Спеціальні потреби

Не вщухають дебати навколо нью-йоркської мечеті


Президент США Барак Обама своїми коментарями щодо прав американських мусульман побудувати ісламський центр і святиню біля нульового рівня у Нью-Йорку, де у 2001 році терористами були зруйновані вежі-близнюки Світового торговельного центру, розпалив політичну суперечку у суспільстві. Місцева адміністрація запевняє, що це питання носило місцевий характер доки президент, під час вечері у Білому Домі на честь відзначення початку священного для мусульман місяця Рамадану, не зробив свій коментар щодо даного питання.

Президент Барак Обама зараз активно подорожує по країні, агітуючи за демократів напередодні виборів до Конгресу у листопаді, і робить акцент у промовах на економіку.

Політичні експерти кажуть, що економічна тема допомагає йому відвернути увагу американців від його слів. Нещодавно президент прокоментував рішення влади Нью-Йорка дозволити будівництво мусульманської святині неподалік місця, де колись стояли вежі-близнюки і спровокував цим
політичний шторм.

«Мусульмани мають право сповідувати свою віру, як і будь-хто інший в цій країні. І це також включає право побудувати місце для молитви і громадський центр на приватній території», - сказав Барак Обама.

Згідно з опитуваннями телеканалу CNN, близько 70 відсотків американців виступають проти будівництва ісламської святині поблизу, так званої нульової зони. Республіканці розкритикували Барака Обаму заявивши, що він не розуміє потреб американців. Навіть головний демократ у Сенаті Гарі Рід висловився проти будівництва центру, зазначивши, що «зрозуміло, що святиня мусить бути збудована в іншому місці».

Перша поправка до Конституції США гарантує кожному свободу релігії. Втім, американці стали досить прискіпливими, коли це питання пересіклося в інтересах із трагедією 11 вересня. Джон Фаріна, через кілька місяців після терактів, написав книгу духовних переживань. Він висловив переконання, що за словами президента стоїть ніщо інше, як захист свободи релігії:

«Ми віримо в наші ідеали, навіть якщо вони не всім подобаються. Адже хто може сказати щось проти? Це була чудова промова президента, просто американці у даній ситуації не готові це почути в такий спосіб».

Нещодавно група лідерів різних віросповідань, до якої належить Аріель Джинґолд, обговорювала це питання. Вона каже, що спірні питання не завжди вирішує більшість.

«Свобода релігії зокрема існує, щоби захистити права меншості від тих, хто у більшості. Я б навіть сказала, що якби батьки-засновники США звертали увагу на опитування громадської думки, то першої поправки до Конституції сьогодні не існувало б взагалі».

Стівен Тейлор навчає урядуванню в Американському університеті у Вашингтоні. Він каже, що коментарі Обами будуть використані проти демократів у період передвиборчої кампанії:

«Багато людей не бачать різниці між такими поняттями, як помірний іслам і аль-Кайда. Вони дивляться на це зовсім з іншого боку. Все, що вони знають так це те, що мусульмани атакували Всесвітній торговельний центр, мусульмани убили три тисячі людей, а тепер ще й президент відстоює права мусульман на будівництво святині.

Професор Стівен Тейлор каже, що Обама намагається налагодити кращі стосунки з мусульманами в інших країнах. Але це може обернутися для нього і демократів втратою голосів американців, які прийдуть на виборчі дільниці в листопаді.


  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG