Спеціальні потреби

Федералізація зробить Україну недієздатною - експерт


Федералізація зробить Україну недієздатною - експерт
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:59 0:00

Федералізація зробить Україну недієздатною - експерт

Офіційна Росія запропонувала нове трактування Женевських домовленостей. Тепер Москва вимагає відвід підрозділів української армії на Сході України для деескалації ситуації. Раніше Кремль заявляв, що під озброєними формуваннями, роззброєння яких вимагають домовленості у Женеві, маються на увазі бійці Правого сектора, які, наполягає Москва, і дестабілізують Південний Схід України.

Але Правий сектор запевнив спостерігачів ОБСЄ, що бойове крило зникло, і тепер організація представляє собою звичайну партію. Офіційний Вашингтон, як показали заяви американських лідерів, не вірить Володимиру Путіну, намагається зрозуміти його стратегію та передбачити наступні кроки.

Накопичення військової техніки та бійців на кордоні, робота з місцевим населенням - на перший погляд здається, що Росія розігрує на Сході України кримський сценарій. Але це не так, вважає професор Американського університету Кіт Дарден.

Незважаючи на подібну тактику, цілі Росії на Сході України відмінні від тих, що були в неї відносно Криму. На думку експерта, Путін не збирається приєднувати Донецьку та Луганську області до Росії, а радше - використовує нестабільність на Сході України для тиску на Київ:

«Він бачив Крим як стратегічний об’єкт, який був для нього важливим. Стратегічне значення Півдня та Сходу України для нього інше – це можливість пригальмувати Київ від подальшого руху в бік Заходу, вступу в НАТО, тіснішої співпраці з Європейським Союзом. Він хоче, щоб ці регіони залишалися в Україні».
Москва параноїдальна. Діє класична радянська стратегія окозамилювання та залякування
Джон Ленчовскі
Якщо це правда, то сепаратисти про справжні наміри Путіна не знають. Вони і далі планують проведення референдуму на зразок кримського.

Голова самопролошеної Народної донецької республіки Деніс Пушілін каже, що референдум дозволить їм будувати відносини з будь-якою іншою країною, провести федералізацію чи просто отримати незалежність.

Кремль активно пропагує ідею федералізації України. Київ бачить це як шлях позбавити Україну незалежності. З цим погоджується і експерт Фонду «Спадщина» Арієль Коен:

«Що таке федералізація України? Федералізація зробить Україну абсолютно неспроможною державою. Сусідня держава їй диктує конституційні зміни! Цікаво, чому б Росії самій не провести справжню федералізацію?».

Україна називає сепаратистів, що захоплюють будівлі на Сході країни - терористами. Але президент Росії таких озброєних бойовиків, що, згідно з даними СБУ, щонайменше координуються з Росії, терористами не вважає. На відміну від бойовиків, які вимагали незалежності Чечні:

«На Північному Кавказі ми повстали перед агресією з боку міжнародного тероризму. Це були організовані, добре підготовлені банди, які отримували зброю з-за кордону. Це велика різниця».

І в той же час Путін говорить, що готовий і далі розвивати відносини із Заходом. Колишній радник президента Рональда Рейґана Джон Ленчовскі бачить в підходах Путіна чимало трюків, які застосовувалися ще з радянських часів:

«Москва параноїдальна. Діє класична радянська стратегія окозамилювання та залякування. Її мета змусити всіх на Заході думати, що з Москвою треба поводитися обережно і не надто сильно тиснути. Деякі тут говорять: «Ми не можемо їх занадто провокувати, ми не можемо їм відповідати, бо тоді стане ще гірше».

Заходу важко спрогнозувати подальші дії Росії. Спочатку Москва говорить, що не збирається вводити війська на територію України, а розташувала їх на східному кордоні про всяк випадок – раптом насилля перекинеться на територію Росії. А потім міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявляє, що Росія відповість силою, якщо російські інтереси в Україні будуть порушені чи якщо будуть здійснені напади на росіян. І зроблять вони так само, наголосив Лавров, як у 2008 році в Південній Осетії, коли була розв’язана війна з Грузією.

Дивіться також : Сенатори вимагають нові санкції проти Росії
Сенатори вимагають нові санкції проти Росії
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:52 0:00
  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Головна виконавча редакторка Української служби Голосу Америки, журналістка. Висвітлюю політику, відносини України-США, соціальні питання, але найбільш люблю розповісти гарну людську історію. Роблю включення із місця подій, записую інтерв’ю, пишу аналітичні статті, запускаю нові проєкти. Авторка двох книг та двох документальних фільмів. 

Відео - найголовніше

Історія Демократичної партії США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:25 0:00
XS
SM
MD
LG