Спеціальні потреби

НАСА припиняє програму шаттл. Що буде далі?


Цього року завершує свою роботу програма Національного управління з аеронавтики і дослідження космічного простору, яка керувала польотами американських космічних кораблів багаторазового використання. Уже розпочались дебати щодо того, що прийде їй на зміну. Скасування програми може мати значний негативний вплив на економіку штату Флорида.

Тисячі робітників взяли участь у демонстрації у Тайтесвілі на знак протесту проти планів НАСА скоротити майже дев’ять тисяч робочих місць у Космічному центрі імені Кеннеді.

Серед мітингуючих був і Алан Ньютон, який побоюється втратити роботу, коли цього року завершиться програма космічних польотів. Він говорить:

«Я робитиму все, щоби знайти іншу роботу. Хоч як мені цього не хочеться, я знаю, що повинен шукати».

Відколи у 1969 році американські астронавти здійснили висадку на Місяць, Флорида стала центром космічних досліджень, а район Мису Канаверел навіть отримав назву «Космічного узбережжя».

За офіційними даними, національне аерокосмічне агентство у 2008 році вклало приблизно чотири мільярди доларів в економіку штату, створивши понад 40 тисяч робочих місць.

Ресторан «Диксі Кросроудс» у Тайтесвілі часто відвідують працівники космічної індустрії. Його співвласниця Лоралі Томпсон з жахом думає про те, що буде, коли завершиться програма НАСА:

«Люди, як правило, не ходять їсти в ресторани, коли в них мало грошей. Тому заплановані звільнення працівників нас непокоять».

Місцеві політики і лідери ділових кіл шукають способів пом’якшення економічних наслідків скорочення, у зв’язку з чим вони провели зустріч в Орландо, на якій розглядали різні альтернативи.

За деякими оцінками, Флорида на протязі року може втратити 23 тисячі робочих місць, пов’язаних із космічною індустрією.

Марк Напі із фірми «Юнайтед Спейс Алаєнс» – що є головним підрядником у програмі НАСА – каже, що звільнення працівників космічного центру, це лише початок.

«На кожне робоче місце у космічній програмі є кілька робочих місць, які від неї залежні. Якщо я втратив свою роботу, то я не купую автомобіль, не ходжу до лікаря чи у ресторани. Внаслідок цього економіка втрачає робочі місця».

Деякі працівники космічного центру надіялись одержати працю в проекті розробки нової транспортної системи НАСА, яка мала б доставити астронавтів знову на Місяць до 2020 року.

Проте адміністрація президента Обами планує скасувати програму «Констелейшин» себто «Сузір’я», посилаючись на висновки незалежної комісії, що НАСА бракує ресурсів, щоби провести цей задум у життя.

Натомість Білий дім віддає перевагу планам підписати з приватними фірмами контракт щодо польотів астронавтів на навколоземну орбіту.

Працівник космічного центру Джефрі Белл вважає помилкою відмовлятися від програми «Констелейшин». Він каже:

«Не розраховуймо на інші країни і на приватну індустрію. Збережімо місця праці і нашу громаду…»

У «Космічній Флориді» – агентстві, що відповідає за розвиток аерокосмічного сектора штату – кажуть, що намагаються знайти нового інвестора – індустрії, які використовують космічні технології.

Президент агентства Френк Дібелло впевнений, що робітники космічного центру зможуть знайти іншу працю.

«Це фонд висококваліфікованих робітників, яких хочуть мати інші індустрії. Ми хотіли б, щоби вони знайшли працю в космічних програмах наступного покоління, але ми також хочемо диверсифікувати економіку Флориди».

У рамках програми шаттл відбудуться ще чотири космічні польоти. У зв’язку з цим деякі працівники НАСА нарікають, що пропозиції допомогти їм перекваліфікуватися надійшли запізно.

Що їх очікує далі може прояснитися вже наступного місяця, коли у Флориді відбудеться конференція, присвячена космічним планам адміністрації Обами.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Інше за темою

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG