Спеціальні потреби

«Сімейна медицина» на Дніпропетровщині. Чи стало краще пацієнтам?


Дніпропетровськ – Усі районні лікарні Дніпропетровщини вже перетворилися на заклади «сімейної медицини». Там тепер немає вузькопрофільних фахівців, тільки «сімейні лікарі»-універсали. Вони лікують і дорослих, і малих, а в разі потреби, направляють в спеціалізовані клініки. Поки посади сімейних лікарів закриті лише на третину, а решту – за браком таких фахівців – тимчасово займають терапевти й педіатри. Пацієнти ж скаржаться на низьку кваліфікацію сімейних лікарів й незручності в амбулаторіях.

рина, неприємні наслідки медичної реформи відчула, відколи почала виношувати дитину і частіше навідуватися до медиків. Лікарня, де обслуговувалась у Дніпропетровську, стала амбулаторією сімейної медицини. Усі пацієнти – інфіковані та здорові, діти й дорослі – ходять по одних і тих кабінетах та разом стоять у черзі.

«Приходять і хворі діти, й хворі дорослі. Для вагітних принципово важливо не перебувати в одному приміщенні з хворими маленькими дітьми. Зрозуміло, що вагітна підхопити краснуху, вітрянку можна в будь-якому місці, але в лікарні, куди приходять інфіковані діти, ця вірогідність зростає в багато разів» – розповіла Радіо Свобода майбутня мама.

«Вивіски є, а вони не працюють»
Перенавчені нашвидкуруч з педіатрів та терапевтів «сімейні» не здатні лікувати і дорослих, і малих

Змішування потоків пацієнтів біля кабінету сімейного лікаря – це не єдина проблема, яку принесла медична реформа, каже громадська активістка Тетяна Охотник. Вона і ще кілька десятків батьків Дніпропетровська об’єднались у соціальних мережах в рух протидії новаціям «За наших дітей». Каже: дуже невдоволені кваліфікацією новоспечених «сімейних лікарів» – перенавчені нашвидкоруч, за 6 місяців, з педіатрів та терапевтів «сімейні» не здатні лікувати і дорослих, і малих. Та й оновлення медичного обладнання в «сімейних амбулаторіях», про яке звітують чиновники, – все ще на папері, каже Тетяна.

«Проблеми, які були навесні, лишились і зараз. Була критична ситуація на вулиці Воронцова. Так, там зробили ремонт. Але туалет неробочий, кімнати забору крові, маніпуляційна й кімната щеплень стоять із зачиненими дверима. Вивіски є, а вони не працюють. Обіцяли реєстратуру. На відкритті за присутності влади сказали, що реєстратура тільки для дітей. Минуло кілька днів – і реєстратура вже для всіх, загальна черга. Тобто покращень взагалі ніхто не відчув», – каже координатор руху «За наших дітей».

Натомість, сімейний лікар Світлана Проскурня з такою оцінкою незгодна. Вона лікар з 18-річним стажем, ось уже два роки працює завідувачем амбулаторії сімейної медицини у передмісті Дніпропетровська. На її думку, рівень обслуговування пацієнтів тепер кращий, адже сімейний лікар знає стан здоров’я конкретної людини, знає родини й спадкові хвороби. Та й самі лікарі, ставши «сімейними», виграли.
На одного лікаря припадає 1,2 тисячі пацієнтів, а якщо він обслуговує більше, то мають бути доплати

«Згідно з наказом, сімейний лікар отримує доплату за обсяг надання медичної допомоги. На одного лікаря припадає 1,2 тисячі пацієнтів, а якщо він обслуговує більше, то мають бути доплати. У мене є лікарі, які під час відпускної кампанії обслуговують по дві дільниці, то там пристойно – до 4 тисяч тільки йде доплата за обсяги», – стверджує Світлана Проскурня.

Чиновники кажуть, що проблеми вирішать

У кабінетах чиновників деякі зауваження невдоволених пацієнтів щодо роботи сімейних лікарів визнали справедливими. У більшості амбулаторій обіцяють облаштувати блоки з окремими входами: для дітей і для дорослих. Для реагування на зауваження при облдержадміністрації діє громадська платформа. Її очільниця, лікар зі стажем Світлана Харківська, переконує, що основна проблема не у кваліфікації сімейних лікарів, а у тому, що їх мало.
Ще треба понад тисяча сімейних лікарів

«На сьогодні в області працює 582 сімейних лікаря. Це 33% від необхідної кількості. Ще треба понад тисяча сімейних лікарів. Це буде за рахунок випуску нових спеціалістів і перенавчання тих фахівців, які є. Дуже багато на наступний рік заплановано перекваліфікувати. 6 місяців – звичайно, достатньо. Коли ми закінчуємо вуз, базова підготовка в усіх однакова. Звичайно, 6 місяців достатньо, щоб доотримати ті знання, які потрібні сімейному лікарю», – зазначила в коментарі Радіо Свобода Світлана Харківська.

Поки ж функції понад тисячі сімейних лікарів, яких бракує, в області виконують звичайні терапевти і педіатри. А невдоволені новаціями активісти з руху «За наших дітей» збирають матеріали для скарги до Генеральної прокуратури.

Слухайте про це сьогодні у прямому ефірі програми «Ми Разом» о 21:33. Телефонуйте: (044) 490 29 05

Довідка
У рамках «пілотного» проекту медичної реформи на Дніпропетровщині, яка розпочалась 2011 року, закрили понад 4 тисяч лікарняних ліжок у цілодобових стаціонарах, зокрема єдину геріатричну лікарню. Тепер мешканцям деяких сіл доводиться діставатись до найближчої лікарні за півсотні кілометрів. Крім того, на місцях, як заявляють правозахисники, перепрофілювання закладів відбувалось не без тиску на медиків. В окремих містах збирали підписи за референдум на скасування медичних новацій.
Передрук з "Радіо Свобода"

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG