Спеціальні потреби

Чи стане ситуація у Тунісі поштовхом до протестів у інших країнах регіону?


У Тунісі триває політична криза. Всього день після оголошення прем’єр-міністром країни Мохаммедом Ганнуші про створення нового коаліційного уряду, він сам та кілька міністрів вийшли з нього. Присутність в уряді членів правлячої партії викликала обурення опозиції та її прихильників, які вийшли на центральну площу країни в понеділок.

«Все, чого ми вимагаємо від синів Тунісу, так це – почати спочатку, – каже один із учасників протесів, бізнесмен Тарік Мохаммед. – Вийти з правлячої партії. Ми створимо нові партії, але для цього нам потрібний час».

Демонстранти також закликали правоохоронців та армію стати на бік народу. Натомість у понеділок військові застосували силу проти демонстрантів. Лунали навіть постріли у повітря бойовими патронами.

Однак, поки що залишається в силі план провести позачергові вибори президента за два місяці. Сам президент Тунісу Бен Алі залишив країну та втік до Саудівської Аравії після кількатижневих протестів, викликаних бідністю та рекордним рівнем безробіття. Події у Тунісі збурили настрої населення інших країн регіону, незадоволених своїми правителями, зокрема, в Єгипті, Йорданії, Лівії та Сирії.

Ерік Голдстайн, експерт з питань Тунісу в правозахисній організації Вахта прав людини, каже, що одна з причин бурхливих вуличних протестів у Тунісі – відсутність демократичних процесів у країні. Така ж ситуація і в багатьох інших арабських державах.

«Опозиція не має можливості мирно протестувати, немає політичної конкуренції. Отже раніше чи пізніше стається вибух народного незадоволення. Люді по своїй природі не задовольняються лише матеріальними речами. Вони прагнуть самовиражатися та щоб уряд ніс відповідальність за свої дії», – переконаний він.

У понеділок чоловік в Єгипті підпалив себе, як підозрюють, протестуючи проти бідності. Це вже шосте самоспалення в регіоні. Саме такі самоспалення поклали початок протестам у Тунісі. Як і в Тунісі, в кількох інших країнах зросла активність у соціальних мережах, де люди заговорили про революції та незадоволення існуючим режимом. Утім, експерти не передбачають подібного до Тунісу розвитку подій в інших країнах регіону.

«Так само як опозиційні активісти вчаться на досвіді Тунісу, лідери Єгипту, Йорданії та інших країн роблять власні висновки, як уникнути того, що сталося в Тунісі», – каже Стівен Кок, експерт Ради міжнародних відносин.

Не виключено, що в арабських країнах регіону повториться ситуація на зразок Ірану, натомість вважають фахівці, де багатотисячні протести призвели лише до більш репресивного уряду.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG