Спеціальні потреби

Актуально

Відповідальність за насильство під час протестів 5 липня у Тбілісі несе уряд Грузії - Дейвід Креймер

Відповідальність за загибель оператора Лексо Лашкарави лежить на уряді Грузії, вважає колишній президент Freedom House Девід Креймер. Прем'єр-міністр країни Іраклі Гарібашвілі, каже він, не лише не зміг запобігти насильству, але і певним чином заохотив його, заявивши, що гей-парад є неприйнятним для більшості грузинського народу.

Він (Іраклі Гарібашвілі-ред. ГА) зганьбив себе та свій кабінет та повинен піти у відставку миттєво. Якщо цього не станеться ми побачимо величезну кризу в ГрузіЇ
Старший експерт Міжнародного Університету Дейві Креймер


«Він зганьбив себе та свій кабінет та повинен піти у відставку миттєво. Якщо цього не станеться ми побачимо величезну кризу в Грузії. Грузія вже перебуває в кризі, і вона не може дозволити собі ще одну. Місцеві вибори повинні відбутися через два місяці. Уряд несе велику відповідальність з те що сталося. Уряд несе відповідальність захистити та подбати про забезпечення прав меншостей. А натомість вони, здається, використовують та підтримують ці радикальні праві групи для того, щоб переслідувати не лише меншини як ЛГБТ товариства, але і журналістів, деякі з яких критикують владу. Уряду не вдалося виконати свій обов’язок забезпечити спокій, захистити людей. І, чесно кажучи, прем’єр та міністр внутрішніх справ підвели правоохоронців, тому що вони не переконались, що поліція має необхідне устаткування, тренування ті підготовку подбати про натовп, який, на мою думку, був підбурений Партією Мрії та урядом», - каже Креймер.

Грузинські журналісти та активісти вимагають відставки проросійського прем’єра, стверджуючи, що Гарібашвілі має бути покараний за, як вони кажуть, «кремлівську операцію в центрі Тбілісі».

Голова уряду висловив співчуття родині загиблого, назвавши це трагічним випадком, а в побитті журналістів звинуватив опозицію на чолі із Саакашвілі. Девіда Креймера така реакція обурює, але не дивує:

Він (Іраклі Гарібашвілі - ред. ГА) повернувся в якості прем’єра, тому що він був готовий виконувати накази Бідзіни Іванішівілі, зокрема арештувати Ніку Мелія
Старший експерт Міжнародного Університету Флориди Дейвід Креймер


«Відповідь уряду, прем’єр міністра особливо, мерзотна та ганебна. Це не перший раз він опинився у суперечливій ситуації. Він повернувся в якості прем’єра, тому що він був готовий виконувати накази Бідзіни Іванішівілі, зокрема арештувати Ніку Мелія. Його уряд виконав ці накази з ентузіазмом».

Причину смерті оператора Лашкарави офіційно не встановлено. Раніше цього тижня представники МВС Грузії вилучили його тіло із оселі проти волі родини, а потім заявили, що причиною смерті могло стати передозування наркотиками. Те, у який спосіб діють грузинські правоохоронці, дуже нагадує методи Москви, каже колишній посол США в Грузії Вільям Кортні:

«Ми звикли бачити, як в автократичних суспільствах влада використовує підроблені звинувачення у споживанні наркотиків проти мирної опозиції. Наприклад, Москва. Журналіст-розслідувач Іван Голунов був арештований за звинуваченням у розповсюдженні наркотиків. На щастя, громада стала на його захист, та влада його відпустила. Але таких дій ми не очікували від Грузі. Це те, що притаманно автократичним урядам».

Інша паралель з Москвою. Нетолерантність до ЛГБТ-спільноти демонструє і православна церква Грузії, яка напередодні запланованого маршу закликала вірян молитися проти акції, говорять активісти.

Події 5 липня дуже стривожили українську ЛГБТ- спільноту, каже український активіст Богдан Глоба.

Події 5 липня дуже стривожили українську ЛГБТ спільноту, каже український активіст ЛГБТ Богдан Глоба. Київпрайд миттєво висловив підтримку своїм грузинським однодумцям.

«Всі розуміють, що Грузія – це країна-сусід. В Києві планується прайд в вересні. Власне те, що я бачив з реакції серед ЛГБТ активістів та правозахисної спільноті був острах, чи не буде повернення України в прайди 2014-15 років, коли вони також були з нападами з насильством, тому була осторога на відчуття небезпеки», - зауважує Богдан Глоба.

Поширена думка, що серед країн пострадянського простору ситуація в Україні - найбільш толерантна до ЛГБТ спільноти. Однак, попри прийняті закони, які захищають меншини, низка проблем лишається, каже Богдан.

Я не можу сказати, що Україна стала толерантною, але можна сказати, що Україна найтолерантніша з пост-радянських країн.
ЗАСНОВНИК ProudUkraine Богдан Глоба


«Є багато проблем в школі з булінгом, є проблеми зі звільненням з роботи, є проблеми з визнанням прав одностатевимх пар. Я не можу сказати, що Україна стала толерантною, але можна сказати, що Україна найтолерантніша з пост-радянських країн. Давайте не забувати, що в Росії, Білорусі та інших країнах регіону анти-ЛГБТ є частиною державної політик В Україні на законодавчому рівні все виглядає набагато краще.

Крім того, каже Богдан, північний сусід невтомно намагається нав’язати українцям свої гомофобні ідеї:

Велика частина цього всього хейт-спіч, переслідування ЛГБТ на пострадянському просторі – це частина цієї софт-пауер стратегії Росії
Засновник ProudUkraine


«Це навіть не думка, а факт, що велика частина цього всього хейт-спіч, переслідування ЛГБТ на пострадянському просторі – це частина цієї софт-пауер стратегії Росії. Вони підживлюють ці рухи, вони їх фінансують, дуже часто там є російські організатори, російські вуха. Вони навіть привозять активістів, які це все підбурюють».

Міжнародні правозахисні організації, в тому числі Комітет із захисту журналістів та Репортери без кордонів засудили насильство проти мирних демонстрантів та журналістів в Тбілісі 5 липня. У вівторок Держдепартамент США закликав до спокою у Грузії та заявив, що особи, «причетні до загибелі Лашкарави повинні бути арештовані та притягнуті до відповідальності».

Дивіться також: Час-Тайм. Чого очікувати від Німеччини у питанні Північного Потоку-2?

Час-Тайм. Чого очікувати від Німеччини у питанні Північного Потоку-2?
please wait

No media source currently available

0:00 0:15:00 0:00

Всі новини дня

Пів мільярда на зміцнення української енергетики можуть надати США, за умови виконання трьох реформ

Одна з реформ, передбачених меморандумом стосується роботи газотранспортної системи Україн. Архівне фото: газова станція у Воловці, Західна Україна

США та Україна підписали меморандум, за яким Сполучені Штати можуть надати до пів мільярда доларів на зміцнення української енергетики за умов наявності коштів та виконання урядом України низки вимог.

Текст меморандуму розміщено на сторінці Посольства США в Україні.

Посолка США в Україні Бріджит Брінк привітала домовленість і відзначила: "Це важливо для перемоги в майбутньому".

"Наша нова енергетична угода з Україною включає $522 млн на зміцнення енергосистеми, прискорення євроінтеграції та покращення корпоративного управління енергетичними держпідприємствами. Пів мільярда доларів на модернізацію, захист і підвищення прозорості та конкурентоспроможності енергетичного сектору України: це важливо для перемоги в майбутньому", - йдеться в дописі дипломатки в соцмедіа.

З загальної суми допомоги в 522 мільйонів доларів, 100 мільйонів буде надано за умови прогресу України у виконанні таких заходів.


• До 30 жовтня затвердити новий статут та створити Наглядову раду оператора газотранспортної системи України. Ці заходи також передбачені програмою Міжнародного валютного фонду для України.

• Розпочати процедури проведення конкурсу на обрання членів Наглядової ради НАЕК «Енергоатом» – до 30 листопада 2023 року, а до кінця року утворити ПАТ «Енергоатом».


• Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, до 1 квітня 2024 року встановлює порядок, обсяг, ступінь та періодичність подання інформації про оптову торгівлю енергоносіями, що стосуються законодавства REMIT.

Ця програма допомоги, наголошується в документі, спрямована на покращення стійкості енергетичної системи України, зокрема шляхом відновлення критичної інфраструктури, запровадження розподіленої генерації, реформування енергетичного сектору та сприяння післявоєнному переходу України до низьковуглецевої, конкурентоспроможної та інтегрованої до ЄС енергетичної економіки.

NYT: Танки Abrams вже в Україні

Архівне фото: танки M1A1 Abrams прибувають на базу в Німеччині? травень 2023 рік для навчання українських військових

Перша партія американських танків Abrams, надійшла до України в суботу, повідомляє New York Times з посиланням на двох посадовців США. Президент України Володимир Зеленський також підтвердив прибуття танків до України.

"Хороші новини від міністра Умєрова. «Абрамси» вже в Україні й готуються підсилити наші бригади. Вдячний союзникам за виконання домовленостей!" - написав президент України в Telegram.

ЗСУ можуть застосувати ці танки в поточному контрнаступі. Раніше, нагадує видання, голова української військової розвідки Кирило Буданов заявляв пресі, що американські танки будуть використовуватись в добре підготованих проривних операціях.

Про те, що перші американські танки Abrams прибудуть до України вже на цьому тижні оголошував президент США Джо Байден під час зустрічі з Зеленським у Вашингтоні. Загалом США планують поставити Україні 31 танк.

В пакеті допомоги для України від 7 вересня, Пентагон оголосив, що надасть Україні снаряди зі збідненим ураном для танків Abrams.

“Цей пакет заходів USAI підкреслює незмінну відданість США задовольнити нагальні потреби України шляхом надання критично важливих можливостей у найближчій перспективі, а також розбудови стійкої спроможності ЗСУ захищати свою територію та стримувати російську агресію в середньостроковій та довгостроковій перспективі”, - мовиться у заяві Пентагону.

За очікуваннями, поставки танків зможуть дозволити Києву подолати російські укріплення і допоможуть українському контрнаступу.

Як повідомляв Голос Америки, майже 200 українських військових пройшли навчання на танках Abrams на американській базі в Німеччині.

Abrams буде вже третім західним основним бойовим танком, який отримає Україна від партнерів, на додаток до німецьких Leopard та британських Chellenger. Загальну порівняльну характеристику і думки експертів щодо цих трьох бойових машин Голос Америки вже подавав раніше у своїх матеріалах.

ЄС каже, що позицію Китаю щодо російської війни в Україні «дуже важко» зрозуміти

Валдіс Домбровскіс, віцепрезидент Європейської комісії і комісар торгівлі ЄС

Чільний представник Європейського Союзу вказав у Китаї, що позиція китайського уряду щодо російської війни проти України не узгоджується з тим, що сам Китай проголосив своїми принципами у міжнародних відносинах.

Віцепрезидент Європейської комісії Валдіс Домбровскіс, який також є комісаром ЄС з торгівлі, перебуваючи в Китаї, заявив, що Євросоюз прагне розвивати співробітництво, але назвав китайську позицію стосовно російської війни в Україні однією з перешкод.

Китай постійно заявляє про бажання миру, але при цьому Пекін демонстративно уникає осуду Росії за вторгнення Росії в Україну, і за час російської війни китайські керівники неодноразово наголошували на спільності інтересів з Москвою.

Оприлюднені китайським урядом принципи для припинення війни в Україні починаються з пункту про «повагу до суверенітету всіх країн», а далі там йдеться про необхідність дотримання «незалежності й територіальної цілісності всіх країн».

Але на офіційному рівні Китай досі не закликав Росію вийти з України, а китайська делегація в ООН неодноразово утрималася від голосування за резолюції, ухвалені більшістю країн організації, з вимогами вивести російські війська з української території.

«Територіальна цілісність завжди була ключовим принципом Китаю в міжнародній дипломатії. Війна Росії є прямим порушенням того принципу. Також Китай завжди наголошує, що кожна країна повинна мати право обирати свій шлях розвитку. Тому нам дуже важко зрозуміти позицію Китаю щодо війни Росії проти України, оскільки це суперечить засадничим принципам самого Китаю», - сказав Валдіс Домбровскіс під час виступу в пекінському університеті Цінхуа.

Китай наполягає на своїй нейтральності і заперечує припущення, що надає Москві підтримку, яку Росія використовує у війні проти України.

Держави Європейського Союзу на відміну від Китаю однозначно засудили російський напад на Україну і запровадили жорсткі економічні санкції проти Росії, вимагаючи виведення російських військ, та допомагають українцям захищатися від російської агресії.

Торгівля

Валдіс Домбровскіс, який походить з Латвії, назвав війну Росії проти України, а також позицію Китаю в цьому питанні «найпотужнішою, але не єдиною» перешкодою, що заважає кращим відносинам Європи з Китаєм.

Він повторив, що європейські лідери стурбовані дисбалансом у торгівлі з Пекіном і вказав, що торговельний дефіцит ЄС з Китаєм минулого року сягнув майже 400 мільярдів євро ($425 мільярдів).

Домбровскіс підкреслив, що для успішної міжнародної економічної співпраці потрібно, аби підприємства мали рівні умови для конкуренції.

Нещодавно президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн оголосила європейське розслідування щодо державних субсидій, які китайський уряд виділяє своїм виробникам автомобілів з електродвигунами.

Валдіс Домбровскіс також сказав, що Китай «політизує» умови для бізнесу, щоб захищати китайські інтереси, а це за його словами призвело до «меншої прозорості, нерівного доступу до контрактів, а також до дискримінаційних стандартів та вимог щодо безпеки».

Підтримка України та конфлікт з Трампом - чим запам'ятався генерал Міллі на головній військовій посаді у США

Генерал Марк Міллі обіймає посаду очільника Об’єднаного комітету начальників штабів США з 2019 року, а до цього очолював штабу Сухопутних сил США. З 1 жовтня його на цій посаді замінить генерал ВПС США Чарльз Браун

Остання перед відставкою міжнародна подорож очільника Об’єднаного комітету начальників штабів США генерала Марка Міллі була до німецького Рамштайну на засідання контактної групи з оборони України, де він закликав союзників "підтримувати Україну, доки Путін не припинить необґрунтовану, незаконну та руйнівну війну".

Міллі, який завершує свою каденцію у жовтні, запам'ятався своєю роллю в зміцненні міжнародного альянсу на підтримку України, суперечливому виведенню військ США з Афганістану, а також своєю позицією в подіях 6 січня 2022 року, коли натовп, невдоволений результатами президентських виборів, пішов на штурм американського парламенту, кажуть оглядачі.

Міллі рішуче виступав на користь підтримки України, але "його постійною турботою на посаді було уникнути конфлікту великих сил", - вказує полковник США Девід Батлер, речник Міллі. Історія світових воєн та його служби під час війни в Іраку вплинула на політику Міллі, пише оглядач Washintgon Post Девід Ігнатіус і нагадує: Міллі - випускник Принстона з енциклопедичним знанням воєнної історії.

В іншій статті оглядачі Washington Post згадують слова Міллі після першого року війни Росії в Україні про "вікно можливостей" для перемовин. Тоді Міллі вказав, що "сторони мають визнати, що перемога може не бути досяжною військовим чином". Головний військовий США навів приклад Першої світової війни, коли втрачена нагода для перемовин означала затяжний кривавий конфлікт, який створив умови для Другої світової війни.

Оглядачі WP Ден Ламонт, Міссі Раян та Керен Деянг опитали більше десятка експертів та посадовців про Міллі і зрештою змалювали портрет амбітного, прямолінійного лідера, який образив декого своїми діями на посаді головного військового США, випав із ласки одного президента, але здобув повагу іншого, і міг лавірувати в "токсичній політиці Вашингтона", йдеться в статті.

Колишній президент США Дональд Трамп, який призначив Міллі на посаду, вітав і його звільнення в соцмедіа словами: "Час святкувати всім громадянам США!"

Трамп критикує Міллі за його позицію під час президентських виборів 2022 року, коли той заявив, що військові залишаться осторонь. Згодом Міллі казав, що остерігався неконституційних наказів колишнього президента. В США деякі оглядачі заявили, що така позиція Міллі була заполітизованою, пише WP.

А от голова військового Комітету НАТО адмірал Нідерландів Роб Бауер сказав Міллі під час візиту до Німеччини: "В час, коли конституційні цінності вашої країни докорінно струснуло, ви забезпечили, що американське військо продовжило представляти цінності та ідеали країни".

Дуда підтримав заборону продажу українського зерна у Польщі, але пообіцяв транзит збіжжя в інші країни

Президент Польщі Анджей Дуда, архівне фото. REUTERS/Peter Cziborra

Президент Польщі Анджей Дуда виступив на захист рішення про заборону продажу українського зерна у Польщі, але пообіцяв транзит збіжжя через польську територію до третіх країн, повідомляє польський канал TVP.

"Рішення уряду зберегти заборону на продаж українського зерна на польському ринку було правильним; однак потрібно зробити все, щоб зробити транзит цього зерна до найбідніших країн світу якомога більшим", – сказав Дуда і підкреслив, що Польща намагається підтримати Україну в експорті зерна до найбідніших країн Африки чи Азії.

Він розкритикував ЄС за відмову продовжити ембарго на продаж продовольства з України й додав: "На жаль, під час війни дуже мало цього зерна потрапило до тих країн, які його справді потребують; тим часом воно експортувалося на такі ринки, як польський. Польський уряд змушений був прийняти радикальні рішення, підтримуючи польських фермерів, захищаючи наш ринок і польське сільське господарство".

При цьому він підкреслив, що налагоджено спеціальні транзитні маршрути, за якими українське зерно може проходити через Польщу, а потім експортуватись туди, "де воно справді потрібне".

Нагадаємо, гострі докори, якими обмінюються найвищі посадовці України та Польщі, викликали стурбованість долею партнерства Києва і Варшави на тлі російської війни.

Зокрема минулого тижня Польща викликала до МЗС посла України через критику обмежень для українського зерна президента України Володимира Зеленського під час виступу на Генасамблеї ООН про те, що "що дехто у Європі грає солідарність у політичному театрі, й робить трилер із зерна", що допомагає "підготувати сцену для московського актора".

При цьому президент Дуда із трибуни Генасамблеї ООН підкреслив, що Україна має пам'ятати, що отримує допомогу від Польщі і порівняв ситуацію із "людиною, яка тоне", що "може затягнути на глибину... рятівника".

Експерти припустили, що така риторика може зберегтись на тлі підготовки виборів у Польщі 15 жовтня, де польська керівна партія "Право і Справедливість" виграла вибори 2019 року значною мірою завдяки голосам селян. А деякі медіа назвали це "найнижчою точкою тісних відносин між Києвом і Варшавою".

Більше

Відео - найголовніше

Антитерористична операція у Нагірному Карабасі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:31 0:00
XS
SM
MD
LG