Актуально
Як українці в Америці організовують для своїх дітей вивчення української онлайн

Українські родини, що живуть у США, погоджуються, що підтримувати на еміграції українську мову, культуру та традиції серед дітей дуже непросто, особливо, якщо поруч немає великої української громади. Однак, таку можливість відкриває онлайн-формат навчання, тож батьки почали започатковувати власні школи й заняття.
Одна з таких онлайн-шкіл, де дітей за кордоном вчать учителі з України, - Bright Kids Ukrainian Online School. Її заснувала львів'янка Надія Журба. Родина понад три роки тому переїхала в місто Остін у Техасі. З часом батьки помітили, що дітям не вистачає спілкування рідною мовою, і так виникла ідея.
Що довше ми тут є, то в дітей англійська більше переважає
"Що довше ми тут є, то в дітей англійська більше переважає, - каже Надія. - Хоча ми вдома лише українською спілкуємось, постійно читаємо книги, щороку їздимо в Україну, але цього побутового рівня було не достатньо".
Надія викладала англійську в українській школі й також працювала в американській, тому намагається поєднати підходи до навчання з обох країн.
"За три місяці існування школи, - розповідає вона, - ми вже маємо 10 курсів, 14 вчителів і дітей вже навчається 70-80".
Школа пропонує групові чи індивідуальні уроки для дітей від молодшого шкільного до підліткового віку й пропонує курси з української мови й культури, програмування, малювання і музики. Надія каже, що найпопулярніший курс – improv – тобто імпровізація.
Ростик Лоза, викладач з акторського мистецтва improv, пояснює: "Дитина має розуміти, що вона може. І насправді великий пласт наших занять та ігор орієнтовані на те, щоб дитина хвалила себе, не забувала, що вона може, навіть якісь дрібниці, але вона точно унікальна. Вони потрошки, потрошки відкривають свої інші сторони, і це просто нереальне задоволення отримуєш, коли бачиш, наскільки дитина різногранна".
Ми українці, у нас українське коріння, і ми вважаємо, що мова – це те, що живить це коріння, це невід’ємна частина нас
Імпро – серед курсів, які вивчають 8-річна Маша й 5-річна Мія з родини інженерів з Житомира, що мешкають у Нью-Гемпширі. Їхні батьки, Анна Бистрова та Володимир Селюченко, пояснюють, що підтримання рідної мови відіграє для них дуже важливу роль: "Ми українці, у нас українське коріння, і ми вважаємо, що мова – це те, що живить це коріння, це невід’ємна частина нас".
"Спочатку ми спробували взяти онлайн-курс для старшої доньки, але ми настільки були задоволені якістю уроків і результатами, що ми записали і другу доньку, - каже Анна, - і зараз ми беремо такі курси як мистецтво, музика, шахи, програмування й театральне мистецтво".
Як бонус, каже родина, у дітей розширюється коло однолітків для спілкування українською.
Це й логоритмика, й якісь елементарні математичні уявлення, кольори вивчаємо, форми, емоції
Цим питанням перейнялась і Юлія Поррас із Херсонщини, що з родиною живе у Вірджинії і має сина-підлітка й 3-річну доньку. Тож вона заснувала свої онлайн-заняття «Наша мова» для дошкільнят у невеликих групах, й планує також розширювати курси й вікові групи дітей.
"Чомусь я вважала, що якщо я розмовляю мовою, то вона її підхопить, тому коли у 2,5 роки моя мала почала говорити винятково англійською, ці перші слова, якісь її ігри, - вона все це почала робити англійською, і мені реально стало страшно", - розповідає Юлія.
Її концепт - заняття із раннього розвитку для малечі за методикою Монтесорі, Доман, сім'ї Нікітіних: "Це й логоритмика, й якісь елементарні математичні уявлення, кольори вивчаємо, форми, емоції. Наразі ми пропонуємо ще новий варіант занять – етновокал, це українська пісня".
Чоловік Юлії – англомовний, тож вона розповідає, що підтримувати українську у двомовній родині дуже важко.
У нас в сім’ї чотири мови, тому дуже важко, українська, російська, болгарська, англійська
Із цим стикнулась і киянка Оксана Шевченко, яка живе 17 років у Каліфорнії. Завдяки Юлії вона знайшла учительку української для свого 5-річного сина Даніеля.
"У нас в сім’ї чотири мови, тому дуже важко, українська, російська, болгарська, англійська", - каже Оксана.
Для свого сина вона обрала саме формат індивідуальних занять. "Мені здається, дуже добре, коли це один на один, тому що коли двоє-троє дітей, якщо вони однакові за темпераментом, це легко, але якщо один сидить щось пише чи дуже уважний, а другий – раз два і все, то це дуже важко. Наша вчителька Яна, коли займається, спочатку йому щось розказує, потім каже: давай потанцюємо, давай подивимось мультик про якісь літери".
Окрема перевага занять із вчителями з України – фінансова доступність для родин в Америці. Заняття у цих двох онлайн-школах коштують від 8 до 12 доларів. Для порівняння, одне заняття з музики в американській школі коштує в середньому від 20-30 доларів. Виграють і вчителі в Україні, й діти, кажуть засновниці шкіл.
в Україні одинока мама вчителька має ще такий додатковий заробіток
"Що мене ще також надихає у цій справі, це те, що завдяки моїй такій діяльності на цей період часу в Україні одинока мама-вчителька має ще такий додатковий заробіток", - додає Юлія.
Надія також розповідає: "Наприклад, не в кожному місті можна знайти вчителя, який раніше вчив сестер Музичук. А тепер він є ветераном АТО і працює в нас. Це вчитель з шахів".
Батьки погоджуються, що онлайн-заняття мають свої недоліки, але часто це чи не єдиний спосіб підтримувати в дітей бажання говорити українською.
онлайн-уроки – це буде доповнення їм до навчання
Володимир та Анна кажуть: "Ми безумовно будемо продовжувати. Нам дуже сподобалось, і діти адаптувались до онлайн-формату. Ми дуже чекаємо, коли діти повернуться до школи. Але онлайн-уроки – це буде доповнення їм до навчання, щоб дати той набір знань і навичок, які вони б хотіли знайти".
Дивіться також: В Техасі адвокат випадково приєднався до засідання суду в Zoom із фільтром кота. Відео
Всі новини дня
"Спринт і марафон". Три фактори успіху України назвала нова представниця США з економічного відновлення України Пенні Пріцкер

Відбудова України - тема, яку активно обговорювали під час візиту президента України Володимира Зеленського до США. Своє бачення шляху України до успіху озвучила новопризначена представниця США з питань економічного відновлення України Пенні Пріцкер на круглому столі з економічного відновлення України в Нью-Йорку. Вона також взяла участь в зустрічі президента США Джо Байдена із Зеленським у Вашингтоні.
Переконати інвесторів вкладати в Україну кошти - це і спринт і марафон, каже Пріцкер. Вона переконана - саме зараз час для реформ та зближення з Європою. А міжнародний бізнес, який працює в Україні, покладає на неї надії на прискорення реформ в Україні. "Її роль зараз - це почути бізнес в Україні", - говорить президент Американської торговельної палати в Україні Андрій Гундер.
Пріцкер назвала три напрямки дій які, на її думку, створять умови для зростання бізнесу і інвестицій до України. Серед них:
- Європейська інтеграція. "Навіть під час і точно після того, як Росія програє свою загарбницьку війну, Україна має умови економічного зближення з Європою: освічена талановита робоча сила, родюча земля, видобування природних ресурсів та доступ до єдиного європейського ринку. Це складові успіху. Вони є навіть зараз".
- Реформи. Зараз, каже Пріцкер, Україна має "вікно можливостей для реформ". "Глибокий патріотизм українського народу та національний консенсус об'єднані на користь проведення реформ, які створюють умови для майбутнього успіху України. І ми всі знаємо, що ці реформи мають відповідати очікуванням приватного сектору, щоб бізнесу було комфортно в цьому середовищі і він був готовий ризикувати і інвестувати".
- Спринт та марафон. Так охарактеризувала Пріцкер політику економічне відновлення України. "Маємо планувати європейську Україну інтегровану до світових ринків з довгостроковим сталим розвитком на основі чистих, цифрових, конкурентних технологій. Це марафон. А, щоб ви знали, я марафонниця. Однак, потрібні також і результати прямо зараз, надати імпульс відновленню, щоб українці могли впевнено повертатись додому і починати будувати на майбутнє. Це спринт".
В бізнесі очікують, що Пріцкер активно працюватиме із покращення бізнес-середовища в Україні й дослухатиметься до тих компаній, які вже працюють в країні, каже Гундер в інтерв'ю Голосу Америки.
"Спочатку її головний фокус буде на компаніях, які вже працюють в Україні, щоб це були найкращі амбасадори", - додає він.
Гундер каже, хоча Пріцкер працюватиме на пів ставки, але "дуже активно подорожуватиме і, думаю, що дуже скоро оголосять дату, коли вона приїде в Україну".
Американський бізнес, який працює в Україні сподівається, що Пріцкер спонукатиме уряд до реформ.
"Вона підтримуватиме бізнес, але також займатиметься підтримкою реформ. Надзвичайно важливо, щоб зараз реформи відбулися, і це відбулося саме для українців. Ми бачимо, що існує попит на ці реформи, щоб Україна реформувалася, щоб інвестори почували себе комфортно, щоб заходили до країни", - каже Гундер.
Коментуючи призначення Пріцкер, держсекретар США Ентоні Блінкен висловив переконання, що вона - найкраща кандидатура, щоб очолити координацію міжнародних зусиль та зусиль в США з економічного відновлення України.
"Найбільший скарб України - люди", - додав Блінкен. Він наголосив: попри значну шкоду, якої російська загарбницька війна завдала українській економіці, українці вже відбудовують втрачене і "будують із поглядом у майбутнє".
- Голос Америки
Що у новому пакеті допомоги Україні від Пентагона?

Міністерство оборони оприлюднило повідомлення про те, з чого складатиметься додатковий пакет допомоги у сфері безпеки, про який у четвер оголосив президент США Джо Байден.
У повідомленні, розміщеному на сайті Міністерства оборони США мовиться, що цей пакет включає додаткові можливості для зміцнення протиповітряної оборони України, оскільки вона стикається з жорстокими повітряними нападами з боку Росії.
Також Пентагон посилає в Україну покращені звичайні боєприпаси подвійного призначення (DPICM), протитанкову зброю та інше обладнання, необхідне для того, щоб допомогти Україні протистояти російській загарбницькій війні проти неї.
Можливості в цьому пакеті, оціненому в 325 мільйонів доларів США, включають:
– ракети ППО АІМ-9М;
– додаткові боєприпаси для ракетно-артилерійських систем високої мобільності (HIMARS);
– системи ППО Avenger;
– кулемети калібру .50 для протидії безпілотним літальним системам;
– 155-мм артилерійські снаряди, включаючи DPICM;
– артилерійські снаряди калібру 105 мм;
– протитанкові ракети з оптичним відстеженням і дротовим наведенням (TOW);
– протитанкові системи Javelin і AT-4;
Також США відправлять в Україну
– понад 3 мільйони патронів до стрілецької зброї;
– 59 легких тактичних автомобілів;
– підривні боєприпаси для прибирання перешкод;
– запасні частини, технічне обслуговування та інше польове обладнання.
Цей пакет допомоги у сфері безпеки використовуватиме допомогу, яка була раніше дозволена в рамках президентських повноважень, що означає, що зброя надійде зі складів США і буде готова до відправлення впродовж короткого часу.
За даними Пентагона, це оголошення є сорок сьомим траншем обладнання адміністрації Байдена, яке буде надано Україні зі запасів Міністерства оборони з серпня 2021 року.
Раніше сьогодні речник Пентагона Пет Райдер заявив на брифінгу у Пентагоні, що американські танки Abrams, "прибудуть в Україну найближчими днями та тижнями". Також він зазначив, що українські пілоти незабаром розпочнуть підготовку на літаках F-16.
Українська сторона неодноразово просила надати їй літаки F-16 та ракети дальньої дії ATACMs, але радник з національної безпеки США Джейк Салліван заявив на брифінгу 21 вересня, що США допоможуть зміцнити захист України, але тим часом без АTACMs.
Дивіться також:
- Голос Америки
США оголосили пакет безпекової допомоги Україні на 325 мільйонів доларів

Державний секретар США Ентоні Блінкен у четвер оголосив про виділення Україні 128 мільйонів доларів США на нову безпекову допомогу, а також 197 мільйонів доларів на зброю та обладнання.
Повідомлення пролунало на тлі візиту президента Володимира Зеленського до Білого дому, де він зустрівся з президентом Джо Байденом.
Під час зустрічі Байден підтвердив прихильність США та їхніх партнерів довгостроковій підтримці України.
«Ми прагнемо побудувати сили, здатні забезпечити довгострокову безпеку України, спроможні стримувати майбутні загрози суверенітету, територіальній цілісності та свободі — які виникають зараз, – сказав Байден.
Він додав, що йдеться про «майбутнє свободи», і Америка ніколи зречеться своїх зобов'язань.
«Саме тому через 575 днів ми підтримуємо Україну і будемо підтримувати вас, пане президенте», – сказав Байден, звертаючись до Зеленського.
Зеленський своєю чергою подякував Байдену та американському народу за підтримку.
«Нема ані душі в Україні, яка не була б вдячна тобі, Америко, людям, які допомагають нам не, тому що мусять, а тому, що їхнє серце не дозволяє їм вчинити інакше», – сказав Зеленський.
У повідомленні використано інформацію CNN, AP, New York Times.
"Прокинься” у Лос-Анджелесі — спортивний проєкт для українців. Відео
Щосуботи зранку фітнес-тренер Андрій Хомицький проводить тренування для українських іммігрантів та переселенців. Спортом не лише загартовують тіло, а й підтримують психологічне здоров'я та знаходять дружбу. Далі дивіться у сюжеті Христини Шевченко.
Подробиці з Білого дому: детально про візит президента України Володимира Зеленського. Відео
Подробиці з Білого дому: зустріч президента США Джо Байдена та президента України Володимира Зеленського – журналіст Голосу Америки Остап Яриш.
Форум