Спеціальні потреби

В Україні з'являться біометричні паспорти


В Україні з'являться біометричні паспорти
В Україні з'являться біометричні паспорти

Відтепер усі українці, які народилися після 31 грудня цього року, отримуватимуть замість внутрішнього паспорта посвідчення громадянина України. В документах нового зразку будуть міститися біометричні дані.

Таке нововведення сьогодні ухвалили у Верховній Раді. За законопроект «Про документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України» проголосували 257 депутатів з 366 присутніх у сесійній залі.

Впровадження біометричних посвідчень є зобов'язанням України перед Європейським Союзом щодо майбутнього введення безвізового режиму. Таким чином, як зазначив спікер парламенту Володимир Литвин, Україна виконала практично всі законодавчі вимоги ЄС, необхідні для лібералізації візового режиму.

За законом, до документів, які засвідчують особистість і підтверджують громадянство України, належать паспортна картка, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний паспорт, службовий паспорт, посвідчення особи моряка, посвідчення члена екіпажу, посвідчення особи на повернення в Україну та тимчасове посвідчення громадянина України.

Також закон передбачає й те, що якщо особа відмовиться від введення біометричних даних через релігійні чи інші переконання, тоді в новому паспорті робитимуть відповідний запис. Законотворці звернули на це увагу, так як на початку вересня ряд релігійних організацій провели акції протесту проти введення біометрики.

Один із авторів законопроекту Валерій Коновалюк говорить, що в протестних настроях населення є «російський слід». Мовляв, замовниками «хресних ходів» є особи, які «мають корисливий інтерес в паспортній сфері». Під час прес-конференції депутат заявив, що ці зацікавлені особи використовують релігійні почуття віруючих, щоб «поставляти до України паспорти, як ширвжиток». Валерій Коновалюк запевняє, що в основі нововведення буде лежати принцип добровільності.

Натомість, жодної добровільності немає у новому рішенні Нацбанку, яке також стосується паспортів. Від п'ятниці обміняти валюту в Україні можна буде тільки використовуючи документ, який підтверджує особу. НБУ стверджує, що така перевірка фізичних осіб відповідає рекомендаціям міжнародної Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF).

Проти постанови НБУ виступила опозиція. Про це заявила фракція «БЮТ-Батьківщина». На думку представника фракції Сергія Терьохіна, збирання такої інформації може призвести до того, що дані можуть бути використані для кримінальних цілей, а також для проведення репресій щодо громадян.

XS
SM
MD
LG