Спеціальні потреби

Актуально

Зеленський закинув Путіну, що той має час на статті про Україну, але не на переговори

Стаття російського президента Володимира Путіна з повторенням його неодноразових тверджень, що росіяни та українці «один народ», викликала саркастичні зауваження українського президента і привабила увагу коментаторів підбіркою імперських тез, які пропагувала царська Росія, а згодом комуністична Москва.

Президент РФ вже почав писати українською мовою. Значить ми все правильно робимо.
Володимир Зеленський.

Президент України Володимир Зеленський заявив у вівторок, що ще не мав часу прочитати розлогу публікацію Путіна, але закинув, що російський керівник так і не знайшов час на переговори.

«Ми постійно говоримо про нашу зустріч. На зустріч між президентами України і РФ у президента Росії не вистачає часу. Я просто не знав, на що він витрачає свій час, а зараз я бачу результат», - саркастично зауважив український керівник.

Згадуючи тезу Путіна про «братерство», Зеленський сказав, що в умовах російської агресії це нагадує біблійну оповідь про Каїна та Авеля, в якій брат убив брата.

Коментатори зауважують, що в опублікованих на президентському сайті Росії твердженнях Путіна не визнаються наслідки російської колонізаторської політики різних періодів, а натомість містяться закиди й претензії.

Захоплення Криму та очолювану й підтримувану Москвою війну проти українського уряду на Донбасі Володимир Путін називає «бідою» і трагедією», але не визнає своєї ролі у подіях.

Натомість він звинувачує українських діячів минулого, керівників сучасної України, а також зовнішній світ.

Російський президент стверджує, що «ще до 2014 року США і країни ЄС планомірно і наполегливо підштовхували Україну до того, щоб згорнути, обмежити економічне співробітництво з Росією».

Володимир Путін повторює москвоцентричні аргументи часів комуністичного Радянського Союзу про Київську Русь і з обуренням згадує «польсько-австрійських ідеологів», що за його словами причетні до розвитку українського націоналізму.

Він заперечує Голодомор, як результат цілеспрямованої політики Кремля і критикує теперішні намагання відродити українську мову в Україні як «викреслення» російської.

Незвичайним називають те, що російський президентський сайт поширив цю статтю Путіна українською мовою на додаток до російськомовної версії.

«Президент РФ вже почав писати українською мовою. Значить ми все правильно робимо», - сказав з цього приводу Володимир Зеленський.

Коментарі

Народжений в Росії професор сучасної історії і політології Сергій Радченко, який працює на Заході, написав, що аргументи російського керівника «давно відомі», але дуже турбують помітні у статті погрозливі натяки.

Стаття Путіна включає претензії на інші території України і ставить під сумнів існування українського народу.
Деніел Фрід

«Путін публікує цілковито божевільну статтю про Україну, посилюючи добре відомі твердження, що росіяни, українці та білоруси - це «один народ», з новими зловісними згадками про потребу оберігати «наші історичні території». Дуже тривожно», - пише в Twitter професор Радченко.

Британський коментатор Ієн Бонд з Центру європейських реформ у своєму дописі погоджується з Радченком і додає, що західні лідери повинні звертати увагу на доводи Путіна, бо «коли Путін каже «справжній суверенітет України можливий лише у партнерстві з Росією», (тобто не у партнерстві з Заходом), то це час а) турбуватися і б) посилити підтримку України».

Радченко зауважує, що «Путін проводить паралелі між Росією та Україною і США та Канадою, і Німеччиною та Австрією. Можливо йому не спало на думку, що США не вторгаються і не анексують частини Канади, а коли Німеччина анексувала Австрію минулого разу, то це добре не скінчилося».

Відставний американський дипломат Деніел Фрід також вказує, що «стаття Путіна включає претензії на інші території України і ставить під сумнів існування українського народу».

Британський історик і політолог, автор низки книг про історію Росії професор Марк Ґалеотті відгукнувся на статтю Путіна саркастичним зауваженням у Twitter про слабкості «багатіїв та владоможців, які потурають своїм примхам».

«Якщо ви західний мільярдер, то ви граєте з себе космонавта. Якщо ви російський правитель, то ви вдаєте історика...»

Дивіться також: Зустріч Меркель і Зеленського - детально про домовленості лідерів України та Німеччини. Відео

Всі новини дня

"Коли ми даруємо свої книжки за кордон, ми рятуємо їх фізично" — Олена Зеленська у виступі перед студентами Джорджтаунського університету

Перша леді України Олена Зеленська виступає в Інституті жінок, миру та безпеки Джорджтаунського університету у Вашингтоні, округ Колумбія, 21 вересня 2023 року.

“Щоби книжки не горіли, як у відомому творі Бредбері, щоб людям не доводилося читати в бомбосховищах. Щоб студенти, такі як ви, нормально навчалися. Ось, за що ми боремося”, – такими словами до студентів Джорджтаунського університету звернулася перша леді України Олена Зеленська, у рамках свого одноденного візиту до Вашингтону 21 вересня.

У нас десятки бібліотек спалено російськими бомбардуваннями. Коли ми передаємо свої книжки кудись за кордон, ми рятуємо їх фізично
Олена Зеленська

До Інституту заради жінок, миру та безпеки (The Georgetown Institute for Women, Peace and Security) Зеленська прибула з особливою, культурною місією — подарувати університету 260 книжок про Україну, щоб науковці могли продовжувати розвивати українознавчі програми у США.

“Книжки — це особлива тема у протистоянні нашому супротивнику. Так само як борються за життя наші люди, — борються за життя наші книжки. У нас вже десятки бібліотек спалено російськими бомбардуваннями. Коли ми передаємо свої книжки кудись за кордон, ми буквально рятуємо їх фізично”.

Але це процес взаємний, сказала Зеленська американським студентам. Не лише люди рятують книжки, але і книжки рятують зараз українців, які читають їх в окопах і бомбосховищах.

Перша леді України Олена Зеленська виступає в Інституті жінок, миру та безпеки Джорджтаунського університету у Вашингтоні, округ Колумбія, 21 вересня 2023 року.
Перша леді України Олена Зеленська виступає в Інституті жінок, миру та безпеки Джорджтаунського університету у Вашингтоні, округ Колумбія, 21 вересня 2023 року.
Вже в кожному виші України є студенти — загиблі, які пішли захищати країну, і так, їх шанують у їхніх університетах. Але, на жаль, повернути їхні молоді життя вже ніколи не вдасться
Олена Зеленська

«Я, думаю, багато людей бачило фото одного з наших воїнів, який в окопі читав Тімоті Снайдера. Мені здається, це саме показник того, як ми українці ставимося до книжки. І для мене велика честь, що наші книжки будуть тепер у вас», – сказала Зеленська.

Проте самим українцям зараз нелегко здобувати освіту умовах повномасштабної війни, сказала перша леді, яка поділилася зі студентами й викликами, з якими щодня стикається українська освіта.

“За останні два роки російськими бомбардуваннями в Україні пошкоджено 81 університет. Це правда тільки будівлі, їх можна відбудувати. Найгірше — гинуть люди. Вже в кожному виші України є студенти — загиблі, які пішли захищати країну, і так, їх шанують у їхніх університетах. Але, на жаль, повернути їхні молоді життя вже ніколи не вдасться”, – сказала Зеленська.

Модераторка зустрічі, Мелані Вівер, директорка Інституту заради жінок, миру та безпеки назвала Зеленську “видимим обличчям суспільства, зруйнованого війною”. За свій внесок у боротьбу за мир та жіноче лідерство Зеленська отримала нагороду імені Гіларі Клінтон від директорки Інституту Мелані Вівер та Джона Деджоя, президента університету Джорджтауна.

Якщо уявити, що Україна зараз програла — це був би програш для всього світу. Відвернутися від цього — означає махнути рукою на своє власне майбутнє
Олена Зеленська

Серед учасників зустрічі з дружиною президента України була і студентка родом із Києва, яка запитала Зеленську, як саме українці, які зараз перебувають у США, можуть долучитися до підтримки України. Перша леді звернула увагу на те, що Україна потребує особливих зусиль з протидії дезінформації та у сприянні поширенню правди про наслідки російської агресії в Україні.

«Усі свідомі люди у світі, мені здається, розуміють, що відбувається в Україні. Важливо не втратити цей фокус уваги. Якщо уявити, що Україна зараз програла — це був би програш для всього світу», – с казала Зеленська.

Вона додала, що розуміє, що у людей за кордоном з'являється втома від поганих новин, але відвертатися від цих повідомлень було б небезпечно для них самих.

«Людям неприємно слухати постійно погані новини, але відвернутися від цього — означає махнути рукою на своє власне майбутнє. Тому от саме говорити про те, що це (те, що Росія робить в Україні, – ред.) аморально — це важливо», – наголосила Зеленська.

Перша леді України Олена Зеленська очікує виступу в Інституті жінок, миру та безпеки Джорджтаунського університету у Вашингтоні, округ Колумбія, 21 вересня 2023 року.
Перша леді України Олена Зеленська очікує виступу в Інституті жінок, миру та безпеки Джорджтаунського університету у Вашингтоні, округ Колумбія, 21 вересня 2023 року.

Промову перед студентами, Зеленська завершила словами вдячності, яку Україна відчуває до друзів та партнерів по всьому світу.

“Ми відчуваємо вдячність всьому світу за те що нас не покинули, нас підтримують нам допомагають. Вдячність психологічно, – про це навіть лікарі кажуть, – додає стійкості”, – наголосила Зеленська.

Вона додала, що боротьба українців – важливий приклад для всього світу, «щоб як вчать нас історія і література: зло та агресія були покарані. Щоб вони не стали нормою у світі».

«За це бореться зараз Україна. Я вірю, що за підтримки таких небайдужих людей у світі, як ви, так і буде», – наголосила Зеленська.

Після зустрічі з першою леді України студенти поділилися враженнями з Голосом Америки. Одна зі студенток сказала, що це було «посланням надії».

“Було неймовірно надихаюче почути те, що сказала перша леді Зеленська і почути її послання надії для всіх нас” — сказала Хлоя Андерсон — студентка Джорджтаунського університету, яка вивчає інформатику.

Дивіться також:

Американські військові бази на японському острові: як змінилися погляди місцевих? Відео

Присутність військових баз США на японських островах Окінава раніше спричиняла протести та невдоволення серед місцевих. Але зі зростанням напруги у відносинах із Китаєм і шоком від вторгнення Росії в Україну настрої місцевих змінюються. Як саме? Дивіться в сюжеті.

"Ніколи більше Росії не вдасться знищити жоден інший народ", – президент України Володимир Зеленський. Відео

"Ніколи раніше російська диктатура не зустрічала такого сильного опору, і ніколи більше Росії не вдасться знищити жоден інший народ", – президент України Володимир Зеленський

ISW: Бронетехніка України подолала останню лінію російської оборони біля Запоріжжя

Попри відносно повільний темп контрнаступу, російські війська "не змогли перешкодити українським силам «поступово, але стабільно просуватися» з середини серпня", зазначає ISW (Фото: AP)

Американські військові аналітики підтверджують, що українські війська прорвали останню лінію російської оборони у Запорізькій області, що вони вважають важливим поступом в українському контрнаступі.

Відео з геолокаційними даними від 21 вересня, яке аналізував американський Інститут дослідження війни (Institute for the Study of War, відомий як ISW), показує, що українська бронетехніка просунулася й оперує за останньою лінією російської оборони на заході Запорізької області.

«Це перший помічений випадок використання бронетехніки українськими військами поза межами російської трирівневої оборони», – мовиться у повідомленні.

Однак ISW не зміг підтвердити, чи українські війська змогли повністю прорватися та утримувати позиції за російськими протитанковими ровами й так званою лінією перешкод “зуби дракона”.

Своєю чергою українське військове командування 21 серпня також заявили про значне просування “вглиб російської оборони”, зазначає телеканал CNN.

Інформація, яку зібрала CNN з відкритих джерел, вказує на те, що українські війська перетнули важливу лінію російської оборони біля села Вербове у Запорізькій області. Це збігається з оцінками ISW, однак, CNN не змогла незалежно підтвердити цю інформацію.

Загалом, як наголошують експерти, спроможність українських військ доправляти бронетехніку через найпотужніші російські оборонні споруди можна “вважати важливими ознаками прогресу в українському контрнаступі”.

Український контрнаступ просувався повільніше ніж очікували західні експерти, однак, за оцінками ISW, “російські війська, які обороняються на заході Запоріжжя, не змогли перешкодити українським силам «поступово, але стабільно просуватися» з середини серпня”.

Азербайджан розпочав АТО у Нагірному Карабасі. Відео

Азербайджан розпочав АТО у Нагірному Карабасі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:18 0:00

Азербайджан оголосив про початок антитерористичної операції в Нагірному Карабасі. Масовані ракетні обстріли йдуть по всій території регіону. Офіційний Єреван називає це геноцидом вірменом. Що на це кажуть у Росії, яка є військовим союзником Вірменії?

Більше

XS
SM
MD
LG