Спеціальні потреби

Скандал з Кораном привернув увагу до свободи слова


Скандал, який був викликаний наміром маловідомого флоридського пастора Террі Джоунса в річницю терактів 11 вересня привселюдно спалити примірники Корану, наново викликав дебати в справі того, як далеко можна йти з висловлюванням своїх поглядів. У США, виходить, досить далеко, що підтверджують подібні інциденти в недалекому минулому.На протязі всієї історії США чимало мешканців країни користувалися свободою висловлювання у дещо радикальний спосіб. Вони палили державний прапор. Відкрито висловлювали расову ненависть. Публічно роздмухували ворожість на релігійному та етнічному ґрунті.

Усі ці дії захищаються Першою поправкою до Конституції, яка гарантує свободу слова на території Сполучених Штатів. Виняток, каже професор Джорджтаунського універститету Айра Лупу, становлять лише ті висловлювання, які безпосередньо підбурюють людей до незаконних дій:

«Якщо пастор Джоунс в Ґейнсвілі почав би палити Коран, а потім сказав: ‘Ну що народ, давайте спалимо Коран, а потім підемо натовпом до мечеті, до Ісламського центру і будемо кидати цеглини їм у вікна’, от тоді це було б підбурення. Але якщо він тільки палить Коран та демонструє своє незадоволення ісламом, то він цим не підбурює людей до незаконних дій. Можливо, він підбурює людей до ненависті. Але ненависть не злочин, це – ставлення».

Лупу каже, що існує чимало причин чому до дій, які є проявом ненависті, у США ставляться толерантно та навіть вважають законними. Якщо їх пригнічувати, кажуть одні, рух, який її розпалює, піде у підпілля та навіть набере там силу. Інший аргумент: увага до подібних рухів може їх насправді послабити. Позитивним наслідком планованого спалювання Корану, зазначив Лупу, стало те, що воно продемонструвало, скільки людей засуджує таку дію.

Експерт Центру з питань Першої поправки до Конституції США Чарльз Гейнс каже, що це правда, що прояви свободи в США, особливо свободи релігії, можуть виглядати не завжди приємно. Але все це є основою і характером Сполучених Штатів.

Гейнс чимало пише про релігійну свободу і каже, що США, напевно, є країною з найбільшою свободою віросповідання у світі:

«Я думаю, що вам багато мусульман можуть сказати, як вони сказали це мені, що ця свобода дає їм можливість сповідувати іслам в цій країні так, як вони не можуть робити навіть у мусульманських країнах».

Повна свобода релігії та слова, кажуть науковці, як правило означає, що людям частіше доводиться чути думку, яка їм не подобається, ніж те з чим вони погоджуються. Саме це і виховує в американців почуття толерантності та поваги до іншої точки зору.  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG