Спеціальні потреби

Чого очiкувати від чергової сесії Па ОБСЄ?вiдео - переглянути

Від 1-5 липня, вперше за свою тридцятилітню історію, Парламентська асамблея Органiзацiя з питань безпеки i спiвробiтництва в Європi, до якої входить близько трьохсот законодавцiв, проводитиме свою сесію у Вашингтоні. Як і перед іншими міжнародними інституціями зміна міжнародних орієнтирів та новий розподіл сил у світі вимагає нових підходів та реформи структури організації. Хоча на думку фахівців такi питання як дотримання прав людини, безпеки та толерантності, розв'язання яких ставить перед собою ОБСЄ, не втрачають своєї актуальності. Про це Мирослава Ґонґадзе розмовляла з радником Комісії ОБСЄ при Конгресі США - американським українцем Орестом Дейчаківським.

Розшифровка розмови, яку з ним вела Мирослава Гонгадзе:

МГ: Якi питання розглядатимуться на вашингтонській сесії Парламентської асамблеї ОБСЄ?

ОД: Будуть питання про торгівлю людьми, тероризму, питання Придністров’я, що дуже така болюча і пекуча проблема тепер, а також питання Нагірного Карабаху, Абхазії, питання корупції є величезною проблемою в країнах ОБСЄ. Також є прогнози, і виглядає, що це станеться, що Росія намагатиметься послабити стандарти щодо спостерігання за виборами.

МГ: Зараз Росія намагається нібито створити свою структуру щодо спостереження за виборами. Ми знаємо, що на українських виборах були спостерігачі від ОБСЄ і від СНД. Чим відрізняються ці спостерігачі і чи не є це намаганням збалансувати спостереження ОБСЄ?

ОД: Це абсолютно є намаганням це зробити, хоча я маю сумніви чи це їм вдасться.

МГ: Цього року ОБСЄ виповнюється 30 років. Які завдання стоять сьогодні перед цією організацією? 30 тому вона була створена коли зовсім інша ситуація була в світі. Які завдання сьогодні?

ОД: Деякі завдання інші від тих, що були 30 років тому, а деякі є такі самі. Хоча імперії вже впали, але ще є проблеми з людськими правами, як наприклад в самій Росії. Подивімося на Чечню, -- що діється в Туркменістані, в Узбекистані, в інших країнах. Це є основні проблеми із пошануванням прав людини. Але є інші проблеми, які не існували, але яким присвячується більше уваги, а це, наприклад, торгівля людьми. Це велика проблема в Україні, і це всі розуміють. ОБСЄ також дивиться на питання толерантного ставлення до релігійних і національних меншин. І є проблеми з тероризмом, яким ОБСЄ присвячує увагу.

МГ: Дуже багато міжнародних організацій зараз намагаються зробити реформу ООН. Чи не потребує ОБСЄ такої реформи? Наскільки вона є ефективною сьогодні?

ОД: ОБСЄ є відносно ефективною. Це не значить, що немає жодних проблем, що не можна поліпшити ситуацію, як у кожній організації. Я думаю, вона більше ефективна за ООН, бо не має тієї величезної бюрократії, що часом шкодить ООН. ОБСЄ робить багато конкретних позитивних справ. Наприклад стосовно України. ОБСЄ є єдина організація в Європі і колишньому СРСР, що займається спостеріганням за виборами. Я думаю, що всі розуміють, яку важливу роль це відіграло в останніх виборах в Україні.

XS
SM
MD
LG