Спеціальні потреби

Відбулися дебати між кандидатами у президенти


Поки в Україні обговорюють питання позачергових виборів, у Сполучених Штатах набирають обертів передвиборчі перегони за посаду президента США. На відміну від України кандидати в президенти у США з різних політичних партій не лише конкурують зі своїми опонентами вiд інших партiй, але й поміж собою. Зараз у США вже розпочалися теледебати мiж претендентами, в ходi яких кандидати від однієї політичної партії змагаються за підтримку прихильників своєї ж партії. Вiдтак iз січня розпочнуться попереднi вибори в окремих штатах, якi визначать, хто стане єдиним кандидатом від партії на президентських виборах у листопадi.

Ще одна ключова відмінність американських виборів від українських це те, що кандидати обговорюють реальні проблеми країни і виборці мають можливість почути, яким чином кандидати будуть вирішувати ті чи інші проблеми. Програми кандидатів це не політичні агітки, а визначення конкретних проблем і шляхи їх вирішення. Виборці також можуть порівняти, наскільки кандидати є послідовними у своїх позиціях, оцінюючи їх дії та кроки можливо з початку їхнього професійного життя, а можливо і з років навчання в університеті. Жодна сторінка життя кандидата чи до центральних або місцевих законодавчих органів, чи кандидата у президенти, як правило, не залишається прихованою.

Нещодавно у місті Манчестер, що у штаті Нью-Гемпшир, відбулись другі теледебати між кандидатами у президенти від Демократичної партії, за якими могла спостерігати уся країна. Мабуть не випадково склалось, що саме у цьому штаті відбуваються однi з перших попереднiх виборiв. Війна з тероризмом, зовнішня політика США та безпека американців стали головними темами дискусії демократичних кандидатів у президенти.

Усі кандидати від Демократичної партії у першій частині дебатів, яка тривала одну годину, зійшлися на тому, що війна в Іраку була помилкою Адміністрації Президента Буша. На думку демократів, у результаті цієї війни світ не став безпечнішим, а у багатьох країнах виросли антиамериканські настрої. Втiм кандидати розійшлись у тому, яким чином вирішувати проблему Іраку та тероризму у світі і сперечатись їм довелось у питанні, хто з них першим зрозумів, що розв’язання війни було помилкою.

Так екс-сенатор та колишнiй кандидат у віце-президенти Джон Едвардс, який голосував за закон, який дозволив вторгнутись в Ірак, звинуватив своїх опонентів у непослідовності:

“Сенатор Клінтон та сенатор Обама не сказали нічого про те, як вони будуть голосувати аж поки не з’явились у залі Сенату, проголосували і були серед останніх хто проголосував”.

Барак Обама, який не був сенатором на момент початку війни, але активно виступав проти її розв’язання, довго з вiдповiддю не чекав:

“Фактом є те, що я був проти війни з самого початку, тому ти спізнився приблизно на чотири з половиною роки щодо лідерства у цьому питанні”.

Свiй погляд додала третiй кандидат у президенти вiд демократiв сенатор Гіларі Клінтон:

“Я думаю, що важливим є вказати на те, що це війна Джорджа Буша, він відповідальний за цю війну, він розпочав цю війну, він загострив цю війну і він відмовляється її зупинити”.

Під час другої частини дебатів кандидати мали можливість відповісти на запитання аудиторії, більшість з яких стосувалась зовнішньої політики, ролі США у світі, як також питань, у яких Америка залежна від інших країн – як от поставки енергоресурсів чи вивезення робочих місць за кордон.

Розклад подібних дебатів не врегульований законом, але інтерес до них американців надзвичайно високий. Хоча, як кажуть оглядачі, за всю історію президентських перегонiв у США вперше передвиборчi дебати розпочались настільки швидко.

На сьогодні, за даними останнiх опитувань, перед у перегонах серед демократів веде Гіларі Клінтон, потім Барак Обама, а за ним людина, яка взагалi не заявила про свою участь у змаганні, хоч i не виключала такої можливості, а саме – Альберт Ґор. Джон Едвардс – наразi на четвертому мiсцi. Тим часом серед кандидатів від Республіканської партії найбільшу підтримку зараз має колишній мер Нью-Йорка Рудoльф Джуліані. За ним йде сенатор Джон МакКейн, а третє мiсце займає також поки що неофiцiйний учасник змагання – екс-сенатор i колишнiй актор Фред Томпсон.

XS
SM
MD
LG