Спеціальні потреби

В Росії протестують проти «синіх маячків» на машинах посадовців


Російські законодавці розглядають законопроект, який би ускладнив проведення акцій протесту на автомобілях. Ця новина надійшла після того, як у Росії водії авто почали організовувати дедалі більше акцій проти зловживання службовим становищем і особливими привілеями з боку посадовців. Останні, зловживаючи синіми проблисковими маячками, а також сиренами, часто повністю ігнорують правила дорожнього руху, через що Москвою прокотилася хвиля громадського обурення.

Протягом останніх тижнів сотні москвичів прикріпили до дахів своїх авто сині відерця, імітуючи сині проблискові маячки, якими користується російська еліта, просуваючись у заторах. Досить часто владні кортежі порушують при цьому правила дорожнього руху, яких повинні дотримуватися усі інші водії.

Сергій Канаєв - голова Всеросійської федерації автомобілістів і один з лідерів протесту, каже:

«Все почалося у 2000 році в регіоні Кемерово, коли внаслідок автокатастрофи загинув мій друг і його восьмилітня донька. Міліціонер, який в’їхав у них був не лише п’яним, а ще й проїхав перехрестя на червоне світло і мав при цьому виключену сирену. Я все бачив бо їхав якраз позаду них. Після цього ми вирішили боротися за правосуддя».

У Москві кампанія протесту розгорілася частково після інциденту, що стався у лютому, коли Мерседес віце-президента нафтової компанії «Лукоіл», з синім проблисковим маячком, зіштовхнувся із автомобілем Сітроен. Дві жінки у Сітроені відразу загинули. Одна з них була відомим гінекологом. Влада відразу звинуватила в аварії жінок, але свідки тієї катастрофи, як також родичі сказали, що причиною аварії стало авто компанії «Лукоіл».

Після тієї трагедії московський бізнесмен Андрій Гартлей відмовився з’їхати на узбіччя і дати дорогу чорному БМВ, в якому їхав помічник президента Дмитра Медведєва. Відео він розмістив в Інтернеті. На ньому добре видно зверхню реакцію президентського помічника.

Маша Ліпман є аналітиком московського відділення Фонду Карнеґі на підтримку миру у світі. Вона каже, що настрої людей дещо змінилися:

«Я б не сказала, що радикально, але водії залишилися задоволеними цією підтримкою одне одного і таке ми спостерігаємо у Росії не вперше. Минулого разу вони виступали проти порушення своїх соціально-економічних прав. А цього разу це був прямий виклик, як вони це називають, несправедливості і не рівноправ’ю».

Нижня палата російського парламенту зараз розглядає законопроект, який би зобов’язав протестантів на автомобілях повідомляти про свої наміри владу міста не менш ніж за три дні до запланованої акції. Згідно з нинішніми законами, протести на автомобілях не можуть розглядатися як «публічне зібрання» тож учасники таких акцій можуть бути затриманими лише за порушення правил водіння.

Кремль дуже добре розуміє ризики, з якими пов’язані такі акції, каже Маша Ліпман, і до чого вони можуть призвести. Тож посадовці намагаються випередити ситуацію і небажаний для себе розвиток подій.

Суспільно «Синіх відерець» у відповідь законодавцям відразу організувало марш протесту навколо міста, прикріпивши сині відерця собі на голови. Московські міліціонери затримали кількох протестуючих але, це не ті люди, яких треба арештовувати, говорить Сергій Канаєв:

«Люди, які користуються синіми проблисковими маячками ставлять себе вище закону. Вони не готові виконувати норми закону. Ми повинні змусити кожного поважати закон. І наша акція проти синіх маячків якраз закликає до цього».

Більшість урядовців втратила право володіти синіми проблисковими маячками у 2006-му році, після спалаху суспільного невдоволення щодо цих привілеїв. Сьогодні, теоретично, лише спікери і віце-спікери обох палат російського парламенту мають право користуватися проблисковими маячками. Втім, на дорогах Москви нині їздять десятки машин, які й далі використовують привілеї синіх маячків.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG