Спеціальні потреби

США допомагають Українi залучати iнвестицiїПрезидент України у своєму новорічному вітанні назвав 2008 рік “роком великих можливостей”. Якщо вести мову про економічні можливості, то тут для України завданням номер один залишається залучення інвестицій.

Нещодавно на Івано-Франківщині відбувся Перший Бойківський інвестиційний форум, організований за сприяння Агентства США з міжнародного розвитку. Проект “Економічний розвиток міст”, фінансований Агентством, уже допоміг десяткам українських міст залучити серйозного інвестора. Зараз на це сподіваються і на Івано-Франківщині.

Вкрите снігом передгір`я, копиця сіна, самотній хутір. Так виглядає сьогодні околиця прикарпатського села Вишків. У цій глушині місцевий бізнесмен Ігор Скрипник мріє побудувати відпочинковий комплекс:

«Базу десь на 50 чоловік. На тій стороні для проживання, а на цій стороні інфраструктуру – басейн, сауну».

Вище в горах у нього ще одна ділянка під забудову – серед пралісу постане готель, стилізований під замок, а на верхівку гори прокладуть витяги для лижників. Третій проект внизу біля річки – тут буде турбаза з ажурними альтанками над водою.

Щоб перетворити село на туристичний рай, у Вишкові вдосталь вільної землі. Бракує одного -- iнвестора.

Бойківський край на заході Івано-Франківщини був за радянських часів закритою військовою зоною. В тутешніх густих лісах стояли чотири “Сатани” і ракетний дивізіон. А тому хоч гори тут не менш мальовничі, ніж у сусідніх Яремчі та Ворохті, і надра багаті мінеральними водами, – з туризмом не склалося.

Сьогодні місцева влада шукає шляхи, як “підняти” регіон. У мера Долини Володимира Гаразда є стратегічний план:

«В нас дуже багато громад, які мають величезні ресурси земельні, але вони сидять на бочках із золотом і нічого не роблять, тільки просять – дайте гроші з бюджету. Тому треба працювати, треба залучати інвестиції».

Міський голова – фахівець із залучення інвестицій. Він випускник навчальної програми “Економічний розвиток міст”, яку спонсорує Агентство США з міжнародного розвитку. З допомогою Агентства долиняни підготували Перший Бойківський інвестиційний форум. Потенційним інвесторам місцеві громади запропонували вигідні проекти: ділянки в оренду під промислове виробництво та побудову туристичних комплексів.

Форум «запустить» економічний розвиток Долини. У цьому не сумнівається каліфорнійка Шарлота Сігінс, доброволець Корпусу миру США, яка ось уже півтора року працює в долинянському бізнес-центрі консультантом:

«Я вважаю, це чудова ідея. Краєвиди тут чарівні, природа збереглась у первозданній красі. Тобто є всі можливості розвивати туризм. І цей форум допоможе привабити інвесторів, показати їм, що пропонується і які в нас є ідеї розробки».

Втiм наразі інвестори вагаються: «В Україні є проблема -- корупція. І в нас нема досвіду, які папери потрібні, які дозволи», -- каже Петер Байєр, промисловець з Австрії.

Проте долиняни обіцяють бізнесові режим найбільшого сприяння. І сподіваються повторити історію успіху Кам`янця-Подільського – також учасника американського проекту “Економічний розвиток міст”. Там теж починали зі складення стратегічного плану, проведення інвестиційного ярмарку, прозорих земельних аукціонів; сьогодні ж пишаються приходом десятків нових підприємств, мільйонами залучених інвестицій. А відтак – новими місцями праці та заможнішим життям громади.

XS
SM
MD
LG