Спеціальні потреби

Актуально

Є побоювання, що вона потрапить до росіян. Конгресмен США Адам Сміт про передачу найсучаснішої зброї Україні

Переважна більшість американського Конгресу виступає за продовження допомоги Україні, каже конгресмен США Адам Сміт

Сполученим Штатам слід ризикнути і надати Україні більш сучасну зброю. Так вважає американський конгресмен Адам Сміт.

Провідний член-демократ у Комітеті Палати представників зі збройних сил вважає, що Києву потрібно допомагати кращими технологіями і це значно ефективніше ніж блокувати Росію санкціями.

Нова збройна допомога Україні - на порядку денному роботи американського Конгресу цієї осені. Пакет обсягом понад 13 мільярдів доларів на оборонну допомогу Україні, який розглядатимуть законодавці включає, зокрема 11,4 мільярда доларів на закупівлю озброєння, включаючи 5 мільярдів на замовлення нової зброї у американських виробників.

Перед початком роботи Сенату лідери як демократів, так і республіканців у цій палаті американського Конгресу висловили підтримку продовженню допомоги Україні . Шанси затвердити запит Байдена на додаткові кошти можуть зіткнутись із складнощами саме в Палаті представників США, де, на відміну від Сенату США, республіканці мають незначну більшість, а дехто з ультраправих, особливо ті, хто найбільше пов’язаний із колишнім президентом-республіканцем Дональдом Трампом, критикують підтримку Києва. Сміт вважає - Конгрес проголосує за нову допомогу Україні переважною більшістю голосів, але невелика група республіканців намагається заблокувати голосування. В Білому домі запевнили ЗМІ, що уряд США тісно співпрацює як з Сенатом, так і з Палатою представників над додатковим пакетом допомоги,

Динаміка виборчої кампанії може негативно позначитись на готовності республіканців підтримувати подальшу допомогу США Україні, побоюється Адам Сміт. Хоча більшість кандидатів-республіканців підтримують допомогу США Україні, найбільш рейтингові кандидати у Республіканській партії виступали проти надання допомоги Україні. Зокрема експрезидент Дональд Трамп вважає, що США надто спустошують власні запаси зброї. А губернатор Флориди Рон де Сантіс взагалі вважає, що втручатись у конфлікт не в інтересах США.

Журналіст Голосу Америки Андрій Борис поспілкувався з конгресменом після саміту у Сіетлі присвяченому індустрії виготовлення мікрочипів, де він був одним із спікерів. Від цих напівпровідників залежить увесь військово-промисловий комплекс Америки та технологічне суперництво із Китаєм і Росією, кажуть оглядачі.

Андрій Борис, Голос Америки: Спершу хотів з Вами поговорити про технологічне суперництво у світі. Які зараз найбільші виклики для США?

Саме боротьбу інновацій ми спостерігаємо щодня на полі бою в Україні

Адам Сміт, конгресмен-демократ: Інновації - критично важливі у глобальній конкуренції, яка зараз розгортається. Саме боротьбу інновацій ми спостерігаємо щодня на полі бою в Україні… І ключовим тут є штучний інтелект. Поглянемо на це таким чином: щоби стати успішним у будь-чому ви спершу збираєте інформацію. Звичайно, ви хочете знати більше про те, що відбувається на полі бою. Ви хочете знати, де ворог, де його зброя, мати можливість ідентифікувати все. Але також, маючи весь масив інформації, як відібрати ту, яка найважливіша і головне переконатися, щоб ця інформація потрапила до людини, яка її найбільше потребує у режимі реального часу. Для усього цього і потрібен штучний інтелект. Це вимагає вміння сортувати величезні масиви інформації, знаходити найважливіший фрагмент і використовувати його якнайкраще, і ми маємо розвивати це.

А.Б.: Хто виграє зараз на цьому фронті?

А.С.: Не знаю, хто виграє прямо зараз. Знаю лише, що США та союзники мають неймовірні переваги з точки зору наших капіталовкладень в навчальні заклади, технології, які ми розробляємо. І я думаю, що ми добре працюємо, але Китай та інші також розробляють ці технології. Ми у Комітеті зі збройних сил Конгресу працюємо над тим, щоб Міністерство оборони мало можливість швидше впроваджувати ці нові технології, сприяти їх розвитку. Бюрократичний процес у Пентагоні часто надто довгий. Ми внесли деякі законодавчі зміни, щоб переконатися, що Пентагон може рухатися швидше. Саме для цього було створено Командування армії майбутнього, з базою в Остіні, штат Техас. Ми якнайшвидше знаходимо найкращі нові технології та впроваджуємо їх. Не знаю, чи можна назвати це перемогою, але конкуренція реальна. У нас є виклики окрім Китаю, враховуючи те що робить Росія. Не можна дозволити їм отримати над нами потужну перевагу. Тому це надзвичайно важливо.

А.Б.: Щодо Росії: за останній рік з'явились дані, що до Росії потрапляють мікрочипи та інші компоненти для виготовлення зброї. Нерідко це деталі американського виробництва. Звичайно це часто мікрочипи застарілого зразка, але від цього не легше, адже це допомагає їм вбивати українців. Чи можуть Штати зупинити цей потік напівпровідників до Росії?

Багато інших країн не зацікавлені в геополітичній боротьбі. Вони просто хочуть вести бізнес, хочуть вести бізнес з Росією і це в їхніх інтересах

А.С.: Це цікавий момент у світовій конкуренції. Ви знаєте, США та багато наших союзників є лідерами в цих технологіях, але ми не єдині на цьому фронті. Наша економічна міць доволі висока, але ми не в змозі повністю позбавити противників доступу до найважливіших технологій. Частково це пов'язано з тим, що росіяни, як ви знаєте перебирають різні пристрої, комп’ютери, виймаючи з них напівпровідники, і застосовують їх на полі бою. Окрім того, Китай, як ви знаєте, друга найбільша економіка світу після США. Там також виробляють багато цих речей. Тож я думаю, що наша здатність просто блокувати зловмисникам доступ до цієї технології більш обмежена, ніж би ми це не хотіли визнати… Ми, безумовно, досягли певного успіху в тому, щоб ускладнити Росії роботу її військової машини завдяки економічним санкціям. Але ми не зможемо повністю відрізати їх.

У світі багато інших варіантів, і, відверто кажучи, багато інших країн не зацікавлені в геополітичній боротьбі. Вони просто хочуть вести бізнес, хочуть вести бізнес з Росією і це в їхніх інтересах. Ми бачили це з Туреччиною під час низки подій і є багато інших країн. Вони не переходять бік Росії. Просто кажуть, що хочуть продавати, і продавати - це добре для них. Тож нам доведеться на блокувати їх від усього світу, а конкурувати з ними.

Після втрати зброї в Афганістані, США остерігаються надавати сучасну зброю Україні

А.Б.: Тобто Росію можна перемогти технологічно? Чи не варто тоді США надати Україні більш сучасну зброю?

А.С.: США непокоїть передача технологій. Що це означає? Подібне траплялось під час бою. Ми бачили як це трапилось в Афганістані, коли справи пішли не так, як ми хотіли і багато нашого обладнання опинилося в руках талібів. Тому є певні побоювання, щодо передачі технологій Україні. Зокрема дискусія довкола передачі бойового дрона Gray Eagle.

Американський дрон Gray Eagle
Американський дрон Gray Eagle

Особисто я вважаю, що ми маємо його дати Україні. Але є побоюванню через те, що в цьому безпілотнику є технологія, яка, якщо його зіб'ють, потрапить до рук росіян. Вони можуть використати нашу технологію, щоб отримати певну перевагу. І це завжди балансування.

Особисто я думаю, що ми могли б ще трохи ризикнути на цьому фронті, щоб Україна отримала те, що їй потрібно.

Щодо F-16 ситуація була дещо іншою. Там не йшлося про технології, а про доцільність обмежених витрат. Україна на той час отримувала велику кількість боєприпасів та зброї плюс навчання та постачання.

Винищувач F-16 в Норвегії
Винищувач F-16 в Норвегії

Тому було питання чи надання F-16 найкращим використанням коштів, враховуючи супутні матеріально-технічні витрати, навчання. Але, як ви знаєте, є тренування українських пілотів на F-16. Тому частково повільна передача зброї пов’язана з побоюванням технологій, а частково з логістичними труднощами. Тому все це не так легко, як може видаватись.

Виборча кампанія у США не сприятиме допомозі України, вважає конгресмен

США занепокоєні щодо передачі технологій...Ми бачили як це трапилось в Афганістані, коли багато нашого обладнання опинилося в руках талібів

А.Б.: Щодо загальної підтримки Сполученими Штатами України. США входять зараз у період виборчої кампанії. Наступного року обиратимуть президента. Цей період якось сприятиме допомозі України чи навпаки?

А.С.: Я думаю швидше - навпаки на жаль. У нас двопартійна система, принаймні поки що. І як ви знаєте, провідний кандидат від Республіканської партії виступає проти допомоги Україні.

Це також має великий вплив на моїх колег-республіканців, щодо того, чи варто продовжувати підтримувати Україну, чи ні. У нас незабаром буде голосування щодо того, щоб надати Україні більше допомоги. Мова йде 24 мільярди доларів. 14 з них - це військова допомога, решта гуманітарна.

Станом на зараз є велика двопартійна підтримка України в Конгресі

Станом на зараз є велика двопартійна підтримка України в Конгресі. Республіканці демократи, у Сенаті і Палаті представників я думаю, мабуть - 80% голосів за. Але чи не почнуть ці республіканці відчувати тиск у питанні підтримки через те позицію Дональда Трампа? Так, я думаю, що усе це ускладнює процес в короткостроковій перспективі через цей поділ. Тож ми повинні просувати це питання, та переконатися, що республіканці, які підтримують Україну мають голос і стоять на своїх позиціях.

А.Б.: Сполучені Штати зараз будуть ухвалювати новий бюджет. Є загроза нового “шатдауну” (ред. “шатдаун” - це часткове припинення роботи урядових інституцій США, через несвоєчасне ухвалення бюджету). Як це вплине на підтримку України?

А.С.: Є величезний ризик. США повинні продовжувати фінансувати свій уряд і потреби нашої оборони, а також інші питання, і паралельно мати змогу допомагати Україні. Сумна ситуація в тому, що ми маємо підтримку переважної більшості для фінансування уряду і підтримки України. Але є ця невелика цілеспрямована група правих екстремістів у Палаті представників, які проти підтримки України, та вони завзято виступають проти фінансування уряду США.

Якби спікер Маккарті поставив пропозицію про допомогу Україні прямо зараз на голосування, вона пройшла б з великою перевагою 300 голосів легко, можливо навіть 350. Але ця невелика група правих республіканців не хоче, щоб він виносив це на голосування

І питання в тому, чи зможе спікер Палати представників Кевін Маккарті опиратись їм. Якби спікер Маккарті поставив пропозицію про допомогу Україні прямо зараз на голосування, вона пройшла б з великою перевагою 300 голосів легко, можливо навіть 350. Але ця невелика група правих республіканців не хоче, щоб він виносив це на голосування. І вони погрожували відібрати в нього пост спікера, якщо він обійде їх. Чи вистачить у нього сміливості виконувати свою роботу і поставити той законопроєкт на розгляд? Не знаю. Те ж саме, щодо забезпечення можливості уряду працювати. Закон про тимчасове фінансування уряду пройшло б за підтримки переважної більшості. Але ця невелика група не хоче, щоб це сталося. Отже, так, наступні чотири місяці нашої політики та те, що відбувається в Конгресі, матимуть величезний вплив на нашу здатність продовжувати підтримувати Україну, позаяк ми мали б це робити.

Є ця невелика цілеспрямована група правих екстремістів у Палаті представників, які проти підтримки України

А.Б.: Частина республіканців заявляють про готовність ініціювати процес імпічменту президента Байдена. Це якось може вплинути на його рішення по Україні?

А.С.: Я не думаю, що це така велика проблема. Це якась безглузда трата часу. Вони ще не вирішили, за що саме збираються оголосити йому імпічмент. Вони дорікають нам тим, що ми намагались зробити імпічмент Трампа. Так, ми намагались зробити імпічмент Трампа, тому що він спровокував повстання, повстання та напад на Капітолій і закликав до скасування наших виборів. Він фактично закликав до державного перевороту проти нашого уряду. У нас були дуже конкретні звинувачення проти президента Трампа. Але республіканці вирішили собі теж оголосити про імпічмент, а про привід подумаємо потім.

Тож це трохи смішно і недобре, але це не підриває нашу здатність виконувати інші завдання уряду. Тому цього не станеться. Я маю на увазі, вони не зможуть отримати голоси в Палаті представників, я був би дуже здивований. І вони точно не доб'ються засудження з боку Сенату. Отже, це просто відволікання та марна трата часу.

Але це не така велика загроза для підтримки України, як наша неспроможність винести на голосування питання про допомогу, або неспроможність профінансувати уряд. Це більші проблеми.

Вибори в Україні, навіть під час війни, стали б потужним меседжем, вважає Сміт

А.Б.: Наступного року в Україні мали би пройти чергові вибори президента. Хоча Конституція забороняє їх проведення під час воєнного стану, але в Києві точиться дискусія з приводу цього питання. Ви що думаєте?

А.С.: Я б дуже покладався на Україну та її уряд в цьому питанні. Очевидно, що було б краще, якби ви могли продовжувати проводити чергові вибори. Але це дійсно залежатиме від стану конфлікту.

Якби Україна змогла провести ці вибори, навіть під час війни, я вважаю, що це дало б неймовірно потужний та позитивний меседж

І якщо Україна відчуватиме, що краще відкласти ці вибори з огляду на війну, що триває, я б поклався на це рішення. Якби вони змогли провести ці вибори, навіть під час війни, я вважаю, що це дало б неймовірно потужний та позитивний меседж, щодо того, що тут насправді відбувається. Особливо зважаючи на російську пропаганду та смішні закиди, щодо того чому вони там воюють.

Ми хочемо суверенної, демократичної України. Я хочу, щоб Україна була незалежною державою, якою вона має повне право бути. І ви можете поглянути на те, якими ви стали після закінчення холодної війни, відтоді як ви перестали бути частиною СРСР на рівень економічного процвітання, політичної свободи. Знаєте, покращення якого було досягнуто в Україні, говорить про те, чому ми б’ємось за демократію, чому ми боремося за свободу, економічні та політичні можливості, тому що це дає людям у цій системі краще життя.

Всі новини дня

Вперше в історії США: спікера Палати представників Кевіна Маккарті звільнили з посади

Колишній спікер Палати представників Кевін Маккарті спілкується з журналістами

Крайній правий конгресмен-республіканець Мет Гейтс та його прихильники домоглись звільнення Кевіна Маккарті з посади спікера Палати представників США, зокрема, і через його позицію щодо допомоги Україні.

Голосування за звільнення Маккарті з посади відбулось у вівторок, 3-го жовтня з результатами 216-за та 210-проти. Проти звільнення голосувала більшість республіканців, окрім 8-ми представників крайньоправого крила цієї партії, які власне й вимагали звільнити спікера. Їхні голоси посилила більшість демократів, які партійною лінією підримали звільнення республіканського спікера. Тепер Палата представників має обрати нового спікера. Це перший такий випадок в історії США.

Гейтс проти Маккарті

Клопотання про відставку спікера Кевіна Маккарті вніс його однопартієць, представник крайньо правого крила республіканців, конгресмен від штату Флорида Мет Гейтс. Відповідний запит Гейтс вніс ввечері у понеділок, 2-го жовтня.

Конгресмен-республіканець Мет Гейтс в кулуарах Конгресу США після засідання республіканської конференції в Палаті представників.
Конгресмен-республіканець Мет Гейтс в кулуарах Конгресу США після засідання республіканської конференції в Палаті представників.

Механізм для звільнення спікера, який був однією з умов призначення Маккарті на посаду, дозволяє будь-якому члену Палати представників скликати нові вибори. Також, за процедурою, резолюція про усунення спікера має пріоритет над іншими питаннями.

Так, сам спікер Маккарті був зобов’язаний включити вимогу про власне звільнення до законодавчого розкладу протягом двох днів після подання. Але опублікувавши короткий пост "Давай" у мережі "X", Маккарті поставив відповідний документ на голосування одразу ж наступного дня після його внесення Метом Гейтсом.

Маккарті запевняв, що переживе голосування про звільнення. Він також відкинув заяви про домовленості з демократами про підтримку на голосуванні. За словами Маккарті, перед голосуванням він сказав лідеру демократів в Палаті представників Гакіму Джеффрісу: "Робіть усе, що ви вважаєте за потрібне", - цитує New York Times.

Лідер демократів в Палаті представників Гакім Джеффріс спілкується з журналістами в будівлі Капітолію США
Лідер демократів в Палаті представників Гакім Джеффріс спілкується з журналістами в будівлі Капітолію США

Своєю чергою Джеффріс перед голосуванням заявив, що демократи підтримають звільнення Маккарті: "Ми готові шукати спільну мову на шляху вперед. Але, на жаль, наші крайньоправі колеги-республіканці не виявили бажання зробити те саме. Зараз все залежить саме від Республіканської партії, яка має припинити війну республіканців у Палаті представників. Враховуючи їх небажання раз та назавжди порвати з MAGA-екстремізмом, керівництво Демократичної партії в Палаті представників голосуватиме схвально за пропозицію республіканців про звільнення спікера", - йшлося у офіційному листі-зверненні лідера демократів.

Пізніше абсолютна більшість демократів проголосувала за звільнення Маккарті, доєднавшисть до 8-ми республіканців від крайньо правого крила.

Чому звільнили та як це пов'язано з Україною

Серед названих причин, чому деякі однопартійці домагалися звільнити спікера Маккарті, є співпраця з демократами для погодження короткострокової резолюції про фінансування уряду США, а також відмова блокувати допомогу Україні.

"Увесь цей театр з провалами спікера Маккарті призвів до того, що він об’єднався з демократами, аби ухвалити резолюцію, яка продовжує фінансувати Україну та фінансує втручання Джека Сміта (спецпрокурор - ред.) у майбутні вибори, проти президента Трампа", - опублікував на своєму сайті Мет Гейтс після внесення резолюції про звільнення Маккарті.

У понеділок ввечері, коментуючи журналістам внесення клопотання про звільнення спікера, Гейтс заявив, що його однопартійці не підтримали б пропозицію про відставку, якби спікер розповів їм про "свою таємну угоду з Джо Байденом щодо України", - цитує CNN. Закликаючи проголосувати за звільнення Маккарті в залі Палати представників у вівторок, Гейтс знову згадав про допомогу для Києва, яку крайні праві вимагають зупинити взагалі.

"Мене стурбувало повідомлення про таємну угоду щодо фінансування України, яка дозволила б надати більше грошей для України разом з фінансуванням для нашого власного кордону на півдні країни. Наскільки образливим це має бути для нашої митниці, прикордонників та людей, які страждають через незахищеність кордону, що деякі з моїх колег готові боротися за власний кордон лише за умови, що вони зможуть відправити мільярди доларів в Україну, щоб ті добре профінансували кордон їхньої держави. З мене досить", - заявив Мет Гейтс в залі Палати представників.

Домовленість щодо України

Коментуючи уникнення шатдауну в неділю 1-го жовтня, Президент Джо Байден закликав Маккарті та інших республіканських лідерів виконати своє зобов’язання про окреме голосування щодо фінансування для України.

Президент США Джо Байден виступає в коледжі принца Джорджа в місті Ларго, штат Меріленд.
Президент США Джо Байден виступає в коледжі принца Джорджа в місті Ларго, штат Меріленд.

"Сподіваюся, мої друзі з протилежної політичної гілки дотримаються свого слова про підтримку України. Вони сказали, що збираються підтримати Україну в окремому голосуванні", – сказав Байден і додав: "Ми за жодних обставин не можемо допустити, щоб американська підтримка України була перервана".

На уточнююче запитання журналістів, чи довірятиме Байден Маккарті, коли "прийде час наступної угоди", Байден відповів: "Ми щойно уклали угоду про Україну. Отже, побачимо".

Своєю чергою, Маккарті заперечив, що він укладав будь-які сторонні угоди щодо обіцянок виділити фінансування Україні. Але зауважив, що сказав демократам, якщо існуватиме технічна проблема в чинному короткостроковому фінансуванні уряду, яка би заважала передачі вже наявних коштів для Києва, то це можна вирішити, переказує CNN.

"Немає жодної сторонньої угоди. Я не знаю, хто і звідки це бере. Немає жодної сторонньої угоди щодо України", — сказав Маккарті журналістам в капітолії.

Необхідність обрати нового спікера Палати представників США відтерміновує розгляд 12-ти законопроектів про видатки для фінансування уряду США на наступний рік, а також ймовірний розгляд додаткового фінасування для України. Нагадаємо, що резолюція про короткострокове фінансування уряду США відтермінувала потенційний шатдаун до 17-го листопада.

Посада спікера Палати представників США є третьою позицію після президента та віцепрезидента США у черзі на керівництво державою, у разі непередбачуваних випадків, якщо щось трапиться з чинними очільниками країни.

Дивіться також: Що буде з фінансуванням для України: деталі з Конгресу та Білого Дому.

Що буде з фінансуванням для України: деталі з Конгресу та Білого Дому. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:32 0:00

Як реагують у Європі на суперечки у Конгресі щодо підтримки України? Відео

Як реагують у Європі на суперечки у Конгресі щодо підтримки України? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:41 0:00

Представники Європейського Союзу виступили із запевненнями, що будуть і надалі допомагати Україні протистояти російській агресії на тлі ознак ймовірної затяжної війни і політичних суперечок в деяких країнах. Міністри закордонних справ ЄС, щоб засвідчити свою непохитність, вдалися до незвичайної поїздки на нараду 2 жовтня у Києві. За візитом стежив Богдан Цюпин.

Як в Пентагоні реагують на дискусії конгресменів США навколо питання надання Україні нової допомоги? Відео

Продовження забезпечення України боєприпасами та зброєю, які потрібні для захисту її території. Про це президент США Джо Байден зранку 3 жовтня говорив телефоном із союзниками та партнерами, щоб скоординувати підтримку України. У розмові із президентом Байденом взяли участь лідери Канади, Німеччини, Італії, Польщі, Великої Британії, Румунії, Франції, НАТО та Європейської Ради. Більше про американську підтримку Києва розповідає Остап Яриш.

Білий дім: зниження підтримки України може підбадьорити Росію та призвести до розширення конфлікту

Президент України Володимир Зеленський з президентом США Джо Байденом в Овальному кабінеті Білого дому у Вашингтоні, 21 вересня 2023 року. REUTERS/Кевін Ламарк

Президент США Джо Байден у вівторок зателефонував лідерам країн-союзників у Європейському Союзі та НАТО, щоб запевнити їх, що допомога США Україні продовжуватиметься. Він наголосив, що зниження підтримки може підбадьорити Росію та призвести до розширення конфлікту. Про це на брифінгу в Білому домі у вівторок заявив Представник Ради з нацбезпеки Джон Кірбі.

"Така втрата підтримки змусить Путіна повірити, що тепер він може перечекати нас і продовжувати конфлікт, доки ми, наші союзники та партнери, не згорнемо (підтримку)», – сказав Кірбі. За його словами, такий розвиток подій принесе Путіну перемогу.

Координатор зі стратегічних комунікацій Ради нацбезпеки США Джон Кірбі повторив заяви президента Байдена, який критикував невелику групу республіканців у Палаті представників, які заблокували фінансування України, зазначивши, що більшість республіканців віддані справі підтримки України.

Як повідомляв Голос Америки, пізно в суботу ввечері президент США підписав ухвалений Конгресом законопроєкт про тимчасове фінансування уряду, який не містив нової допомоги Україні.

Президент США Джо Байден закликав законодавців не допустити призупинення американської допомоги Україні.

Американські сенатори від обох партій після ухвалення законопроєкту про тимчасове фінансування уряду виступили зі спільною заявою на підтримку Києва.

Допомоги вистачить на кілька місяців – Кірбі

На брифінгу Кірбі запевнив, що Україна не матиме перебоїв з постачанням зброї ще принаймні кілька місяців, але він попередив, що кошти можуть закінчитися за кілька місяців, якщо республіканці в Конгресі не ухвалять новий обсяг допомоги для боротьби ЗСУ з російським вторгненням.

"Я думаю, що найближчими тижнями ви побачите відносно послідовну підтримку України з президентських повноважень. Пентагон все ще має у своєму розпорядженні кілька мільярдів доларів, які ще не вичерпалися, і які можна використати з президентських повноважень", – сказав Кірбі у Білому домі.

Він наголосив, що перерв у постачанні немає, але вони можуть настати, якщо Конгрес не встигне проголосувати за виділення додаткових коштів.

"Ми надаємо Україні допомогу в безпеці приблизно кожні два тижні, і я думаю, ви побачите, що так буде і в найближчі тижні. Але за відсутності додаткового фінансування з боку Конгресу, про яке ми просили, так, може настати "важка ситуація", – визнав Кірбі.

Він наголосив, що адміністрація Байдена хоче забезпечити, аби не було "жодних прогалин, щоб ми могли продовжувати цей послідовний процес надання їм підтримки, особливо, коли ми входимо до осені та продовжується контрнаступ".

"Попереду ще близько 6-8 тижнів хорошої погоди, хорошої бойової погоди, і ми хочемо переконатися, що українці зможуть досягти успіху", – наголосив Кірбі.

Хороший дзвінок, єдність союзників і гарантії для України – світові лідери про телефонну розмову з Байденом

Лідери країн світу та міжнародних безпекових органзацій заявили у розмові з президентом США, що готові надати Україні додаткову військову техніку, фінансову та політичну підтримку. AP Photo/Susan Walsh

Лідери низки країн світу та міжнародних безпекових організацій оприлюднили перші підсумки та деталі розмови з президентом США Джо Байденом. Як повідомляв Голос Америки, Джо Байден зранку 3 жовтня провів телефонну розмову із союзниками та партнерами, щоб координувати продовження підтримки України.

“Хороший дзвінок з лідерами НАТО, організований президентом США”, – написав свій відгук про розмову генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг у мережі Х (у минулому Twitter).

“Оскільки Росія продовжує свою жорстоку війну, ми всі зобов’язуємося підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно”, – запевнив генсек НАТО.

Президент Європейської Ради Шарль Мішель також заявив, що союзники “єдині”.

Він також додав, що з нетерпінням чекає зустрічі з президентом США Джо Байденом 20 жовтня у Вашингтоні на саміті США-ЄС.

“У ці часи випробувань трансатлантичні дії важливіші, ніж будь-коли”, – пише Мішель у мережі Х.

А метою телефонного дзвінка лідерів G7 та “Бухарестської дев'ятки” він назвав “гарантувати нашу повну підтримку Україні”.

“Ми єдині і готові надати Україні додаткову військову техніку, фінансову та політичну підтримку. Мир і безпека в Україні дорівнює миру і безпеці в Європі”, – заявив Шарль Мішель.

Президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн також наголосила, що підтримка України з боку Європи непохитна.

Посадовиця нагадала про 50 мільярдів євро на макрофінансову допомогу, пов’язану з Планом реформ та інвестицій в Україну, а також 1 мільйон боєприпасів для України, які мають бути доставлені до березня 2024 р., і про дії ЄС щодо забезпечення повної відповідальності за російські злочини проти українців.

В офісі прем’єр-міністерки Італії Джорджії Мелоні заявили по завершенню дзвінка, що Байден “прагне запевнити союзників у продовженні американської підтримки України, з огляду на останні рішення Конгресу США”, інформує Guardians.

Президент Румунії Клаус Йоганніс після розмови твітує: "Ми оцінили ситуацію з безпекою в Чорному морі, зокрема після бомбардування Росією портів України на Дунаї. Подякував США та НАТО за вжиті заходи”.

Румунія, за словами президента, продовжить підтримувати Україну, зокрема щодо транзиту зерна”.

А прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак запевнив, що британці готові підтримувати Україну військовою, гуманітарною та економічною допомогою.

Сунак “окреслив триваючу військову, гуманітарну та економічну допомогу Сполученого Королівства Україні та підкреслив, що ця підтримка триватиме стільки, скільки буде потрібно”, - йдеться у заяві Даунінг-стріт.

“Президент підтвердив рішучу відданість Сполучених Штатів підтримці України стільки, скільки це буде потрібно, як і всі інші лідери, які долучилися до дзвінка", — прокоментував розмову Джон Кірбі, представник Ради нацбезпеки США.

За його словами, лідери обговорили зусилля щодо продовження надання Україні боєприпасів і систем озброєння, необхідних для захисту своєї території, а також продовження зміцнення протиповітряної оборони України, “оскільки вони готуються до нових атак на критичну інфраструктуру”.

Дзвінок відбувся на тлі занепокоєння після ухвалення закону про тимчасове фінансування уряду США, який не містить нової допомоги Україні. Байден висловив сподівання, що республіканці дотримаються свого слова щодо підтримки України, і запевнив, що переважна кількість республіканців і демократів як у Палаті представників, так і в Сенаті підтримують Україну в її захисті від російської агресії.

Тим часом Пентагон має змогу передати Україні зброї ще на 5,4 мільярда доларів, поки в Конгресі не розглянули запит на додаткове фінансування. Про це Українській службі Голосу Америки повідомили в американському Міноборони.

Більше

XS
SM
MD
LG