Спеціальні потреби

Чергове потепління у відносинах між США та Ізраїлем?


Президент США Барак Обама та прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу провели зустріч у Білому домі. Обидва лідери відразу ж відкинули закиди на їх адресу щодо напружених стосунків між обома країнами. Це попри те, що попередній візит Нетаньягу до Вашингтона пройшов практично непоміченим, а Білий дім навіть не оприлюднив фото тієї зустрічі.

Це була перша зустріч від березня, коли Беньямін Нетаньягу був досить холодно прийнятий у Білому домі. Тоді ізраїльський лідер незадовго до поїздки у Вашингтон оголосив про будівництво 1 600 нових єврейських поселень на сході Єрусалиму. Ця заява отримала гостру критику від офіційного Вашингтона. Тепер ж обидва лідери хвалили один одного і говорили про теплоту стосунків між обома країнами. Барак Обама зазначив:

«Зв’язки між Ізраїлем та Сполученими Штатами є нерозривними. Вони охоплюють інтереси в галузі національної безпеки, стратегічні завдання і, що важливіше, стосунки між двома демократіями, які мають спільні цінності».

Нетаньягу сказав журналістам, що Ізраїль готовий багато зробити заради миру з палестинцями.

«Ми почали тісні переговори. Думаю, що зараз найкращий час говорити напряму. А з допомогою президента Обами, президент Махмуд Аббас і я повинні розпочати прямі переговори щодо досягнення політичної угоди про мир, безпеку та процвітання».

Посланець США на Близькому Сході Джордж Митчел домігся проведення кількох раундів непрямих переговорів між двома сторонами. Втім, на прямі переговори Палестинці відмовилися виходити до того часу, поки Ізраїль не призупинить спорудження єврейських поселень на Західному Березі та в Східному Єрусалимі. Ці території палестинці вважають своїми. Ізраїль частково таки зупинив будівництво помешкань, щоправда лише до вересня. Одна з ізраїльських правозахисних груп у вівторок видала звіт в якому говориться, що єврейські поселення окупували значну частину Західного Берега. До того ж чимало приватних земель у палестинців були просто відібрані. Як каже Джесіка Монтел від організації «B'tselem», кількість поселень зростає утричі швидше ніж зростає населення Ізраїлю.

Ця проблема у березні ускладнила стосунки між Ізраїлем та Сполученими Штатами. Ізраїль оголосив про намір будувати поселення якраз в той час, коли віце-президент США Джозеф Байден перебував з візитом у тій країні. Невдовзі і сам ізраїльський прем’єр був досить холодно прийнятий у Сполучених Штатах. На зустрічі у вівторок Нетаньягу не піднімав цього питання, але сказав, що за кілька тижнів будуть зроблені нові кроки в напрямку досягнення миру між Ізраїлем та палестинцями.

«Це те питання, на якому ми зосередили нашу розмову. І якщо я кажу в наступні кілька тижнів, значить так і буде», - запевнив глава ізраїльського уряду.

Обидва лідери також заявили, що між ними немає непорозумінь.

«Я почав довіряти прем’єр-міністру Нетаньягу ще тоді, коли балотувався на посаду президента США. Я ще тоді про це говорив», сказав Обама.

«Ці заяви про напруження у стосунках між нашими країнами не просто передчасні, а цілком неправдиві», - зі свого боку додав Нетаньягу.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Інше за темою

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG