Спеціальні потреби

Зростання цін на продукти зумовлює кризу в багатьох країнах


Президент Світового банку Роберт Зелік виступив із заявою, в якій застерігає, що зростання світових цін на продукти харчування в першу чергу вдарить по населенню найбідніших країн. За його словами, зараз у Сполучених Штатах, середня сім’я витрачає на їжу близько 10% свого доходу. А в деяких країнах світу сім’ї витрачають на продукти до 80% своєї зарплати.

Міжнародна кредитна організація обіцяє цього року вдвічі збільшити інвестиції в сільськогосподарські сфери таких країн і закликає багаті держави допомогти впоратись зі зростанням цін на продукти.

Термін “Війна за їжу” поволі стає ознакою нашого часу. На Гаїті люди штурмують президентський палац через високі ціни на продукти. Схожі події все частіше стаються то тут, то там, у різних регіонах нашої планети. Саме загроза голоду – провокує ці повстання. Адже лише за один рік у світі рис подорожчав майже на 150%. Зернові загалом – на 50%, молочні продукти – на 80%. В Африці, в Сенегалі, поліція застосовує сльозогінний газ, щоб розігнати демонстрацію проти росту цін на продукти.

А в Єгипті люди незадоволені високою ціною на хліб. У цій країні майже 30 мільйонів мешканців живуть менше ніж на два долари в день. Після того, як ціна на рис та олію за останні місяці піднялася вдвічі, опозиція країни вивела людей на вулиці.

Ріст цін на продукти харчування зумовлений збільшенням світового попиту на біопаливо. Багато фермерів по всьому світі, які раніше вирощували пшеницю та рис – перейшли на виробництво кукурудзи і цукрової тростини, з якої потім роблять дорогий етанол. Представник світової продуктової програми ООН Бетіна Лушер зазначає:

“Виникло своєрідне змагання стосовно того, як використовувати землю – чи для виробництва їжі для людей, чи пального для машин”.

Збільшення населення в таких країнах як Індія та Китай збільшує там необхідність в їжі. Зараз у цих країнах лише люди з середнім достатком і більше, можуть дозволити собі купувати м’ясо. А худоба, яку тепер годують зерном, разом з автомобілями, для яких із зерна роблять етанол – відбирають це зерно з долі, яку колись споживали люди. Нестача зерна збільшує попит, а отже і ціни на інші продукти харчування – овочі, фрукти, м`ясо.

Індія, де майже 800 мільйонів людей живе на два долари в день, вживає інших радикальних заходів, аби впоратись із загрозою голоду. Місцевий уряд майже повністю заборонив експорт рису з країни – а це, в свою чергу призвело до росту ціни на рис на світових ринках.

Світовий банк каже, що через подорожчання цін на їжу, першими постраждають люди, що живуть у пустельних районах, наприклад в Сахарі.

Роберт Зелік зазначає: “В той час як багато з нас думають як наповнити бак свого автомобіля, ці люди думають як наповнити свої власні шлунки”.

На думку Зеліка, весняна зустріч членів Міжнародного валютного фонду і Світового банку мусить зробити більше ніж просто визнати цю кризу. Він закликає багаті країні діяти швидше, щоб запровадити програму підтримки бідних країн і формування щонайменше 500 мільйонів доларів спеціального фонду, для надзвичайних потреб:

“Йдеться не лише про брак їжі на сьогодні, чи виникнення соціальних заворушень. Йдеться про те, що ці діти та дорослі втратять можливість для отримання освіти і ще довго страждатимуть від інтелектуальних та фізичних недуг”.

Соціальні заворушення через продукти харчування виникають зараз в тих країнах, де люди витрачають на їжу більше 60% своїх доходів. ООН та Світовий банк вважають, що причиною виникнення цієї кризи стала сукупність факторів, починаючи від підвищення цін на пальне до глобальної зміни клімату.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG