Спеціальні потреби

Актуально

"Шатдаун", розслідування з імпічменту, допомога Україні - основні питання перед Конгресом США після канікул

Питання додаткової допомоги України - на порядку денному Конгресу США, який повертається до роботи після серпневих канікул.

ВАШИНГТОН — Цього тижня американські законодавці повертаються на Капітолійський пагорб, щоб спробувати запобігти частковій зупинці роботи уряду, так званому "шатдауну", в той час, як республіканці Палати представників США можуть ініціювати розслідування щодо імпічменту президента США Джо Байдена.

Питання затвердження бюджетної резолюції, щоб забезпечити фінансування державних установ домінуватиме у вересневому порядку денному, як і екстрене затвердження фінансування для України, виділення додаткових коштів на подолання наслідків надзвичайних ситуацій, а також бажання республіканців розслідувати закордонні ділові операції сина президента США, Гантера Байдена.

Конгрес має діяти швидко.

Палата представників США збереться на сесію лише за 11 днів до закінчення фінансового року 30 вересня. Досягати домовленості доведеться в той час, як двоє головних республіканців, сенатор Мітч Макконнелл від штату Кентуккі та конгресмен Стів Скаліз від Луїзіани зіткнулись із проблемами зі здоров’ям.

Президент і лідери Конгресу, включно зі спікером Палати представників республіканцем Кевіном Маккарті працюватимуть над бюджетною резолюцією, яка має дозволити фінансувати урядові видатки, поки законодавці не приймуть закон про бюджет.

Конгрес регулярно затверджує такі резолюції, щоб запобігти "шатдауну", але Маккарті стикається з опором серед однопартійців, включаючи деяких консерваторів, які відкрито підтримують ідею припинення роботи уряду.

"Чесно кажучи, безлад суттєвий", - сказав Макконнелл на заході в Кентуккі минулого тижня. Ось головні проблеми, до яких законодавці повертаються після серпневих канікул:

Забезпечити роботу уряду

Коли в червні Байден і Маккарті домовились усунути борговий ліміт, йшлося також і про обмеження бюджетних видатків.

Але республіканці подали законопроєкт, який ще більше зменшує видатки. Республіканці також намагаються включити консервативні положення до програм.

Наприклад, республіканці в Палаті представників США додали до липневого пакету оборонних заходів положення, що блокують фінансування абортів, низки медичних послуг для трансгендерів, що викликало критику демократів. Демократи, які мають більшість в Сенаті, напевно відхилять більшість пропозицій консерваторів.

Сенатори розробляють свої законопроєкти, які мають підтримку в обох партіях. Керівництво обох палат Конгресу працює над бюджетною резолюцією, щоб забезпечити час для перемовин із довгострокової угоди.

"Група підтримки свободи" в Палаті представників США вже оприлюднила перелік вимог до резолюції, але ці положення не підтримає Сенат. Така позиція консерваторів означає, що спікеру Маккарті напевно доведеться звернутись за підтримкою до Демократичної партії, але це загрожує загострити його конфлікт з консерваторами, які в минулому погрожували усунути його з посади спікера.

Демократи вже виступили зі звинуваченнями проти республіканців у Палаті представників.

«Останнє, на що заслуговує американський народ, — це те, щоб крайні фракції Палати представників ініціювали зупинку роботи уряду, що шкодить економіці, підриває нашу готовність до стихійних лих і змушує наших військових працювати без гарантованої оплати», — заявив речник Білого дому Ендрю Бейтс.

У листі до колег у п’ятницю лідер більшості в Сенаті Чак Шумер написав, що після повернення Сенату до роботи у вівторок у центрі уваги буде «забезпечити фінансування уряду і не дозволити екстремістам-республіканцям у Палаті представників зупинити роботу уряду».

Переконуючи республіканців погодитися з тимчасовим рішенням, Маккарті стверджує, що зупинка роботи уряду також зупинить розслідування республіканцями щодо адміністрації Байдена. «Якщо ми закриємося, весь уряд закриє це — розслідування та все інше — це завдасть шкоди американській громадськості», — сказав спікер в ефірі Fox News минулого тижня.

Розслідування щодо імпічменту

Після того, як вони отримали більшість у Палаті представників, республіканці розпочали серію розслідувань щодо адміністрації Байдена з метою імпічменту президента чи високопосадовців.

Зараз вони зосередилися на сині президента Гантері Байдені та його закордонних операціях, зокрема з українською газовою компанією Burisma. Розслідування не виявило доказів того, що президент Байден діяв на користь сина чи ділових партнерів, але Маккарті назвав імпічмент «природним кроком вперед» для розслідування.

Розслідування Палатою представників щодо імпічменту було б першим кроком до винесення рішення про імпічмент на голосування. Поки що незрозуміло, як це може виглядати, особливо тому, що, схоже, голосів Республіканської партії для підтримки розслідування щодо імпічменту недостатньо. Помірковані республіканці не погоджуються розпочати повноцінну процедуру імпічменту.

Але Дональд Трамп, який знову балотується, щоб кинути виклик Байдену, спонукає їх швидко рухатися вперед. "Я не знаю, як насправді республіканець міг цього не зробити, - сказав Трамп в інтерв'ю Real America's Voice. - Я думаю, що республіканець пройшов би на праймериз і відразу програв би, незалежно від округу".

Україна та фінансування на подолання наслідків надзвичайних ситуацій

Білий дім просить Конгрес виділити понад 40 мільярдів доларів на екстрене фінансування, включаючи 13 мільярдів доларів на військову допомогу для України, 8 мільярдів доларів на гуманітарну підтримку та 12 мільярдів доларів на поповнення федеральних фондів США на випадок стихійних лих у країні.

Запит на масове грошове вливання надійшов на тлі контрнаступу українських сил. Але підтримка України серед республіканців слабшає, особливо тому, що Трамп неодноразово скептично висловлювався щодо війни.

Майже 70 республіканців віддали голоси за припинення військової допомоги Україні в липні. Ця ініціатива не пройшла, а багато конгресменів потужно підтримують допомогу Україні.

Також Білий дім може надати додатковий запит про фінансування ліквідації наслідків стихійного лиха у США, включаючи посилення спроможностей правоохоронних органів, боротьбу з наркоторгівлею на через південний кордон США. Затвердження такого фінансування може бути пов'язане з схваленням фінансування України чи з продовженням бюджетної резолюції.

Збільшення фінансування для подолання наслідків стихій користується широкою підтримкою в Палаті представників, але може бути зведено нанівець, якщо його поєднати з іншими пропозиціями.

Відкладені законопроєкти

Очікується, що Сенат проведе більшу частину вересня, зосередившись на фінансуванні уряду та розгляді кандидатур поданих Байденом на урядові посади, а це означає, що стратегічним законам доведеться почекати.

Але в листі до колег Шумер окреслив деякі пріоритети на решту року. Шумер сказав, що Сенат працюватиме над законодавством щодо зниження вартості ліків, зміцнення безпеки залізниць і надання допомоги після повеней у Вермонті, пожеж на Гаваях і урагану у Флориді.

Сенатори також продовжать вивчати, чи потрібне законодавство для розв'язання проблем штучного інтелекту. Шумер проведе «форумом AI insight» 13 вересня в Сенаті за участю лідерів технологічної галузі, включаючи Марка Цукерберга з Meta та Ілона Маска, генерального директора X і Tesla, а також колишнього генерального директора Microsoft Білла Гейтса.

Стан здоров'я деяких політиків

Наступного тижня республіканці в Сенаті повернуться до нових запитань про здоров’я свого лідера Макконнелла.

Питання про здатність 81-річного Макконнелла виконувати обов'язки голови фракції в Сенаті постали після того, як він двічі завмер на пресконференціях за останні два місяці після того, як у березні впав і отримав струс мозку.

Під час заходу в Кентуккі минулого тижня він замовк приблизно на 30 секунд, коли відповідав на запитання репортера.

Доктор Брайан Монахан, лікар Капітолію, сказав у четвер, що Макконнеллу дозволено працювати. Але питання про те, чи зможе Макконнелл — лідер партії, який найдовше пропрацював в історії Сенату — залишитися лідером республіканців, викликало інтенсивні дискусії щодо того, хто зрештою замінить його.

Тим часом стан здоров’я 90-річної сенаторки-демократки від Каліфорнії Даян Файнстін помітно погіршилося в останні місяці після того, як на початку цього року її госпіталізували через оперізувальний лишай. У серпні вона впала у своєму будинку в Сан-Франциско і відвідала лікарню для обстеження.

А в Палаті представників Стів Скаліз, республіканець № 2, минулого тижня оголосив, що у нього діагностовано форму раку крові, відому як множинна мієлома, і він проходить курс лікування. 57-річний Скаліз сказав, що продовжить службу, і описав рак як такий, що "дуже піддається лікуванню".

Всі новини дня

Вперше в історії США: спікера Палати представників Кевіна Маккарті звільнили з посади

Колишній спікер Палати представників Кевін Маккарті спілкується з журналістами

Крайній правий конгресмен-республіканець Мет Гейтс та його прихильники домоглись звільнення Кевіна Маккарті з посади спікера Палати представників США, зокрема, і через його позицію щодо допомоги Україні.

Голосування за звільнення Маккарті з посади відбулось у вівторок, 3-го жовтня з результатами 216-за та 210-проти. Проти звільнення голосувала більшість республіканців, окрім 8-ми представників крайньоправого крила цієї партії, які власне й вимагали звільнити спікера. Їхні голоси посилила більшість демократів, які партійною лінією підримали звільнення республіканського спікера. Тепер Палата представників має обрати нового спікера. Це перший такий випадок в історії США.

Гейтс проти Маккарті

Клопотання про відставку спікера Кевіна Маккарті вніс його однопартієць, представник крайньо правого крила республіканців, конгресмен від штату Флорида Мет Гейтс. Відповідний запит Гейтс вніс ввечері у понеділок, 2-го жовтня.

Конгресмен-республіканець Мет Гейтс в кулуарах Конгресу США після засідання республіканської конференції в Палаті представників.
Конгресмен-республіканець Мет Гейтс в кулуарах Конгресу США після засідання республіканської конференції в Палаті представників.

Механізм для звільнення спікера, який був однією з умов призначення Маккарті на посаду, дозволяє будь-якому члену Палати представників скликати нові вибори. Також, за процедурою, резолюція про усунення спікера має пріоритет над іншими питаннями.

Так, сам спікер Маккарті був зобов’язаний включити вимогу про власне звільнення до законодавчого розкладу протягом двох днів після подання. Але опублікувавши короткий пост "Давай" у мережі "X", Маккарті поставив відповідний документ на голосування одразу ж наступного дня після його внесення Метом Гейтсом.

Маккарті запевняв, що переживе голосування про звільнення. Він також відкинув заяви про домовленості з демократами про підтримку на голосуванні. За словами Маккарті, перед голосуванням він сказав лідеру демократів в Палаті представників Гакіму Джеффрісу: "Робіть усе, що ви вважаєте за потрібне", - цитує New York Times.

Лідер демократів в Палаті представників Гакім Джеффріс спілкується з журналістами в будівлі Капітолію США
Лідер демократів в Палаті представників Гакім Джеффріс спілкується з журналістами в будівлі Капітолію США

Своєю чергою Джеффріс перед голосуванням заявив, що демократи підтримають звільнення Маккарті: "Ми готові шукати спільну мову на шляху вперед. Але, на жаль, наші крайньоправі колеги-республіканці не виявили бажання зробити те саме. Зараз все залежить саме від Республіканської партії, яка має припинити війну республіканців у Палаті представників. Враховуючи їх небажання раз та назавжди порвати з MAGA-екстремізмом, керівництво Демократичної партії в Палаті представників голосуватиме схвально за пропозицію республіканців про звільнення спікера", - йшлося у офіційному листі-зверненні лідера демократів.

Пізніше абсолютна більшість демократів проголосувала за звільнення Маккарті, доєднавшисть до 8-ми республіканців від крайньо правого крила.

Чому звільнили та як це пов'язано з Україною

Серед названих причин, чому деякі однопартійці домагалися звільнити спікера Маккарті, є співпраця з демократами для погодження короткострокової резолюції про фінансування уряду США, а також відмова блокувати допомогу Україні.

"Увесь цей театр з провалами спікера Маккарті призвів до того, що він об’єднався з демократами, аби ухвалити резолюцію, яка продовжує фінансувати Україну та фінансує втручання Джека Сміта (спецпрокурор - ред.) у майбутні вибори, проти президента Трампа", - опублікував на своєму сайті Мет Гейтс після внесення резолюції про звільнення Маккарті.

У понеділок ввечері, коментуючи журналістам внесення клопотання про звільнення спікера, Гейтс заявив, що його однопартійці не підтримали б пропозицію про відставку, якби спікер розповів їм про "свою таємну угоду з Джо Байденом щодо України", - цитує CNN. Закликаючи проголосувати за звільнення Маккарті в залі Палати представників у вівторок, Гейтс знову згадав про допомогу для Києва, яку крайні праві вимагають зупинити взагалі.

"Мене стурбувало повідомлення про таємну угоду щодо фінансування України, яка дозволила б надати більше грошей для України разом з фінансуванням для нашого власного кордону на півдні країни. Наскільки образливим це має бути для нашої митниці, прикордонників та людей, які страждають через незахищеність кордону, що деякі з моїх колег готові боротися за власний кордон лише за умови, що вони зможуть відправити мільярди доларів в Україну, щоб ті добре профінансували кордон їхньої держави. З мене досить", - заявив Мет Гейтс в залі Палати представників.

Домовленість щодо України

Коментуючи уникнення шатдауну в неділю 1-го жовтня, Президент Джо Байден закликав Маккарті та інших республіканських лідерів виконати своє зобов’язання про окреме голосування щодо фінансування для України.

Президент США Джо Байден виступає в коледжі принца Джорджа в місті Ларго, штат Меріленд.
Президент США Джо Байден виступає в коледжі принца Джорджа в місті Ларго, штат Меріленд.

"Сподіваюся, мої друзі з протилежної політичної гілки дотримаються свого слова про підтримку України. Вони сказали, що збираються підтримати Україну в окремому голосуванні", – сказав Байден і додав: "Ми за жодних обставин не можемо допустити, щоб американська підтримка України була перервана".

На уточнююче запитання журналістів, чи довірятиме Байден Маккарті, коли "прийде час наступної угоди", Байден відповів: "Ми щойно уклали угоду про Україну. Отже, побачимо".

Своєю чергою, Маккарті заперечив, що він укладав будь-які сторонні угоди щодо обіцянок виділити фінансування Україні. Але зауважив, що сказав демократам, якщо існуватиме технічна проблема в чинному короткостроковому фінансуванні уряду, яка би заважала передачі вже наявних коштів для Києва, то це можна вирішити, переказує CNN.

"Немає жодної сторонньої угоди. Я не знаю, хто і звідки це бере. Немає жодної сторонньої угоди щодо України", — сказав Маккарті журналістам в капітолії.

Необхідність обрати нового спікера Палати представників США відтерміновує розгляд 12-ти законопроектів про видатки для фінансування уряду США на наступний рік, а також ймовірний розгляд додаткового фінасування для України. Нагадаємо, що резолюція про короткострокове фінансування уряду США відтермінувала потенційний шатдаун до 17-го листопада.

Посада спікера Палати представників США є третьою позицію після президента та віцепрезидента США у черзі на керівництво державою, у разі непередбачуваних випадків, якщо щось трапиться з чинними очільниками країни.

Дивіться також: Що буде з фінансуванням для України: деталі з Конгресу та Білого Дому.

Що буде з фінансуванням для України: деталі з Конгресу та Білого Дому. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:32 0:00

Як реагують у Європі на суперечки у Конгресі щодо підтримки України? Відео

Як реагують у Європі на суперечки у Конгресі щодо підтримки України? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:41 0:00

Представники Європейського Союзу виступили із запевненнями, що будуть і надалі допомагати Україні протистояти російській агресії на тлі ознак ймовірної затяжної війни і політичних суперечок в деяких країнах. Міністри закордонних справ ЄС, щоб засвідчити свою непохитність, вдалися до незвичайної поїздки на нараду 2 жовтня у Києві. За візитом стежив Богдан Цюпин.

Як в Пентагоні реагують на дискусії конгресменів США навколо питання надання Україні нової допомоги? Відео

Продовження забезпечення України боєприпасами та зброєю, які потрібні для захисту її території. Про це президент США Джо Байден зранку 3 жовтня говорив телефоном із союзниками та партнерами, щоб скоординувати підтримку України. У розмові із президентом Байденом взяли участь лідери Канади, Німеччини, Італії, Польщі, Великої Британії, Румунії, Франції, НАТО та Європейської Ради. Більше про американську підтримку Києва розповідає Остап Яриш.

Білий дім: зниження підтримки України може підбадьорити Росію та призвести до розширення конфлікту

Президент України Володимир Зеленський з президентом США Джо Байденом в Овальному кабінеті Білого дому у Вашингтоні, 21 вересня 2023 року. REUTERS/Кевін Ламарк

Президент США Джо Байден у вівторок зателефонував лідерам країн-союзників у Європейському Союзі та НАТО, щоб запевнити їх, що допомога США Україні продовжуватиметься. Він наголосив, що зниження підтримки може підбадьорити Росію та призвести до розширення конфлікту. Про це на брифінгу в Білому домі у вівторок заявив Представник Ради з нацбезпеки Джон Кірбі.

"Така втрата підтримки змусить Путіна повірити, що тепер він може перечекати нас і продовжувати конфлікт, доки ми, наші союзники та партнери, не згорнемо (підтримку)», – сказав Кірбі. За його словами, такий розвиток подій принесе Путіну перемогу.

Координатор зі стратегічних комунікацій Ради нацбезпеки США Джон Кірбі повторив заяви президента Байдена, який критикував невелику групу республіканців у Палаті представників, які заблокували фінансування України, зазначивши, що більшість республіканців віддані справі підтримки України.

Як повідомляв Голос Америки, пізно в суботу ввечері президент США підписав ухвалений Конгресом законопроєкт про тимчасове фінансування уряду, який не містив нової допомоги Україні.

Президент США Джо Байден закликав законодавців не допустити призупинення американської допомоги Україні.

Американські сенатори від обох партій після ухвалення законопроєкту про тимчасове фінансування уряду виступили зі спільною заявою на підтримку Києва.

Допомоги вистачить на кілька місяців – Кірбі

На брифінгу Кірбі запевнив, що Україна не матиме перебоїв з постачанням зброї ще принаймні кілька місяців, але він попередив, що кошти можуть закінчитися за кілька місяців, якщо республіканці в Конгресі не ухвалять новий обсяг допомоги для боротьби ЗСУ з російським вторгненням.

"Я думаю, що найближчими тижнями ви побачите відносно послідовну підтримку України з президентських повноважень. Пентагон все ще має у своєму розпорядженні кілька мільярдів доларів, які ще не вичерпалися, і які можна використати з президентських повноважень", – сказав Кірбі у Білому домі.

Він наголосив, що перерв у постачанні немає, але вони можуть настати, якщо Конгрес не встигне проголосувати за виділення додаткових коштів.

"Ми надаємо Україні допомогу в безпеці приблизно кожні два тижні, і я думаю, ви побачите, що так буде і в найближчі тижні. Але за відсутності додаткового фінансування з боку Конгресу, про яке ми просили, так, може настати "важка ситуація", – визнав Кірбі.

Він наголосив, що адміністрація Байдена хоче забезпечити, аби не було "жодних прогалин, щоб ми могли продовжувати цей послідовний процес надання їм підтримки, особливо, коли ми входимо до осені та продовжується контрнаступ".

"Попереду ще близько 6-8 тижнів хорошої погоди, хорошої бойової погоди, і ми хочемо переконатися, що українці зможуть досягти успіху", – наголосив Кірбі.

Хороший дзвінок, єдність союзників і гарантії для України – світові лідери про телефонну розмову з Байденом

Лідери країн світу та міжнародних безпекових органзацій заявили у розмові з президентом США, що готові надати Україні додаткову військову техніку, фінансову та політичну підтримку. AP Photo/Susan Walsh

Лідери низки країн світу та міжнародних безпекових організацій оприлюднили перші підсумки та деталі розмови з президентом США Джо Байденом. Як повідомляв Голос Америки, Джо Байден зранку 3 жовтня провів телефонну розмову із союзниками та партнерами, щоб координувати продовження підтримки України.

“Хороший дзвінок з лідерами НАТО, організований президентом США”, – написав свій відгук про розмову генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг у мережі Х (у минулому Twitter).

“Оскільки Росія продовжує свою жорстоку війну, ми всі зобов’язуємося підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно”, – запевнив генсек НАТО.

Президент Європейської Ради Шарль Мішель також заявив, що союзники “єдині”.

Він також додав, що з нетерпінням чекає зустрічі з президентом США Джо Байденом 20 жовтня у Вашингтоні на саміті США-ЄС.

“У ці часи випробувань трансатлантичні дії важливіші, ніж будь-коли”, – пише Мішель у мережі Х.

А метою телефонного дзвінка лідерів G7 та “Бухарестської дев'ятки” він назвав “гарантувати нашу повну підтримку Україні”.

“Ми єдині і готові надати Україні додаткову військову техніку, фінансову та політичну підтримку. Мир і безпека в Україні дорівнює миру і безпеці в Європі”, – заявив Шарль Мішель.

Президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн також наголосила, що підтримка України з боку Європи непохитна.

Посадовиця нагадала про 50 мільярдів євро на макрофінансову допомогу, пов’язану з Планом реформ та інвестицій в Україну, а також 1 мільйон боєприпасів для України, які мають бути доставлені до березня 2024 р., і про дії ЄС щодо забезпечення повної відповідальності за російські злочини проти українців.

В офісі прем’єр-міністерки Італії Джорджії Мелоні заявили по завершенню дзвінка, що Байден “прагне запевнити союзників у продовженні американської підтримки України, з огляду на останні рішення Конгресу США”, інформує Guardians.

Президент Румунії Клаус Йоганніс після розмови твітує: "Ми оцінили ситуацію з безпекою в Чорному морі, зокрема після бомбардування Росією портів України на Дунаї. Подякував США та НАТО за вжиті заходи”.

Румунія, за словами президента, продовжить підтримувати Україну, зокрема щодо транзиту зерна”.

А прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак запевнив, що британці готові підтримувати Україну військовою, гуманітарною та економічною допомогою.

Сунак “окреслив триваючу військову, гуманітарну та економічну допомогу Сполученого Королівства Україні та підкреслив, що ця підтримка триватиме стільки, скільки буде потрібно”, - йдеться у заяві Даунінг-стріт.

“Президент підтвердив рішучу відданість Сполучених Штатів підтримці України стільки, скільки це буде потрібно, як і всі інші лідери, які долучилися до дзвінка", — прокоментував розмову Джон Кірбі, представник Ради нацбезпеки США.

За його словами, лідери обговорили зусилля щодо продовження надання Україні боєприпасів і систем озброєння, необхідних для захисту своєї території, а також продовження зміцнення протиповітряної оборони України, “оскільки вони готуються до нових атак на критичну інфраструктуру”.

Дзвінок відбувся на тлі занепокоєння після ухвалення закону про тимчасове фінансування уряду США, який не містить нової допомоги Україні. Байден висловив сподівання, що республіканці дотримаються свого слова щодо підтримки України, і запевнив, що переважна кількість республіканців і демократів як у Палаті представників, так і в Сенаті підтримують Україну в її захисті від російської агресії.

Тим часом Пентагон має змогу передати Україні зброї ще на 5,4 мільярда доларів, поки в Конгресі не розглянули запит на додаткове фінансування. Про це Українській службі Голосу Америки повідомили в американському Міноборони.

Більше

XS
SM
MD
LG