Спеціальні потреби

Євросоюз посилює «полiтику сусiдства»


Європа посилює політику сусідства та збільшує фінансову допомогу країнам-сусідам. Про це повідомив у Києві голова Представництва Єврокомісії по Україні та Білорусі Ієн Боуг. При цьому єврокомісар наголосив, що політика сусідства не заперечує політицi розширення.

Політика сусідства, вперше запроваджена Європейським Союзом півтора роки тому, принесла позитивні результати. Такого висновку дійшла Єврокомісія. Оцінку нової політики стосовно країн-сусідів, у тому числі України, оприлюднила 4 грудня у Брюсселі комісар ЄС Беніта Ферреро-Вальднер. У Києві позицію Євросоюзу озвучив голова європейського представництва Ієн Боуг:

«На нашу думку, європейська політика сусідства працює. І саме тому, відповідно до проведеного нами аналізу, зараз саме час посилити цю політику».

За словами Боуга, посилена політика сусідства означатиме передусім вищі обсяги фінансування. У 2007-13 роках Євросоюз надасть країнам-сусідам допомоги на 12 мільярдів євро, що на третину більше, ніж передбачав попередній бюджет. Щодо України, то у 2007 році вона отримає від ЄС 120 мільйонів євро – порівняно з ста мільйонами у 2006-у.

При цьому як наголосив пан Боуг, політика сусідства не означає альтернативи розширенню:

«Ця політика ні виключає, ні гарантує можливе членство України в Європейському Союзі. Вона не заміщає собою членства в ЄС. Це політика, яка є самодостатньою. І вона жодним чином не визначає наперед розвиток відносин між Україною і Європейським Союзом».

Згадку про те, що сусідство не виключає членства, в Україні сприйняли як обнадійливий знак. Говорить начальник відділу Департаменту Європейського Союзу в Міністерстві закордонних справ України Вадим Трюхан:

«Європейська комісія як найвищий орган виконавчий в рамках Європейського Союзу вперше офіційно визнає той факт, що європейська політика сусідства не є альтернативою і не є замінником політики розширення. Тобто двері хоч вони й не відкрилися, але вони залишаються все-таки не зачиненими для України».

У своєму звіті про виконання плану дій Україна-ЄС Європейська комісія відзначила позитиви: проведення в Україні вільних і чесних парламентських виборів, кращу ситуацію з дотриманням прав людини і прогрес на шляху до СОТ. А серед негативів згадала корупцію та несприятливий бізнес-клімат, зокрема невирішеність проблем рейдерства, експорту зерна та відшкодування ПДВ.

Нагадаю: Європейський Союз здійснює політику сусідства щодо 16 країн. На півдні це Алжир, Єгипет, Йорданія, Ізраїль, Ліван, Лівія, Марокко, Сирія, Туніс, Західний Берег і Сектор Газа. На сході – Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Грузія, Молдова та Україна.

XS
SM
MD
LG