Спеціальні потреби

Що станеться, якщо припиниться транзит російського газу через Україну: пояснення Reuters


На фотографії зображено російську газоперекачувальну станцію "Суджа", 11 січня 2009. AP Photo/Сергій Чузавков
На фотографії зображено російську газоперекачувальну станцію "Суджа", 11 січня 2009. AP Photo/Сергій Чузавков

Важкі бої поблизу російського міста Суджа, через яке російський газ надходить в Україну, викликали занепокоєння щодо раптового припинення транзитних потоків через Україну до закінчення п’ятирічної угоди з російським "Газпромом".

Український газовий транзитний шлях дозволяє Росії експортувати газ до Європи через Україну. Угода про транзит закінчується наприкінці кінці року. Київ раніше заявляв, що не планує її поновлювати чи продовжувати.

За даними Оператора газотранспортної системи України, транзит російського газу через Україну до Європи минулого року впав на 28,5% до 14,65 мільярда кубометрів з 20,5 мільярдів кубометрів у 2022 році.

Чому транзит може зупинитися передчасно

Росія заявила, що веде інтенсивні бої проти українських сил, які проникли через кордон на півдні поблизу великого газотранспортного вузла Суджа.

Два російські військові блоги повідомили, не надавши доказів, що українські війська захопили газовимірювальний комплекс у Суджі, через який проходить російський природний газ.

Ця подія збільшує ризик більш раптової зупинки російських газових потоків через Україну, вважають аналітики ING.

Наразі "Газпром" заявив, що продовжить транспортувати газ через Україну 8 серпня, а український газотранспортний оператор також повідомив, що робота продовжується у звичайному режимі.

Але існує ризик того, що "Газпром" використає бойові дії як привід для скорочення потоків, зазначив Джеймс Водделл, керівник напрямку європейського ринку газу та ЗПГ консалтингової компанії Energy Aspects.

Раніше Оператор газотранспортної системи України оголосив про форс-мажор на іншій точці входження транзитного газу – у Сохранівці – та припинив перегін у 2022 році, мотивуючи це "втручанням окупаційних військ у технічні процеси".

"Це більш вірогідна причина для зупинки потоків, ніж супутнє чи навмисне пошкодження трубопроводів", — зазначив Водделл.

Які країни отримують газ цим маршрутом

Більшість країн ЄС зменшили свою залежність від російського газу через вторгнення Росії в Україну. Колишніми головними одержувачами газу через Україну є Австрія, Словаччина, Італія, Угорщина, Хорватія, Словенія та Молдова. Австрія все ще отримує більшу частину газу через Україну, а інші диверсифікували свої джерела та вжили заходів для зниження попиту.

Молдова, одна з найбідніших країн Європи, минулого року постачала весь свій газ з європейських ринків, залишивши газ, що надходив від "Газпрому", для Придністров’я.

Імпорт Хорватії зараз мінімальний, а імпорт Словенії впав майже до нуля після закінчення минулого року контракту її головного постачальника газу компані Geoplin з "Газпромом", йдеться в дослідженні Центру глобальної енергетичної політики Колумбійського університету.

Як можна замінити газ, що надходить через Україну

Попередній склад Єврокомісії на початку цього року заявляв, що існують альтернативні джерела постачання.

Австрія може імпортувати газ з Італії та Німеччини, а її комунальні служби заявили, що вжили запобіжних заходів у разі припинення постачання російського газу.

Угорщина покладається на російський газ з альтернативного маршруту – трубопроводу "Турецький потік", а Словенія отримує газ з Алжиру та інших джерел. Італія отримує більшу частину свого газу через маршрут, який полегшує імпорт азербайджанського газу, та з Алжиру.

Які є інші варіанти для транзиту газу Україною

Словацький постачальник газу SPP заявив, що консорціум європейських покупців газу може отримувати газ на російсько-українському кордоні після закінчення транзитного контракту, але наразі незрозуміло, як це може працювати.

Інший варіант: "Газпром" постачатиме частину газу іншим маршрутом, наприклад через "Турецький потік", через Болгарію, Сербію чи Угорщину. Однак пропускна здатність цих маршрутів обмежена, повідомили агентству Reuters у SPP.

ЄС і Україна також попросили Азербайджан сприяти переговорам з Росією щодо угоди про транзит газу, повідомив Reuters радник президента Азербайджану, однак, він відмовився надати додаткові подробиці.

ЄС намагається диверсифікувати свій імпорт газу та підписав угоду про подвоєння імпорту азербайджанського газу щонайменше до 20 мільярдів кубометрів на рік до 2027 року. Але радник президента Азербайджану зазначив, що інфраструктура та фінансування все ще відсутні для сприяння такому розширенню постачання.

Однак, враховуючи зростання внутрішнього споживання в Азербайджані, аналітики Energy Aspects заявили, що вони бачать лише близько 1,7 млрд кубометрів, доступних для додаткового експорту, а також є незначні вільні потужності для доставлення газу в Європу.

Скільки доходів втратить "Газпром"

Росія може втратити близько 4,5 мільярдів доларів на рік, якщо експорт припиниться, виходячи з очікуваної середньої ціни на газ для Європи у 320 доларів за 1000 кубометрів у 2025 році.

Російський щоденний експорт газу через Україну до Європи зараз становить понад 40 мільйонів кубометрів, свідчать дані "Газпрому".

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG