Спеціальні потреби

Транзит газу до Євросоюзу через Україну не відновлено


Попри обіцянку України і Росії відновити у вівторок газопостачання європейським країнам, у ЄС досі не отримали палива. На заваді стала нова суперечка. У вівторок зранку «Газпром» повідомив про відновлення постачання палива. Речник компанії заявив, що транзит відбудеться в тестовому режимі. Україні запропонували транзитувати 76 мільйонів кубометрів газу із ГВС Суджа у Курській області на ГВС Орловка в Одеській області. Однак паливо так і не пішло. Представники російської компанії відразу ж звинуватили Україну у блокуванні транзиту і невиконанні домовленостей. Те, що газ не йде через українську ГТС підтвердили і європейські спостерігачі, які перебувають на вимірювальних станціях обох країн. Піа Аренкільде Гансен заявила:

«Від наших спостерігачів ми отримали інформацію, що газ постачається в невеликих обсягах, або зовсім не постачається. На даний момент ми не можемо сказати про причини. Але ситуація надзвичайно серйозна і вимагає негайної реакції».

В українській компанії кажуть, що умови транзиту, які запропонув вночі «Газпром» технічно не можливо виконати. Адже росіяни подали незначну кількість газу і забажали направити його за найдовшим маршрутом. Президент країни Віктор Ющенко, каже за відсутності постачань російського газу, українська система працює в автономному режимі і нині Східна Україна отримує паливо із підземних сховищ, які розташовані на Західній Україні. Тому відновлення транзиту можливе лише за умови відновлення постачання з усіх шести напрямків із території Росії. Якби Україна почала транзитувати газ за маршрутом, запропонованим «Газпромом», каже Ющенко, частина країни залишилася б без палива взагалі:

«Газотранспортна система не може прийняти скажімо 50 мільйонів кубічних метрів російського газу або іншу кількість і прокачати його в будь-яку сторону. Ми повинні всю систему ввести в штатний режим. Іншими словами відновити роботу, в якій система перебувала до 1 січня 2009-го року. Це дуже важливий і дуже чутливий момент. Ми не залишимо без газу Донецьк, Луганськ, Харків, Дніпропетровськ, південь Запоріжжя».

Віктор Ющенко продовжує наполягати, що українська сторона виконала всі контрактні умови щодо транзиту газу до ЄС. Про це начебто свідчить відсутність будь-яких формальних претензій «Газпрому», який, мовляв, обмежується лише усними заявами.

Голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу висловив стурбованість новим ускладненням і закликав «Газпром» відновити транзит в необхідних обсягах.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG