технічних цілей». Жодних пояснень. Що б ви подумали, якби таке почули? Ви подумали б, що вам кажуть неправду, тому що відповідь незрозуміла. Коли ж Росія оголосила: «Ми відновили постачання газу для Європи», а ніхто в Європі його не отримував, росіяни сказали: «Це тому, що українці знову його крадуть». І знову з українського боку – мовчанка».

«Але ж насправді відповідь була!» – обурюється з української інертності британський експерт. Як він нагадав, ключові гілки газогону довелося тимчасово спрямувати в реверсному напрямку, аби забезпечити газом Південь і Схід України. Тоді всупереч проханню «Нафтогазу», російський «Газпром» обрав саме ці гілки для постачання газу в Європу.

Якби українці донесли до свідомості європейців бодай один цей факт, – вважає Шерр, – вони виграли б інформаційну війну з Росією і схилили на свій бік симпатії Євросоюзу:

«Якби лиш один цей простий факт став відомий у Європі, там зрозуміли б, що Росія веде дуже цинічну гру».

Шерр упевнений: у газовому конфлікті правда на боці України. А тим часом, каже він, у Європи склалося інше враження:

«Захід вірить, що винна Україна. Більшість політиків та експертів у Європі міркують так: у грудні Росія дала Україні все, на що та могла сподіватися. А українці взяли й перервали переговори. Європейські урядовці кажуть: так, росіяни підступні хлопці, але вибачайте, цього разу вони мають рацію, і українці повелися безвідповідально».

Імідж країни зруйнований, європейська перспектива ще більше віддалилася, – констатує аналітик. І радить Україні винести урок із газової кризи. Тут мусять зрозуміти: інформаційний вимір політики стратегічно важливий. І для донесення української позиції до європейців недостатньо, щоб Президент Ющенко зустрівся поговорити з головою Єврокомісії.

«Україна повинна кардинально змінити спосіб представлення себе у світі і ведення бізнесу, якщо хоче, аби до неї серйозно ставилися в Європі», – наголосив британський експерт.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG