Спеціальні потреби

Актуально

Що таке ірландський “зупинник” (backstop), і чому він став проблемою для “Брекзиту”?

Демонстранти з гаслами проти кордону між північчю та півднем Ірландії. Дублін 25 квітня 2017р.

Британський парламент кількаразово відмовився ратифікувати угоду з Брюсселем, що обумовлює процес "Брекзиту".

Серед найгучніших застережень щодо документа, який став результатом дворічних переговорів, лунали негативні оцінки частини угоди, яку називають backstop - зупинник.

Зупинник передбачає, що у разі, якби Сполучене Королівство не домовилося з Євросоюзом про вільну торгівлю, то Північна Ірландія автоматично залишилася б у європейській митній і регуляторній зоні...

Слово backstop часто згадували у палких британських політичних дебатах, а також у Брюсселі, й, особливо часто - в Дубліні.

До чого тут Ірландія?

В результаті виходу країни, яка має повну назву Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії, з Європейського Союзу (згідно з чинним планом це буде о 23:00 29 березня 2019 р.), кордон, що відокремлює регіон - Північна Ірландія від іншої держави - Республіка Ірландія, стане також наземним британським кордоном з ЄС.

Республіка Ірландія виборола незалежність від Лондона 1921 р. Ця країна з населенням 4,6 млн., яка охоплює більшу частину острова Ірландія, 1973 року вступила в ЄС, а 2002 року запровадила в обіг спільну валюту євро.

Тим часом північний регіон острова, який ще називають Ольстером, залишився під британським контролем, і провінція багато років потерпала від збройної боротьби республіканців/католиків - прихильників возз'єднання Ірландії, проти юніністів/протестантів, які хочуть збереження єдності з Великою Британією.

Той факт, що Британія разом Ірландією десятки років були членами ЄС, дозволив не лише гарантувати тісні економічні зв’язки і свободу пересування товарів, послуг та людей між північчю та півднем острова, але й сприяв мирному врегулюванню.

Відсутності бар'єрів на кордоні між північчю та півднем Ірландії вимагає міжнародна “Угода Cтрасної п’ятниці” - мирна домовленість 1998 року, яка заохотила ворожі рухи скласти зброю і залучитися у політичний процес в Ольстері, якому надані самоврядні права.

“Брекзит” загрожує поновити ознаки розмежування, бо якщо Британія вийде з митного союзу і спільного ринку ЄС, як цього зараз домагається Лондон, а також скасує право європейців на вільний в’їзд та проживання у Великій Британії, то постають питання контролю на кордонах.

Кордону не хочуть

І Лондон, і Дублін, і Брюссель офіційно заявляють, що не хочуть появи будь-яких видимих ознак розмежування між Північної Ірландією та Республікою Ірландією.

Щоб гарантувати відкритість майже віртуального за теперішніх умов ірландського кордону, британська делегація на переговорах з ЄС узгодила положення про зупинник (backstop).

Зупинник передбачає, що у разі, якби Сполучене Королівство не домовилося з Євросоюзом про вільну торгівлю, то Північна Ірландія автоматично залишилася б у європейській митній і регуляторній зоні, щоб не виникало потреби контролю на ірландському кордоні.

Угода з ЄС, яку 15 січня відмовився схвалити британський парламент, обумовлює, що до кінця 2020 року діяв би перехідний період, упродовж якого між Лондоном і Брюсселем залишалися би чинними усі діючі митні та інші регуляції.

Під час того перехідного періоду сторони мали б укласти нову торговельну угоду.

Якщо б вказаного перехідного періоду було не досить, то його могли б подовжити до 2022 року, і лише тоді, у разі подальшої відсутності потрібних угод, мав би починати діяти ірландський зупинник.

Кого турбує зупинник?

Якщо Британія, вийшовши з ЄС, залишатиметься у європейській митній зоні, то це матиме перевагу у вигляді безперешкодного руху товарів і послуг і доступу британських компаній до європейського ринку - найбільшого за обсягами торгівлі спільного ринку у світі.

Але, надаючи пільги, участь у митному союзі накладає на Британію обмеження в укладенні власних окремих угод про вільну торгівлю з іншими країнами світу.

Зупинник може означати, що за відсутності нової довготермінової угоди з ЄС не лише регіон Північної Ірландії, але й, фактично, уся Велика Британія підлягала б правилам європейської митної зони.

Ті британські політики, які називають потенційну дію зупинника обмеженням суверенітету Великої Британії, особливо стурбовані тим, що зупинник не має часових обмежень.

Варіант, щоб Британія залишила у європейській митній зоні лише Північну Ірландію, обурює тих, хто називає таке відокремлення зазіханням на суверенітет і територіальну цілісність Сполученого Королівства.

29 січня британські парламентарі ухвалили постанову, яка передбачає, що Тереза Мей повинна вимагати від ЄС змін у положеннях досягнутої угоди про “Брекзит” і зокрема перегляд зупинника.

У відповідь представники Європейського Союзу заявили, що угода і положення про зупинник не можуть бути змінені.

Дивіться також: Україна причетна до спалаху кору в Нью-Йорку.

New York Times: Україна причетна до спалаху кору в Нью-Йорку. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:29 0:00

Всі новини дня

«Ми знаємо про відео». Білий дім про суперечливі повідомлення щодо загибелі російського адмірала Соколова

На цьому зображенні показано момент попадання ракети в штаб російського Чорного флоту в Севастополі, п’ятниця, 22 вересня 2023 року. (Кримський Telegram-канал через AP)
Українські сили спеціального призначення заявили, що «уточнюють інформацію» з приводу загибелі командувача Чорноморським флотом Росії адмірала Віктора Соколова після того, як на російському державному телебаченні показали відео з його участю.
«Як відомо, внаслідок ракетного удару по штабу Чорноморського флоту РФ було знищено 34 офіцери. Наявні джерела стверджують, що серед загиблих командувач ЧР РФ. Багато кого досі так і не вдалося ідентифікувати через розрізненість фрагментів тіл, – мовиться у повідомленні сил спеціального призначення у Facebook. – Оскільки росіяни терміново були вимушені публікувати відповідь з начебто живим Соколовим - наші підрозділи уточнюють інформацію».
У вівторок російське телебачення показало кадри наради військових та міністра оборони Сергія Шойгу, у якій дистанційно брав участь адмірал Соколов.
Коли було знято відео, невідомо.

Новий міністр оборони України Рустем Умеров заявив у вівторок в інтерв'ю Крістіан Аманпур з CNN, що якщо Соколов помер, «це хороша новина для всіх».

В ексклюзивному інтерв'ю з Києва він не підтвердив і не спростував факт загибелі Соколова під час удару.

«Він (Соколов) перебуває на наших тимчасово окупованих територіях… його там взагалі не повинно бути. Отже, якщо він мертвий, це хороша новина для всіх, що ми продовжуємо деокупацію нашої території», — сказав Умеров CNN.

На брифінгу у Білому домі речниця адміністрації сказала у вівторок, що їй відомо про відео, опубліковане в Росії, але ще зарано щось коментувати.
«Ми бачили звіти і, звичайно, ми знаємо про відео. Зараз мені просто нема чого підтверджувати», – відповіла Карін Жан-П'єр у відповідь на запитання журналістів.
Колишній радник Пентагону, співзасновник організації Silverado Policy Accelerator Дмітрі Альперович каже, що
розвідки США та Великобританії не підтвердили твердження українських спецслужб про вбивство Соколова. На його думку, вони мали б мати засоби електронного стеження, що «підтверджує вбивство такого високопоставленого офіцера».
При цьому він додає, що незалежно від того, чи Соколов загинув при українському ударі по штабу ЧФ РФ, розмова про нього відвертає увагу від українського успіху.
Як повідомляв Голос Америки раніше, британська розвідка вважає, що, що серія ударів, яких українські сили завдали по окупованому Севастополю, значно зменшить можливості російського флоту блокувати українські порти і патрулювати ширшу акваторію Чорного моря.

Критика українського контрнаступу – непрофесійні і марні заяви. Генерал Годжес про багатоскладовість операцій ЗСУ

Pentagon Hodges

Тим, хто "за 8000 км" критикує, як хтось інший заходить на мінні поля і окопи та розміновує їх, повинно бути соромно самим за себе. Так тезу висловив колишній командувач Сухопутних сил НАТО в Європі, генерал США у відставці Бен Годжес під час дискусії у Вашингтоні “Перемога України: блимає жовтий сигнал?”.

Годжес відповідав на запитання Роберта Макконнелла, співзасновника Фундації США-Україна стосовно критичних зауважень на адресу дій української армії у війні.

“Це непрофесійні та марні заяви”, – сказав Бен Годжес.

Генерал нагадав, що українцям доводиться боротися без підтримки авіації, без якої США, Велика Британія чи Німеччина ніколи не посилала б своїх солдатів у бойові дії. Голос Америки також писав раніше про дискусію між експертами, які заявили, що якби наступ в Україні вела американська армія, вона би спиралася на підтримку авіації, яка б розбила укріплення противника ще задовго перед тим, як відправили б піхоту.

“Контрнаступ – це не лише те, що ми бачимо на полі бою”, – наголосив Годжес. За його словами, ЗСУ проводять багатоскладові комплексні операції, включно з роботою спецпризначенців, атаками дронів, кібер боротьбою, виведенням з ладу російських радарів та ППО та іншим.

Також, за словами Годжеса, вражаючою є робота українських військових щодо Чорноморського флоту, яка створює величезний тиск на російський генштаб.

Раніше в ексклюзивному інтерв'ю Голосу Америки Бен Годжес також заявив, що за умов відсутності підтримки з повітря критика українського контранаступну є невиправданою. “На жаль, українці й надалі зазнають великих втрат, тому що ми, Захід, не надали їм необхідних можливостей. І я говорю саме про високоточну зброю великої дальності”, – сказав Годжес.

Генератори, павербанки та газові пальники – як українці готуються до другої зими в умовах війни. Відео

Консервація в промислових масштабах, генератори, павербанки та газові пальники – українці готуються до другої зими в умовах війни. Люди налаштовуються на найскладніший сценарій, коли Росія знову атакуватиме енергетичну інфраструктуру і будуть перебої з електропостачанням.

Чи вплинуть реформи в Україні на допомогу від США – Білий дім пояснює. Відео

Чи вплинуть реформи в Україні на допомогу від США – Білий дім пояснює. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:40 0:00

США запропонували Україні перелік пріоритетних реформ для обговорення на Багатосторонній координаційній платформі донорів для України. Що означає цей лист для України у контексті подальшої військової підтримки від США – у Білому Домі пояснили на запит Голосу Америки Українською.

"Не маємо права на помилку". Костін про роботу українських прокурорів з розслідування воєнних злочинів РФ

Журналіст фотографує місце масового поховання після звільнення Бучі від російських військ, 3 квітня 2022. AP Photo/Rodrigo Abd

Українська правоохоронна система має розслідувати безпрецедентну кількість воєнних злочинів РФ в Україні, однак попри навантаження прокурори повинні дотримуватись найвищих міжнародних стандартів, щоб притягнути винних до відповідальності.

Так в інтерв'ю Українській службі Голосу Америки генпрокурор України Андрій Костін прокоментував звіт Української гельсінської спілки на основі анонімного опитування українських правоохоронців. Звіт виявив, що їм бракує навичок для розслідування воєнних злочинів: у половині справ про воєнні злочини не ведеться досудове розслідування, а також представники Нацполіції та Офісу генпрокурора в анонімному опитуванні скаржилися на велике навантаження та брак знань і ресурсів поміж інших чинників, які ускладнюють розслідування.

У відповідь Костін пояснив, що "ця величезна кількість (злочинів), звісно, потребує розслідування та притягнення до відповідальності. І ми маємо зробити це належним чином, тому що стандарт доказів дуже важливий.... ніхто не знає, коли збирає докази щодо щойно вчиненого злочину, чи цю справу передадуть до МКС".

Він підкреслив, що українська сторона у співпраці з МКС та іншими партнерами, окрім пріоритетних напрямків - злочинів агресії, геноциду, вбивств і катувань мирного населення, примусового вивезення українських дітей, також вперше розслідує екологічні чи кіберзлочини як воєнні злочини. "Створюючи нові практики, нам треба бути впевненими, що результати наших розслідувань заслуговуватимуть довіри на міжнародному рівні та будуть сприйняті міжнародним товариством як справжнє справедливе правосуддя. Це наша головна відмінність від держави-агресора", - додав він.

"Одним з елементів стратегії також є поєднання справ. Тому, коли ми розуміємо, наприклад, що кілька ракетних і безпілотних атак були здійснені, наприклад, одним підрозділом російської армії, ми можемо спробувати об’єднати ці випадки в один великий, тому що у цьому випадку нам буде легше встановити ланцюжок командування", - пояснив високопосадовець.

За словами генпрокурора, Київ співпрацює із міжнародними інституціями, а також із Міністерством юстиції США та Федеральним бюро розслідувань "не тільки з точки зору співпраці в конкретних справах, а й для нарощування потенціалу, також навчання наших прокурорів і слідчих, тому що ми підходимо до нових шляхів, і ми не маємо права на помилку".

Росія не визнає причетність до злочинів проти мирного населення попри наявність численних доказів і свідчень.

Більше

XS
SM
MD
LG