Спеціальні потреби

Ющенко готовий скасувати політреформу


Президент України готовий до скасування політреформи. Така заява прозвучала під час великої прес-конференції глави держави, присвяченої підсумкам 2006 року. При цьому Віктор Ющенко зазначив, що вважає такий шлях конфронтаційним і погодиться на нього лише в останню чергу.

Скасування політреформи. Ця фраза вперше прозвучала з вуст президента. Досі формулювання були обтічніші. Втім, Ющенко і далі залишається прихильником мирного діалогу і не хоче конфронтацій. Його план “А” – сісти за круглий стіл і домовитись про вдосконалення конституційної реформи, яка діє вже рік і породила війну повноважень між президентом і прем’єром. В іншому разі вступає в силу план “Б”.

Віктор Ющенко заявив: “Якщо не вдасться здійснити цей намір, тоді я змушений буду коментувати інший крок, який не є ініціативою президента, але очевидно наступить: це скасування результатів реформи”.

Політична реформа в її нинішньому вигляді, вважає Ющенко, не рятує від авторитаризму, а лише передає абсолютну владу з одних рук в інші:

“Ключова політика попередньої моделі полягала у тому, що вся країна залежала від того, з яким настроєм одна людина прийде на роботу наступного дня. І ця людина жила на Банковій. Тепер у мене склалося враження, що вся країна і парламент залежать від того, з яким настроєм приходить на роботу інша людина, яка живе на Грушевського. Що змінилося? Якщо цю ситуацію залишити так як є - ми з кожним днем, з кожним тижнем скочуватимемося до авторитарності. Вона нам дихає в спину. Це вже було!”.

Глава держави дав зрозуміти, що не заперечує проведення референдуму за скасування політреформи. А відповідаючи на запитання про те, чи балотуватиметься він на наступний президентський термін, якщо реформу буде скасовано, заявив: “Якщо моє перебування на цій посаді є позитивом для нації, я буду боротися”. Водночас Ющенко зазначив, що це питання ще не на часі і він не хоче ворожити на кавовій гущі.

Велика прес-конференція в Українському домі, що тривала 2 години, була присвячена підсумкам року. Серед позитивів і перемог президент згадав перші чесно проведені вибори і завершення розгляду всіх законів, необхідних для вступу до Світової організації торгівлі; лібералізацію візового режиму з країнами Євросоюзу і втішну динаміку соціальних стандартів за останні 2 роки.

Глава держави пояснив чому він заветував новий бюджет на 2007 рік. Серед основних претензій президента до державного кошторису – підвищені податки, відсутність реального росту заробітної плати і мінімальна пенсія, яка не дотягує до прожиткового мінімуму.

Ющенко нагадав, як перед президентськими виборами тодішній прем’єр Янукович зробив дотацію всім пенсіонерам, у кого пенсія не дотягувала до прожиткового мінімуму. Тепер же уряд подає бюджет, в якому пенсія менша мінімуму на 26 гривень.

У своїх поглядах президент виявився категоричним: “Пенсія незахищених верств населення, які втратили працездатність, має бути на рівні прожиткового мінімуму. Це принцип! І цим була продиктована позиція президента. Недораховані щомісячно 26 гривень я просив би повернутина рахунок бюджету пенсіонера”.

На прохання журналістів, президент вкотре коментував також тему отруєння. На його думку, сьогодні слідство має достатньо фактів, щоб назвати злочинців – все залежить від політичної волі прокуратури:

“Справа вже не є такою складною, як виглядала ще рік тому. Сьогодні є достатньо підстав, щоб прийти і заарештувати винних людей, однак, частина з них перебуває за межами України. Установлені також останні факти щодо того, хто і яку страву ставив на стіл. Коли могла виникнути загроза змішування отрути з їжею. Далі починаються дії прокуратури. Все залежить від того, чи є мужність у цих людей довести справу до кінця”.

А відповідаючи на одне з останніх питань – який подарунок він хотів би отримати під новорічну ялинку, Ющенко, замість стиха підказаної прес-секретарем політкоректної відповіді – “бюджет”, удався до юнацьких спогадів. Втім, президент зізнався, що отримав нещодавно від дружини в подарунок мотоцикл 1942 року випуску і тепер мріятиме про що-небудь до нього.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG