Спеціальні потреби

Українська інтелігенція започатковує всеукраїнський діалог


Кардинал Любомир Гузар - учасник круглого столу
Кардинал Любомир Гузар - учасник круглого столу

Інтелігенція, відомі та небайдужі українці зібралися за одним столом. Організатори Національного круглого столу група «Першого грудня» переконані, що саме мовчання та роз’єднаність інтелігенції зумовили сьогоднішню кризу в Україні.

Крім яскравих представників інтелігенції, ідею такого столу підтримали предстоятелі Української православної церкви Київського та Московського патріархатів, Української греко-католицької церкви.

«Моральна деградація суспільства покликала їх до усвідомлення необхідності подати спільний голос», пояснив колишній дисидент, письменник Іван Дзюба, відкриваючи захід.

Висловити свою думку прийшло й чимало яскравих представників української інтелігенції.

«В кожному культурному середовищі є інтелігенція. Є група людей, які, крім високих професійних знань, мають також глибоке розуміння, що таке людина, звідки вона походить, яке її призначення…», – зауважив кардинал Любомир Гузар. На його думку, без таких людей не буде розвитку в суспільстві, країні.

Перший круглий стіл отримав назву «Вільна людина у вільній країні». Як пояснив один із організаторів, філософ Мирослав Попович, «ми повинні чітко розуміти, ким і в якій державі хочемо жити».

«Треба віддати належне українцям, що спершу тікали закордон від кучмівського режиму, а потім отямилися і організували Помаранчеву революцію. Малодухий і криводухий каже, що то не була революція. То не була революція типу Жовтневої.., тут таки була духовна, народна революція на очах цілого світу», – сказав доктор філософії, колишній політв’язень Євген Сверстюк. На його думку, саме політичні партії втратили можливості, надбані українцями на Майдані, не реформувавши належним чином державу.

Спікери визначили, що сьогоднішня влада не є основним джерелом проблем, але й самі українці винні у кризі, яка сталася. Поки українці самі не захочуть змінитися, не захочуть змінити усю систему, жодних змін не буде, впевнений правозахисник, письменник Мирослав Маринович.

Між іншим, політиків на круглий стіл не запрошували. Самі організатори неодноразово наголошують, що не хочуть мати справи із політикою. За словами Івана Дзюби, вони хотіли уникнути «міжпартійних чвар та сліпих особистих порахунків».

Втім, на думку політолога Олександра Палія, саме такі люди повинні йти у політику. «Якби ось ця лінійка людей увійшла в якусь політичну силу, чи в опозицію, яка намагається об’єднуватися, чи в нову політичну силу, вони зробили б колосальний результат для країни», – сказав Олександр Палій. Експерт також зауважив, що більшість українців досі не знають, за кого голосувати, і саме такі люди можуть стати ідеальною альтернативою, які можуть не тільки говорити, але й щось зробити для країни.

Усі матеріали Національного круглого столу оприлюднять в Інтернеті, як і відео з прямої трансляції. Такі дискусії планують проводити двічі-тричі на рік, запрошуючи охочих громадських діячів, експертів, філософів.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG