Спеціальні потреби

Путін і неурядові організації


Володимир Путін
Володимир Путін

Москва – Нещодавно президент Росії Володимир Путін підписав законопроект, що наділяє прокуратуру повноваженнями оголошувати іноземні та міжнародні організації «небажаними» в Росії, закривати їх і притягати до відповідальності будь-яких пов’язаних з цими організаціями російських громадян. Ті, хто підтримує цей закон, заявляють, що він спрямований проти того, що може загрожувати конституційному ладу, обороноздатності та державній безпеці Росії. Активісти-правозахисники кажуть, що він спрямований проти тих, хто критикує путінський режим або ставить під сумнів його легітимність.

Президент Путін без зайвого шуму підписав законопроект про «небажані» в Росії іноземні та міжнародні організації. Дума не стала особливо обтяжувати себе обговоренням цього законопроекту, який був прийнятий після двох швидких читань.

Однак цей закон, що став ще одним правовим інструментом, спрямованим проти організацій громадянського суспільства, викликав сильне обурення опозиції як в країні, так і за кордоном.

Європейський Союз і Сполучені Штати засудили цей закон, що дає прокуратурі право не тільки закривати іноземні НУО, але також притягати до відповідальності співпрацюючих з ними російських громадян.

Розмитість формулювань допускає широку інтерпретацію того, що вважається «небажаним». За порушення закону передбачено штрафи, а за повторне порушення – тюремне ув’язнення терміном до шести років.

На цьому тижні уповноважена з прав людини Елла Памфілова піддала критиці новий закон, як такий, що не має жодних правових підстав. Вона заявила, що право оголошувати ту чи іншу організацію «небажаною» без відповідного рішення суду суперечить конституції, і назвала неприпустимим відсутність можливості оскарження таких рішень.

У четвер російський опозиціонер і борець з корупцією Олексій Навальний заявив, що, на його думку, цей закон посилює раніше введені обмеження, метою яких є утримання Путіним влади. Він дав ексклюзивне інтерв’ю московському бюро «Голосу Америки».

«Я думаю, це дуже сильно пов’язано з виборами 2015 і 2016 років, – вважає він. – Для Кремля надзвичайно важливо прибрати будь-які неурядові організації, які могли б не тільки фінансувати, але і розробляти програми, збирати людей чи бути інтелектуальним центром. Путін хоче зачистити майданчик від будь-яких організованих структур».

Разом з тим, Навальний пояснив, що навряд чи дії Кремля можна вважати повністю цинічними.

«Думаю, це частина параної Путіна і його оточення, – сказав він, – в першу чергу, спецслужб, які досі вірять, що опозицію фінансують з-за кордону. Вони не можуть повірити в те, що протести в Москві в 2011-му і 2012-му стали відповіддю на путінську корупцію».

Навальний був одним з головних організаторів антиурядових протестних акцій. У вуличних демонстраціях взяло участь понад 100 тисяч осіб, незадоволених тим, що Путін і його режим продовжують правити країною. Його неодноразово заарештовували і лише недавно звільнили з-під домашнього арешту.

Прихильники Путіна кажуть, що жорсткість правил покликана запобігти організації західними силами революцій, спрямованих на повалення кремлівського режиму.

У 2012 році вони прийняли закон, що дозволяє оголошувати «іноземним агентом» будь-яку групу, яка фінансується з-за кордону і займається політичною діяльністю.

«Іноземними агентами» оголошені приблизно 64 організації, які повинні зареєструватися як такі або сплатити тисячі доларів у вигляді штрафів.

Директор програми організації Human Rights Watch Тетяна Локшина каже, що цілий ряд організацій закрилися, не бажаючи, щоб на них вішали такий ярлик, оскільки для деяких це означає те ж саме, що шпигун або зрадник.

«Новий закон про небажані організації абсолютно очевидно є частиною тієї ж тенденції – придушення інакомислення і незалежних голосів, – говорить вона. – Однак тепер вони пішли ще далі. Хоча за своїм задумом закон повинен запобігти діям іноземних або міжнародних груп, які можуть загрожувати національній безпеці, він фактично затикає рот російським групам і активістам та ізолює їх від міжнародних мереж, від їхніх друзів і партнерів у міжнародному співтоваристві».

Кремль також стимулює розгортання кампанії, в рамках якої критики влади, зокрема, відомі опозиціонери, такі як Навальний, оголошуються «п’ятою колоною» або зрадниками.

На цьому тижні російське Міністерство юстиції оголосило «іноземним агентом» одну з провідних наукових організацій – Фонд «Династія».

Офіційні особи обгрунтували це рішення тим, що воно не загрожує існуванню будь-якої організації, а лише покликане забезпечити прозорість в тому, що стосується фінансування з-за кордону.

Російський бізнесмен, який очолює «Династію», заявив в інтерв’ю агентству «Інтерфакс», що має намір припинити фінансувати фонд на знак протесту проти навішування на нього ярлика «іноземний агент».

Відео - найголовніше

Вибори у США: Що таке Супервівторок? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:43 0:00
XS
SM
MD
LG