Спеціальні потреби

Українські парламентарі пішли на канікули, ухваливши правила місцевих виборів


Українські парламентарі пішли на канікули, ухваливши правила місцевих виборів
Українські парламентарі пішли на канікули, ухваливши правила місцевих виборів

Українські парламентарі пішли на канікули, закривши в суботу весняний парламентський сезон. Загалом за час цієї сесії депутати ухвалили у цілому 135 законів.

Головним рішенням останнього дня стало ухвалення Закону «Про вибори депутатів Верховної ради Криму, місцевих рад і сільських, селищних, міських голів», за який проголосувало 259 депутатів.

Відтепер місцеві вибори відбуватимуться за мажоритарно-пропорційною системою без участі блоків політичних партій. Вибори депутатів ВР АРК, обласних, районних, міських, районних у містах рад проводяться за змішаною (мажоритарно-пропорційною) системою, за якою 50% обираються за виборчими списками політичних партій, 50% – в мажоритарних виборчих округах.

А вибори депутатів сільських, селищних рад, а також сільських, селищних, міських голів проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних виборчих округах.

Чергові місцеві вибори призначаються не пізніше ніж за 60 днів до дня виборів, а виборчий процес розпочинається за 50 днів до дня чергових місцевих виборів. Місцева організація партії може висувати кандидатів на місцевих виборах за умови, що вона зареєстрована в установленому законом порядку не пізніш як за 365 днів до дня виборів.

Натомість депутати так і не схвалили законопроекту «Про референдум», запропонований Партією регіонів. Там пропонувалася норма про можливість схвалення нової Конституції та конституційних змін на всенародному обговоренні.

В результаті розгляд документа перенесли на вересень. «Це була складна домовленість, тому що зі сторони Кабміну було наполягання, щоб ми завершили розгляд закону про референдум прийняттям рішення з поверненням до поправок, які не були прийняті... Вдалося зліпити крихкий компроміс. Якщо ви хочете зараз демонструвати фронду і знову тягнути у конфлікт...», – заявив спікер Володимир Литвин. За словами Литвина, в тому числі вдалося досягти компроміс «і щодо того, щоб не розглядати зараз кадрових питань».

Щоправда, без кадрових змін не відбулося. В останній день роботи Рада звільнила міністра з надзвичайних ситуацій Нестора Шуфрича. Офіційно це звільнення пояснюється переходом Шуфрича на роботу в РНБО.

Водночас депутати з опозиції кажуть, що крісло Шуфрича звільнили для Віктора Балоги, який має контроль над частиною депутатів з Нашої України. Відтак, ймовірно, що у разі його призначення вони стануть частиною більшості.

Загалом, головним результатом сесії депутати називають створення працюючої коаліції, яка має назву «Стабільність та реформи». Однак, останнім часом, протиріччя між Партією регіонів та партнерами з коаліції стали помітними як в історії із законом «Про референдум», так і у випадку звільнення віце-прем’єра Семиноженка.

Основними подіями за час цієї сесії у Верховній раді самі депутати називають рішення щодо можливості окремих депутатів входити до більшості, що дало можливість команді президента Януковича суттєво збільшити свою підтримку в парламенті, та ратифікацію харківських угод щодо продовження терміну базування Чорноморського флоту РФ у Севастополі.

XS
SM
MD
LG