Спеціальні потреби

Впливи Договору СНО-2 на американсько-російські відносини: думки аналітиків


Чи новий Договір про заходи щодо подальшого скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь (СНО), підписаний Сполученими Штатами і Росією 8 квітня у Празі, дасть новий поштовх американсько-російським відносинам?

СНО-2 замінить договір СНО-1 від 1991 року, досягнутий президентами Джорджем Бушем старшим і Михайлом Горбачовим. Він став чинним у 1994 році, але вигас торік 5 грудня.

Підписана президентами Бараком Обамою і Дмитром Медвєдєвим домовленість встановлює нові ліміти: скорочення ядерних боєзарядів з 2 200 одиниць до 1550 для кожної зі сторін, а кількість стратегічних носіїв - до 700 одиниць. Цей договір підлягає строгому режиму перевірки.

Аналітики кажуть, що СНО-2 – це перший крок президента Обами на шляху до реалізації його бачення світу звільненого від ядерних озброєнь, про що він говорив майже рік тому у Празі:

«Я заявляю чітко і переконливо про відданість Америки у справі миру й безпеки в світі без ядерної зброї. Я не - наївний. Ця ціль буде досягнута не скоро - мабуть не за мого життя. Для цього потрібна терпливість і наполегливість».

Керівник приватної дослідницької Асоціації з контролю над озброєннями Деріл Кімбалл, як і багато інших аналітиків, вважає, що новий договір про скорочення ядерних арсеналів - це перший важливий крок в напрямку поліпшення американсько-російських відносин. Він каже:

«Впродовж десятиліть ядерні відносини - то погіршуючись, то поліпшуючись - були визначальними у стосунках між обома державами. І ми повинні пам’ятати, що поки не буде системи регулювання, зрозумілої для обох сторін і на яку вони змогли б покладатися, доти буде взаємне недовір’я і підозри стосовно ядерних озброєнь. Отже це не є розв’язкою усіх питань стосовно ядерної конкуренції поміж США і Росією на прийдешні роки. Але це дозволяє обом країнам зосередити увагу на інших справах, що їх однаково непокоять: поширенні ядерної зброї на Іран, забезпеченні не розповсюдження ядерних матеріалів, а також приділенні більшої уваги питанням кліматичних змін і енергетичних ресурсів»,

Своєю чергою, виконавчий директор Центру з контролю за озброєнням і режимом нерозповсюдження Джон Ісаакс каже, що новий договір дає президентові Обамі можливість досягнути цілі щодо «перезавантаження» відносин із Москвою:

«Впродовж останніх 8 років, за урядування президента Буша, американсько-російські відносини були, як це можна сказати, не найтепліші. Звичайно, що між США і Росією завжди будуть розходження у головних питаннях, зокрема, щодо Ірану. Але ця угода є важливим кроком вперед і вказує на те, що обидві сторони можуть говорити поміж собою шанобливо, можуть порозумітись у важливих справах і я сподіваюся, що цей договір матиме вплив також на інші домовленості».

Оглядачі вважають, що новий договір про скорочення ядерних арсеналів може дати поштовх до нових порозумінь між США та Росією у питанні ядерного тероризму під час саміту з ядерної безпеки у Вашингтоні і на Конференції про непоширення ядерної зброї, що відбудеться наступного місяця в Організації Об’єднаних Націй у Нью-Йорку.

Втім Меф’ю Бан із Гарварського університету вважає, що підписання цієї угоди підштовхне інші країни також до скорочення їхніх ядерних арсеналів. Він каже:

«Я не думаю, що інші країни формально підтримають процес скорочення озброєнь доти поки Сполучені Штати і Росії не проведуть більш значущого скорочення, ніж це передбачає новий договір СНО. Я гадаю, що повинен бути ще один значно глибше закроєний раунд переговорів та ще значніше скорочення усіх різновидів ядерних озброєнь перед тим як до цього процесу хотіли б офіційно приєднатися інші країни».

Щоб договір СНО-2 став чинним його повинні ще ратифікувати Російська Дума та Сенат США. Адміністрація президента Обами висловила сподівання, що Сенат діятиме швидко і нову угоду буде схвалено.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG