Спеціальні потреби

Блаттер знову очолив ФІФА. Чи буде ця перемога пірровою?


Зепп Блаттер
Зепп Блаттер

Цюріх – П’ятий термін президенства у ФІФА далися Зепу Блаттеру нелегко – ще на початку цього тижня вибори президента ФІФА виглядали як проста формальність і легка прогулянка для 79-річного Зеппа Блаттера, але усе поставили з ніг наголову події минулої середи, коли спалахнув найгучніший скандал в історії ФІФА.

На світанку швейцарська поліція заарештувала кількох високопосадовців, включно з двома віце-президентами футбольної федерації, які щойно прибули на щорічний конгрес організації. Арешти пов’язані із запитом ФБР і міністерства юстиції США, які розслідують звинувачення у корупції, рекеті та відмиванні грошей з боку низки очільників ФІФА за останні понад 20 років. Йдеться про хабарі і «відкати» при укладенні рекламних і спонсорських угод, а також продаж прав на телевізійні трансляції змагань, а суму незаконних виплат оцінюють у 150 мільйонів доларів.

Самого Зеппа Блаттера у списку обвинувачених немає, принаймні наразі, але відразу після гучних арештів президента ФІФА накрила хвиля критики і заклики піти з посади. Проте Зепп Блаттер відкинув можливість відставки і не помилився – він отримав змогу керувати ФІФА і в наступні чотири роки. Незмінний президент ФІФА заявив про готовність очолити боротьбу з очищення федерації від «нечистих на руку ділків», зауваживши, що не може брати на себе відповідальність за дії окремих функціонерів, бо не може їх постійно контролювати.

Процедура голосування

Вибори у ФІФА передбачають таємне голосування бюлетенями. У голосуванні беруть участь усі 209 членів ФІФА, причому не всі з них представляють країни. Наприклад, Американське Самоа чи британський протекторат Монсеррат із населенням 4 тисячі осіб мають таке ж право голосу, як і мільярдні Китай чи Індія. Голосують учасники по черзі за алфавітом.

Для перемоги у першому турі необхідно набрати дві третини голосів, тобто мінімум 140, що не сталося цього разу. Зепп Баттлер набрав 133 голоси, а принц Алі – 73. Всі вже очікували другого туру виборів, який визначає переможця простою більшістю голосів, але принц Алі зняв свою кандидатуру і визнав поразку.

Загальний вид конгресу ФІФА . Цюріх, 29 травня 2015 року

Нове покоління почекає

Принц Алі бін аль-Хусейн з Йорданії майже вдвічі молодший за Зеппа Блаттера. Він – наймолодший з віце-президентів і членів виконкому ФІФА. Саме на його користь минулого тижня відмовились від балотування президент Голландської федерації Міхаель ван Прааг і колишня зірка португальського футболу Луїш Фіґу.

До того, як спалахнув корупційний скандал, шанси принца Алі вважали близькими до нуля, адже Зеппа Блаттера офіційно підтримували 5 із 6 регіональних федерацій і конфедерацій. Проте у четвер із різкою критикою на адресу Блаттера під час його зустрічі у вузькому колі з керівниками регіональних федерацій виступив президент УЄФА Мішель Платіні. Він заявив, що ФІФА на чолі з Блаттером зайшла у глухий кут і оновлення неможливе без зміни керівництва. Платіні також заявив, що більшість європейських федерацій підтримає принца Алі. Однак в УЄФА немає одностайності, зокрема Франція, Швейцарія і Росія ще до проведення виборів заявили, що голосуватимуть за Зеппа Блаттера.

Росія: у ФІФА «кольорова революція»!

У Москві скандал довкола ФІФА назвали спробою «кольорової революції» і рейдерського захоплення влади в організації. Президент Росії Володимир Путін напередодні різко розкритикував розслідування корупційного скандалу, звинувативши «руку Вашингтона» і заявивши, що США намагаються втрутитися у справи організації, не маючи до цього жодного стосунку. Серед заарештованих у Цюріху високопосадовців був і віце-президент ФІФА, і президент КОНКАКАФ (Конфедерація футболу Північної, Центральної Америки і Карибського басейну) Джеффрі Вебб. Штаб-квартира цієї організації знаходиться на Флориді, низка оборудок, за якими йде слідство, укладалися у США, частина платежів проводилася через американські банки, тому багато оглядачів називають риторику президента Путіна щонайменше дивною.

Демарш Росії пов’язують з припущеннями, що країну можуть позбавити права на проведення чемпіонату світу 2018 року. Окрім корупційного скандалу за позовами у США, швейцарська поліція також повідомила у середу про початок розслідування можливих зловживань під час визначення господарів двох наступних чемпіонатів світу – після Росії Мундіаль-2022 має приймати Катар. Більшість оглядачів кажуть, що позбавлення їх права проведення чемпіонатів дуже малоймовірне, рішення може ухвалити лише ФІФА, і повторного голосування, особливо у разі перемоги Зеппа Блаттера, не буде.

«Газпром» допоможе ФІФА?

Значно більшу загрозу для організації становлять внутрішні чвари. УЄФА вже погрозила, що у разі обрання Блаттера може взагалі вийти зі складу ФІФА чи бойкотувати турніри під його егідою, зокрема, чемпіонати світу. Важко уявити собі світову першість без чинних чи попередніх чемпіонів – Німеччини та Іспанії, як і без Голландії, Англії, Франції чи Італії.

УЄФА також каже, що може скликати надзвичайних конгрес ФІФА, і якщо ідею підтримають хоча би 20% членів, збори мають відбутися у тримісячний термін, і там напевно стоятиме питання вотуму недовіри керівництву міжнародної федерації.

Ще одна загроза – позиція ключових спонсорів. Міжнародна платіжна система Visa вже попередила, що може відмовитись від фінансової підтримки, якщо факти системної корупції підтвердяться, а процес очищення ФІФА буде неповним.

Негайних заходів з викорінення порушень вимагають і такі велетні-спонсори, як Adidas, Coca-Cola, McDonald’s, Hyundai Motor і Budweiser. Чи зможе компенсувати потенційну втрату сотень мільйонів доларів інший спонсор ФІФА – російський «Газпром»? Це питання залишається відкритим. У будь-якому разі, перемога Зеппа Блаттера на виборах може виявитися пірровою, і крапку у цій історії ставити зарано.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG