Спеціальні потреби

Венеціанська комісія розкритикувала законопроект «Про мови в Україні»


Верховна рада України
Верховна рада України

Законопроект «Про мови» може суперечити Конституції України. Таку думку висловила Венеціанська комісія під час розгляду документа на 86-му пленарному засіданні. Також експерти постановили, що законопроект не відповідає положенням відповідних міжнародних угод:

«З одного боку, понад 60% населення зараховують себе до українського етносу, з іншого боку – більше 60% використовують російську як мову щоденного спілкування. Положення проекту закону відносно російської мови можуть трактуватися як намір авторів поставити російську мову на один рівень із державною, незважаючи на Конституцію», – йдеться в експертному висновку комісії.

«Відповідно до проекту закону, мовою національних меншин має говорити не менше 9% населення в регіоні. Але в такому випадку російська мова буде мовою нацменшин у кожному регіоні», – додає Венеціанська комісія. Таким чином, експерти порекомендували уточнити кількість мов нацменшин під час наступного перепису населення в країні.

Представниця Венеціанської комісії від України Марина Ставнійчук підтвердила, що європейці визнали законопроект незбалансованим, а також зазначила, що проект може стати «контрпродуктивним засобом регулювання використання мов у країні».

Інший представник Венеціанської комісії в Україні, народний депутат від Партії регіонів Сергій Ківалов зазначив, що розглядати законопроект треба з точки зору захисту прав людини, а не з точки зору захисту мови. Депутат виступив проти висновків комісії.

«Єдина мета законопроекту – це на законодавчому рівні раз і назавжди відбити бажання та можливість політикам влаштовувати таке шалене цькування російської мови та російськомовного населення, яке ми спостерігали протягом декількох років після «перемоги» помаранчевої «революції», – подає слова депутата прес-служба Сергія Ківалова. Включення російської мови до Конституції України в якості другої державної Сергій Ківалов вважає обґрунтованим.

Не згодні із висновками Венеціанської комісії і автори законопроекту Олександр Єфремов (Партія регіонів), Петро Симоненко (КПУ), Сергій Гриневецький (Блок Литвина). Політики виступили за те, щоб винести мовне питання на всеукраїнський референдум.

XS
SM
MD
LG