Спеціальні потреби

Українська Вікіпедія – на 16 місці за кількістю статей


Юрій Пероганич про українську Вікіпедію
Юрій Пероганич про українську Вікіпедію

254 297статей і близько 1 мільйона відвідувачів щодня – показники, які роблять українську Вікіпедію однією із найкращих версій у світі. Наразі електронну енциклопедію створюють на 270 мовах. Восени минулого року з’явилася Вікіпедія гагаузькою мовою (мова народу, який проживає в Молдові й Україні).

Попри успішність української версії, її «батьки»-науковці Національної Академії наук (НАН) України, викладачі звертають увагу і на її проблеми.

Автор більше 700 статей, директор «Вікімедіа Україна», Юрій Пероганич упевнений, що українських матеріалів у Вікіпедії повинно бути більше. «Я би не хотів, щоб у суспільства склалося враження, що Вікіпедію повинні створювати тільки науковці. Вони мають працювати. Але Вікіпедію пишуть і школярі. Ви можете написати про пам’ятник, який бачите із вікон свого будинку. Ви можете написати статтю про свою вулицю», – каже Юрій.

Також Юрій похвалився, що днями українська Вікіпедія пережене фінську, а, отже, опиниться вже на 15-му місці. Самі автори сайту називають його «майданчиком змагання народів у здатності створити контент».

Не тільки кількість, але й якість статей має значення. На низьку якість багатьох українських вікі-матеріалів звертає увагу Академік НАН України Віктор Грінченко:

«Ми можемо бачити певний дисбаланс між інтелектуальними можливостями української нації і змістом Вікіпедії. Коли кажуть, що у нас деякі статті нижчої якості – це недоробка наших ентузіастів, наших вчених, а не поганий розвиток цієї наукової галузі взагалі».

Проте побачену помилку чи неточність у статті може відредагувати кожен. Для цього достатньо зареєструватись в українській Вікіпедії, вказати використані джерела та представити нейтральну точку зору (загальне правило світової енциклопедії). Будь-які маніпуляції громадською думкою виключаються, впевнені вікіпедисти, так як після опублікування неточність побачить і перевірить інший учасник спільноти. Кожна стаття обговорюється учасниками. Найбільш конфліктна – історична тематика.

Юрій Пероганич: «Звичайно, щодо історії існуть різні погляди на події в різних версіях Вікіпедії. Це можна відстежити за одними назвами. Наприклад, якщо в українській Вікі стаття називається «Волинська трагедія», то в російській – «Волынская резня». В українській – «Російсько-грузинська війна (2008)», то в російській – «Вооружённый конфликт в Южной Осетии (2008)».

До редагування Вікіпедії закликає і її засновник, Джиммі Вейлз, який 15 січня разом з усіма учасниками спільноти святкуватиме 10 років існування вільної енциклопедії. Українські ж дописувачі зберуться в цей день у червоному корпусі Київського національного університету ім. Т. Шевченка.

Юрій Пероганич в свою чергу закликає долучатися до українського енциклопедичного майданчику кожного охочого. «Заклик Джиммі Вейлза наповнювати Вікіпедію особливо актуальний для громадян України. Українська Вікіпедія – важливий чинник збереження і розвитку української культури, науки, освіти і всіх інших сфер суспільного буття», – вважає Юрій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG