Спеціальні потреби

Обама: війська НАТО в Афганістані стануть силами підтримки цієї весни


Обама пообіцяв зміни в Афганістані навесні
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:32 0:00

Обама пообіцяв зміни в Афганістані навесні

В п’ятницю в Білому домі пройшла зустріч президента США Барака Обамм та президента Афганістану Гаміда Карзая, який цей тиждень перебуває з офіційним візитом у США.

Під час прес-конференції, лідери обох країн заявили про досягнення домовленості про те, що вже навесні цього року афганські сили візьмуть на себе відповідальність за забезпечення безпеки в країні, а американські військовослужбовці перейдуть у допоміжну роль, яка включатиме й участь у бойових діях.

Найважливішою зупинкою Карзая в США був Пентагон. Під час переговорів з міністром оборони США Леоном Панеттою йшлося про шляхи забезпечення безпеки в цій країні після того, як американські війська залишать Афганістан.

«Я можу запевнити вас, пане міністре, що Афганістан, із допомогою, яку ви надаєте, буде здатний забезпечити безпеку своєму народу та захистити свої кордони. І він вже ніколи не зустрічатиметься із загрозою тероризму, що надходить з-поза його кордонів», - заявив лідер Афганістану.

Війська США увійшли в Афганістан після атак 11 вересня 2001-го року для боротьби з аль-Кайдою, яка тоді там базувалася. Але війна в цій країні триває вже 11 років. Свого часу там перебувало одночасно 100 тисяч американських військ. Соціологічні опитування показують, що більшість американців хочуть, аби американські війська залишили цю країну.

Звичайно, за цей час певного прогресу в Афганістані вдалося досягти. Аль-Кайда вже не має там своїх тренувальних таборів, а значні території також вільні і від Талібану. Утім, насилля триває, певні регіони знаходяться під контролем бойовиків Талібану, і існує чимало сумнівів щодо того, чи здатні афганські війська та правоохоронці самостійно забезпечувати порядок в країні.

Залишаються питання і щодо політичного майбутнього Афганістану. На 2014-ий рік призначені президентські вибори, які мають пройти ще до того, як останні війська НАТО залишать країну. Колишній посол США в Афганістані Джеймс Доббінс вважає, що передача влади в цей момент буде надзвичайно небезпечною:

«Існує ймовірність того, що афганський уряд впаде в 2014-му році в результаті невдалої передачі влади».

В Афганістані зараз перебуває 66 тисяч американських військових. Військове командування США хоче залишити не більше 20 тисяч військовослужбовців після 2014-го року. Утім, під час цих переговорів конкретна цифра не називалася.
«Я можу запевнити вас, пане міністре, що Афганістан, із допомогою, яку ви надаєте, буде здатний забезпечити безпеку своєму народу та захистити свої кордони. І він вже ніколи не зустрічатиметься із загрозою тероризму, що надходить з-поза його кордонів».
Гамід Карзай, президент Афганістану


«Я не хочу гадати, яку цифру оголосять президенти Обама та Карзай за результатами цих переговорів, але хочу наголосити, що зараз мене влаштовує позиція Карзая. Він демонструє бажання робити те, що ми вважаємо за необхідне», - сказав міністр оборони Леон Панетта.

Незабаром Леон Панетта виходить у відставку. Його ймовірний наступник колишній сенатор-республіканець Чак Гейґель займає критичну позицію щодо присутності американських військ в Афганістані та може виступати за пришвидшене виведення їх з країни.

Білий дім пояснив, що адміністрація Обами не наполягає на якійсь певній кількості військ в Афганістані. Їх, вважають у Вашингтоні, має бути стільки, скільки необхідно для того, щоб до країни не повернулася аль-Кайда та для тренування афганських сил безпеки. Якщо для досягнення цих двох цілей американські війська після 2014-го року будуть не потрібні, то вони можуть бути виведені взагалі.
  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG