Спеціальні потреби

Президент Обама повідомив про нову космічну програму


Космічний корабель готовий до запуску
Космічний корабель готовий до запуску

Недавно президент Барак Обама відвідав Космічний центр імені Кеннеді на мисі Канаверал у штаті Флорида, де повідомив про нову космічну програму.

Пріоритети космічної програми кардинально змінилися. Якщо адміністрація президента Буша хотіла всьоме відправити астронавтів на Місяць, то Обама планує досягти Марса.

Прес-секретар Білого дому Роберт Ґіббс сказав:

«Це найкраща можливість та шанс повернути астронавтів і космічні кораблі у космос, чого прагне президент».

Ніл Армстронґ – астронавт, який перший ступив на Місяць, публічно розкритикував космічну програму президента Обами. Але інший астронавт – Базз Олдрін – підтримує зміни. Він сказав:

«Я абсолютно погоджуюся, що ми маємо мати амбітніші цілі, ніж повернутися на Місяць. Це не для Америки. Америка – лідер та продовжує бути лідером у космосі».

На додаток до шести мільярдів доларів бюджетних вливань у НАСА, Обама також оголосив план розвитку нових ракет для запуску космічних кораблів. Президент також планує виділити з бюджету 40 мільярдів доларів, аби допомогти штатові Флорида трансформувати свою економіку після закриття програми кораблів багаторазового використання шатл.

Саме цього очікують від нього працівники, які обслуговували космічні човники. Один з них – Том Мінгроун, який займався ремонтуванням обладнання корабля. Він з гордістю підкреслює:

«Близько 70-80 відсотків електроніки пройшло через мою майстерню».

Том – директор з виробництва центру матеріально-технічного забезпечення кораблів багаторазового використання типу шатл. В його майстерні знаходяться найсучасніші засоби ремонту оснащення кораблів та Міжнародної космічної станції. Центром керує один з десятків приватних підрядників НАСА. Окрім ремонту, працівники компанії допомагають агентству забезпечувати стандарти безпеки та виконують певні обов’язки під час запуску космічних кораблів. Для Тома Мінгроуна це – життя, підкреслює він:

«Це мій дім. Я виріс з програмою шатл. І я тут залишуся поки вони мені не скажуть йти».

Однак роботи в центрі стає все менше. Наразі залишилося лише три космічні кораблі багаторазового використання. Адміністрація Обами вирішила відправити човники на пенсію та зосередити ресурси НАСА на розробці нового покоління космічних кораблів. Щоправда, президенту буде не легко переконати високо кваліфікованих працівників у правильності своєї політики. Мінгроун вважає помилкою закривати програму, не маючи чіткого плану її заміни:

«Я не думаю, що ми побачимо пілотовані космічні кораблі у Сполучених Штатах протягом наступних 12 - 15 років, якщо взагалі протягом мого життя».

Закриття програми шатл призведе до втрати семи тисяч робочих місць лише в Космічному центрі імені Кеннеді. Також це завдасть значних фінансових збитків місцевим підприємствам, які надають різноманітні послуги працівникам космічного центру. Білий дім каже, що, згідно з планом президента, буде створено дві з половиною тисячі нових робочих місць. До найближчих планів НАСА також входить використання нових ракет і носіїв, розроблених приватними компаніями. Щоправда, поки що не зрозуміло, коли приватні проекти зможуть запрацювати на повну потужність. Мінгроун каже:

«Я вірю, що вони мають ґрунт. Але чи зможуть вони доставляти важкий вантаж протягом наступних десяти років? Сумніваюся. Вони мають пройти через багато випробувань, через які пройшов шатл».

Протягом своєї кар’єри, яка тривала 31 рік, Мінгроун набув неоціненний досвід, необхідний для будівництва та ремонту устаткування космічних кораблів багаторазового використання. Чимало його колег з унікальним досвідом залишають космічну галузь. Він каже, що подібна втрата людських ресурсів спостерігалася, коли у 1975 році була закрита програма Аполлон.

«Як тільки команда розпущена, зібрати її назад неможливо. І ми втрачаємо чимало знань, коли люди залишають роботу із закінченням програми».

І це ще один аргумент, який доведеться врахувати розробникам нової космічної стратегії США.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG