Спеціальні потреби

Російські кораблі були в місцях вибухів на Північному потоці, каже журналістське розслідування


Підводні труби газопроводів Північний потік-1 і 2 були пошкоджені вибухами в західній частині Балтійського моря поблизу Данського острова Борнгольм у вересні 2022 р.
Підводні труби газопроводів Північний потік-1 і 2 були пошкоджені вибухами в західній частині Балтійського моря поблизу Данського острова Борнгольм у вересні 2022 р.

Міжнародна група журналістів-розслідувачів каже про виявлення додаткових даних, що дають підстави для підозр про можливу причетність Росії до пошкодження газопроводів Північний потік внаслідок вибухів восени 2022 року.

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

Офіційні розслідування Данії, Швеції та Німеччини ще не завершені, а натомість лунали суперечливі припущення включно з натяками російських представників про буцімто зацікавленість у зупинці газопроводу західних держав, або України.

Hосіяни мали в тому районі судна здатні досліджувати морське дно і визначати можливість закладення вибухівки.

Нові підозри щодо Росії оприлюднені спільним розслідуванням телерадіомовних компаній Данії - DR, Норвегії - NRK, Швеції - SVT і Фінляндії - Yle, яке стало основою документального серіалу «Тіньова війна».

Розслідувачі виявили те, що названо доказами прихованого перебування спеціалізованих російських суден, здатних здійснювати підводні операції, в місцях, де невдовзі по тому виявили сліди підводних вибухів.

NRK зокрема повідомляє, що російські судна, зокрема буксир SB-123 та корабель російського військово-морського флоту «Сібіряков», вимикали позиційні сигнали, очевидно уникаючи стеження.

Журналісти кажуть, що отримали супутникові фотографії, а також перехоплені комунікації з російських кораблів.

«Вони показують, що росіяни мали в тому районі судна здатні досліджувати морське дно і визначати можливість закладення вибухівки», - цитує NRK норвезького фахівця Тора Івара Строммена з військово-морської академії у Берґені.

DR підкреслює, що «російські військові кораблі принаймні тричі діяли в районі, де згодом сталися вибухи».

Журналісти кажуть, що дані про радіокомунікацію російських кораблів з відкритих джерел здобув колишній британський службовець морської розвідки.

Нільс Фастроп з данської DR сказав в інтерв'ю британському радіо, що аналіз супутникових фотографій разом з даними про радіокомунікації підтверджують операції російських спеціалізованих суден саме біля місць, де згодом сталися вибухи.

Він сказав, що журналісти надсилали запит в Росію з проханням дати пояснення тим даним, але російська сторона не відповіла.

Військове відомство Данії повідомило минулого тижня, що має понад два десятки фотографій російського корабля датованих 22-м вересням біля місця, де чотирма днями по тому були пошкоджені труби на дні Балтійського моря.

Але кремлівський речник Дмітрій Песков відкинув ті підозри, заявивши, що в Балтійському морі постійно плавають багато російських кораблів.

2 травня у Москві знову заявили, що вимагають швидшого і відкритого розслідування, відкинувши при цьому можливість причетності Росії до того, що кремлівський речник назвав «терористичним актом».

В лютому Данія, Німеччина і Швеція подали Раді безпеки ООН спільно листа, в якому повідомили, що їхні розслідування тривають.

Форум

XS
SM
MD
LG