Спеціальні потреби

В Україні немає консенсусу щодо місцевих виборів


В Україні немає консенсусу щодо місцевих виборів
В Україні немає консенсусу щодо місцевих виборів

Президент Віктор Янукович несподівано виступив із заявою про необхідність проведення виборів до місцевих органів влади вже восени цього року.

«Конституція вимагає провести вибори цього року. Відкладати їх далі - означає порушувати Конституцію. Це неприпустимо, і я на це ніколи не піду», - сказав він в інтерв’ю національним телеканалам у понеділок.

Особисто Янукович підтримує ідею змінити виборчу систему.

«Моя особиста точка зору: я вважаю, що на рівні селищному треба проводити мажоритарні вибори, щоб люди своїх депутатів знали, щоб вони були закріплені за територією. На рівні районів, міст, області обов’язково треба створювати систему, при якій би знову-таки депутати були закріплені за територією. Тобто політичні сили обов’язково повинні брати участь і нести за це відповідальність», - сказав Янукович.

Він вважає, що парламент зможе ухвалити відповідні зміни до законодавства протягом місяця роботи парламенту і готуватися до виборів восени.

Натомість опозиція в особі б’ютівця Миколи Томенка назвала проведення виборів восени рішенням неконституційним.

«По Конституції вибори треба було проводити навесні 2010 року, - уточнив Томенко,- але оскільки це рішення було скасовано, далі шлях був таким: почати вносити зміни в Конституцію, для того щоб вийти на можливу іншу конституційну версію».

Він вважає, що вибори восени викликані "політичною доцільністю". Адже за оцінкою експертів, до весни рейтинг правлячої партії може знизитися, зважаючи на економічні проблеми в країні. Натомість на сьогодні він залишається доволі високим. Відтак, саме Партії Регіонів вигідні місцеві вибори якнайшвидше.

Ідея прискорити вибори не подобається і Голові ВРУ Литвину. Він вважає, що вони мають відбутися 27 березня 2011 року, оскільки «необхідно уніфікувати терміни повноважень депутатів місцевих рад і міських, селищних та сільських голів». Нині Конституцією передбачено, що місцеві ради обираються на 5 років; а міські, селищні та сільські голови - на 4 роки.

Володимир Литвин вважає, що місцеві ради і голів треба обирати на 5 років, але для цього необхідно внести зміни до Конституції України. Відповідний законопроект вже направлений до Конституційного Суду України. У разі, якщо Конституційний Суд не матиме зауважень до нього, то вже у вересні Верховна Рада України зможе затвердити ці зміни остаточно конституційною більшістю. Якщо зміни буде внесено у вересні, то у жовтні вибори провести ніяк не можна, наголосив Голова Верховної Ради України.

За словами Литвина, нині немає згоди основних політичних сил не лише щодо дати, але і щодо виборчої системи. На його думку, місцеві вибори мають відбуватися на мажоритарній основі. Тоді як депутатів до Верховної Ради він закликає обирати за відкритими партійними списками.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG