Спеціальні потреби

Агентству НАСА виповнилося пiвстолiття


Першого жовтня 1958 року у США почало працювати Національне управління з аеронавтики та досліджень космічного простору, відомого у світі як НАСА. За п’ятдесят років роботи, задуманий як ідеологічний проект протистояння Радянському Союзу у сфері освоєння космосу, сьогодні НАСА – одна з найпотужніших установ у світі, яка займається цивільними дослідженнями космосу, проектуванням, будуванням та випробуванням нових поколінь човників. І, можливо, вже не так далекі ті часи, коли завдяки розробкам НАСА людство зможе освоїти не лише Місяць та планети Сонячної системи, але і віддалені куточки Всесвіту.про iсторiю НАСА
Гонка за освоєння космосу між Радянським Союзом та Америкою була ознаменована промовою молодого президента Джона Кеннеді 1961 року, у якій він оголосив про плани США дістатися Місяця. «Ми вирішили полетіти на Місяць та зробити у наступне десятиліття ще кілька подібних місій. І ніхто не говорить, що це буде легко», - сказав Кеннедi.про головнi досягнення НАСА
Ніщо так не прискорило освоєння космосу, як запуск Радянським Союзом у 1957 роцi Спутніка. Відтоді НАСА здійснює свій перший успішний запуск супутника у космос – човника Експлорер-1. Відразу після того президент Айзенгауер у 1958 роцi підписує закон про створення незалежного федерального агентства НАСА. Через шість місяців оголошено про початок програми Меркюрі, яка закінчилась польотом у космос екіпажу із семи астронавтів – Слейтона, Шіри, Купера, Карпентера, Ґлена, Ґріссома та Шепарда. Нація познайомилась з першими американськими астронавтами 9-го квітня 1959 року. В інтерв’ю, яке він дав незадовго перед своєю смертю, Алан Шепард пригадав той день як один з найщасливіших днів у його житті: «Тоді ми офіційно були представлені, як американський перший космічний екіпаж», -- вiдзначив вiн.

5-го травня 1961 року Алан Шепард став першим американцем, який вийшов у космос у відкритій капсулі Фрідом Спейс. Його подорож тривала п’ятнадцять хвилин. У лютому 1962 року програма Меркюрі досягла своєї головної мети. За чотири години та п’ятдесят п’ять хвилин Джон Ґленн три рази облетів земну кулю.

За програмою Меркюрі настала ера Джемінай, за час якої було сформовано два екіпажi, здійснено кілька виходів у космос та навколоземних подорожей. Джемінай заклала фундамент успіху програми Аполлон, у рамках якої космічну подорож здійснили три екіпажi, були розроблені потужні ракетні носії, створені місячні модулі. Доба Аполлон відзначилась як успіхом, так і трагедією. У 1967 роцi три астронавти НАСА загинули у пожежі, яки виникла під час випробувань Аполлону-1. Від часу трагедії НАСА з новим хистом взялась за справу освоєння космосу. 20-го липня шістдесят дев’ятого року астронавт Дейл Армстронг виконав обіцянку президента Кеннеді, ставши першою людиною, яка ступила на поверхню Мiсяця. Слова, сказанi ним у цей момент, уже увiйшли в iсторiю: «Маленький крок людини – величезний стрибок для людства».

З того часу НАСА здійснило ще шість запусків у рамках програми Аполлон, яка була припинена у 1972 році. Саме висадки на Місяць стали поштовхом для початку співпраці у космосі. У липні 1975 року радянський човник Союз та американський Аполлон здійснили першу стиковку на орбіті.

Ера програми Аполлон завершилась, однак розпочиналась нова доба. Свій перший політ у космос човник багаторазового використання Колумбія здійснив у 1981 роцi. На борту корабля у космос було доставлено кілька супутників та космічний телескоп Габбл, знімки якого привернули увагу усього світу. Програма Шаттл, однак, зазнала два великих удари. У 1986 році на сімдесят четвертій секунді після запуску вибухнув човник Челленджер. Всі сім членів екіпажу загинули. У лютому 2003 року з сімома астронавтами на борту загинула Колумбія. На певний час програма космічних запусків НАСА була заморожена. Нині її відновлено і найбільшою її частиною є завершення побудови Міжнародної космічної станції. До 2010 року НАСА планує вивести з дії всі свої човники. А нині ж управління продовжує працювати у галузі досліджень, дизайну та створення нового покоління космічної флотилії, яка б проклала шлях пересічним мешканцям Землі до інших планет.


Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG