Спеціальні потреби

Тимошенко продовжує «сидячий протест»


Юлія Тимошенко припинила акцію непокори, оголошену тиждень тому. Про це заявили тюремники екс-прем’єрки. Протилежне стверджує донька Євгенія. За її словами, протест триває, а мама далі відмовляється повертатись у палату і спить у кріслі в коридорі.

Суперечливі повідомлення з харківської лікарні надходили весь день у вівторок. Народні депутати з Об’єднаної опозиції, що приїхали до Харкова з’ясувати ситуацію з умовами утримання Тимошенко, переповіли слова тюремного начальства: мовляв, вимоги ув’язненої виконано; вона припинила протест і поновила медичні процедури. Про це сказав депутатам начальник Качанівської колонії Ігор Колпащіков. Він буцімто запевнив, що чоловічу варту у палаті Тимошенко замінили на жіночу, та пообіцяв зняти відеокамери у душовій і маніпуляційній.

Сам Колпащіков це невдовзі спростував. На сайті Пенітенціарної служби начальник Качанівської тюрми вивісив заяву, в якій наголосив: «ніхто ніколи не обіцяв знімати ніяких камер у палаті засудженої». За його словами, відеоспостереження ведеться законно, відеокамер у палаті всього три, і іх ніхто не збирається демонтувати.

«Їх три, і так було завжди. І так залишатиметься. Ніколи не було ані прихованих камер, ані у туалетах, ані ще деінде. Поширення нахабної брехні з цього приводу є політичним фарсом і не більше», – заявив начальник колонії, слова якого цитує прес-служба ДПтС України.

При цьому тюремники не змогли пояснити, яким чином було знято відео з палати Тимошенко, яке потрапило в Інтернет. Адже за їх власними висновками, це відео не могло бути знято встановленими у палаті камерами, бо не відповідає технічним можливостям цих камер. «Складається враження, що ці записи робить якийсь інопланетянин», – зіронізував один із депутатів, що перевідував Тимошенко, Олександр Бригинець.

Жодну вимогу Юлії Тимошенко Пенітенціарна служба не виконала. Про це заявила донька Євгенія, що у вівторок відвідала лікарню. Як вона сказала журналістам, обіцянки, що їх начальник колонії давав депутатам, виявились брехнею, а тому мама продовжує акцію непокори. Вона далі відмовляється заходити в палату, де встановлено відеокамери, і живе у коридорі. Євгенія повідомила також, що від спання сидячи в ув’язненої посились болі, і вона частково поновила лікувальні процедури.

«Вона не припинить акцію, доки її законні вимоги не будуть виконані», – сказала Євгенія журналістам.

А тим часом експерти, коментуючи вимогу Тимошенко щодо демонтажу відеокамер, зазначають: проблема дійсно є. Навіть абстрагуючись від питання про те, скільки, за законом, має бути цих камер і де їх можна встановлювати, а де не можна, залишається головна інтрига: яким чином відео потрапляє в Інтернет, – сказав Голосу Америки директор центру прикладних політологічних досліджень «Пента» Володимир Фесенко.

«Дійсно є проблема, що ці записи якимось чином потрапляють у публічну сферу – в Інтернет, на телебачення. І ось це неприпустимо. Оце ненормально. Це використовують в інформаційних війнах. І тому цілком закономірно те, що Тимошенко воює проти цих камер спостереження, бореться за свої інтереси навіть у в’язниці», – сказав Фесенко.

Водночас як зауважив політолог, проблема з відеоспостереженням не нова, але запротестувала Тимошенко саме зараз. На його думку, в такий спосіб ув’язнена лідер опозиції рятується від інформаційного забуття.
«Вона не припинить акцію, доки її законні вимоги не будуть виконані».
Євгенія Тимошенко

«Їй потрібно проривати інформаційну блокаду. Цю блокаду, до певної міри, вибудовують її недруги, цілеспрямовано і свідомо, а почасти вона виникає закономірно – просто як ефект забування. Людина у в’язниці, вона не бере участі безпосередньо у політичному процесі, і про неї починають забувати. Тимошенко цього не може допустити. Тому й оголосила цю акцію непокори, причому момент обрала технологічно грамотно. Перед відкриттям Верховної ради, коли депутати повернулися з канікул, плюс в країні інформаційна пауза, новин нема. І от саме в такий час, коли ця акція зможе набрати найбільшої ваги і резонансу, Тимошенко зробила політичний пас своїм прихильникам у парламенті», – вважає Фесенко.

Як висновує політолог, «Це цілеспрямована інформаційна і політична акція, яка має на меті, щоб про Тимошенко знов згадали, щоб вона стала знов чинником політичного процесу. Крім того, потрібно, щоб і на Заході не забували про неї», – сказав експерт.

Нагадаємо: 8 січня Юлія Тимошенко оголосила особисту акцію громадянської непокори на знак протесту проти «відеопідглядання» та цілодобового чоловічого караулу біля її лікарняного ліжка. Ув’язнена заявила, що не зайде в палату, доки звідти не приберуть відеокамери, і пообіцяла фізично захищатися, якщо її до цього примушуватимуть.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG