Спеціальні потреби

Українська криза та інтереси Росії


Володимир Лукін
Володимир Лукін
Президент Росії Володимир Путін 20 лютого відправив в Україну, як парламентера, Володимира Лукіна, який найближчим часом залишає посаду уповноваженого з прав людини в Росії.

Це перший очевидний крок Кремля до участі у вирішенні української кризи. Досі офіційна Москва постійно заявляла про те, що вона не має наміру жодним чином впливати на ситуацію в Києві, що розібратися в проблемах суспільно-політичного життя України повинні самі українці, і Заходу добре б теж було зайняти таку позицію.

Втім, між Віктором Януковичем і Володимиром Путіним відбувалися часті – а під час відвідування українським президентом Сочі на відкритті Олімпіади – прямі контакти, і Захід ставиться до заяв про неучасть Москви в українській трагедії з недовірою.

Це недовіра лише посилилася після зробленрї 20 лютого прем’єр- міністром Росії Дмитром Медведєвим заяви про те, що для співпраці Москви і Києва з фінансово-економічних питань «необхідно, щоб самі партнери були в тонусі і щоб влада, яка працює в Україні, була легітимною і ефективною, щоб об цю владу, як об ганчірку, ноги не витирали».

Багато хто сприйняв цю заяву як прямий заклик до Віктора Януковича, щоб він ставився до своїх опонентів ще жорсткіше, і натяк на відмову в підтримці, якщо український президент не зважиться на такі кроки.

«Голос Америки» розмовляв з російськими політологами та експертами про те, чого реально хотіла б офіційна Москва від ситуації в Україні – якого розвитку, якого результату і яких наслідків для обох країн.

Костянтин Затулін: Росія гарантує автономію Криму

Директор Інституту країн СНД і колишній голова комітету Держдуми у справах Співдружності незалежних держав Костянтин Затулін не приховує, що хотів би бачити Україну федерацією: «Росія виступає за те, щоб в Україні в кінцевому рахунку перемогло розумне ставлення до свого різноманіття і було визнано, що іншого виходу, крім федералізації, в майбутньому немає».

Про це він заявив в інтерв’ю Російській службі «Голосу Америки», додавши , що «Росія не підтримає жодного перевороту в Україні і вирішуватиме, як саме їй спілкуватися з Україною – або її частиною – яку очолять люди, що прийдуть до влади в результаті перевороту».

При цьому особливо важливим, за словами Костянтина Затуліна, є надання Росією допомоги Криму як мінімум у збереженні його статусу автономної республіки: «Я знаю, що депутати Верховної ради Криму Савченко та Кличников підготували проект рішення, за яким Верховна рада Криму звернеться до Росії за гарантіями існування автономної республіки. Я вважаю, що це – цілком законна постановка питання, бо неформально Росія є гарантом кримської автономії».

«Якщо над цією автономією нависла загроза, а тим більше, якщо загроза нависне над населенням автономії, над людьми в Криму, то, природно , Росія повинна буде реагувати, як саме – все залежатиме від розвитку ситуації», – вважає Костянтин Затулін.

Директор Інституту країн СНД також нагадав , що голова Верховної ради Криму Володимир Константинов з декількома своїми колегами в четвер перебував у Москві і провів кілька зустрічей в Держдумі Росії. Згідно з повідомленнями агентств, 20 лютого, розмовляючи з журналістами в російському парламенті, Володимир Константинов допустив вихід Криму зі складу України. Пізніше його заяви були розкритиковані головою Меджлісу кримських татар Рефатом Чубаровим і прем’єр-міністром Криму Анатолієм Могильовим.

Дмитро Орєшкін: Росія хотіла б прихопити шматок України

«Росія хоче насправді виплутатися з цієї ситуації з Україною, в ідеалі прихопивши небудь її шматок», – вважає відомий російський політолог Дмитро Орєшкін. Однак, на його думку, висловлену в інтерв’ю «Голосу Америки», такий варіант практично неможливий – Дмитро Орєшкін вважає, що жоден з регіонів України, навіть налаштованих проросійськи, не вирішить приєднатися до Росії з багатьох причин. Що ж до Криму, то Дмитро Орєшкін нагадав, що кримсько-татарська громада через своїх лідерів висловилася на підтримку Майдану і постарається не допустити відокремлення автономної республіки від України.

Говорячи про висновки, які можна зробити з російської політики відносно України, Дмитро Орєшкін впевнено заявляє, що вони невтішні: «Путін на очах втрачає міжнародний престиж. Те, що відбувається на Україні – це абсолютно очевидна його поразка в міжнародній політиці, причому на території, яку Росія визначала як свою зону впливу. При цьому в наявності те, що Путін вклався в Януковича – грошима, політичною підтримкою, це, загалом, факт – а Янукович програє. І питання вже в тому, як зберегти обличчя, тому що ресурсів для втручання не залишається».

Аркадій Дубнов: Москва вже відмовилася від підтримки Януковича

Путін на очах втрачає міжнародний престиж. Те, що відбувається на Україні – це абсолютно очевидна його поразка в міжнародній політиці, причому на території, яку Росія визначала як свою зону впливу.
Дмитро Орєшкін
Журналіст-міжнародник, експерт з країн СНД Аркадій Дубнов вважає, що 20 лютого «Кремль відмовився від надії утримати Януковича при владі». Про це він заявив в інтерв’ю «Голосу Америки», додавши, що «те , що Янукович якийсь час ще буде при владі, насправді вигідно всім – якщо він піде, то Майдан потребує беззастережного виконання своїх вимог, що викличе дуже негативну реакцію іншої частини українців». «Проте вже зараз зрозуміло, що Янукович ні на яких виборах кандидатура не прохідна» – упевнений Аркадій Дубнов.

Експерт з пострадянського простору вважає, що в Кремлі розглядали кілька сценаріїв розвитку ситуації в Україні, «і один з розглянутих сценаріїв міг бути таким: якщо справа доходить до того, що ми не можемо утримати всю Україну в зоні російського тяжіння, а сама Україна розколеться, то потрібно буде підтримати Крим, Донбас та інші області, якщо вони захочуть до Росії».

Аркадій Дубнов прокоментував думку відомого російського економіста Андрія Ілларіонова про те, що Москва, можливо, хотіла б «фінляндізації» України, змусивши країну зайняти проміжне положення, не стаючи повною мірою ні союзником Європи, ні зоною повного впливу Москви. На думку експерта, «така «фінляндізація» можлива тільки при прийнятті реального вирішення про федеративний устрій України, щоб кожна частина країни дивилася в ту сторону, яка їй ближче». Однак такий сценарій, за словами Аркадія Дубнова, в стані нинішньої української кризи неможливий, а наслідки його втілення можуть привести Україну до конфлікту, що можна порівняти з війною між регіонами колишньої Югославії.
XS
SM
MD
LG