Спеціальні потреби

Комітет виборців України: перевибори на 7-8 округах необхідні


Двох тижнів було потрібно для того, щоб Центральна виборча комісія таки оголосила офіційні результати парламентських виборів в Україні. Помітно затягнули процес з десяток округів, де зіштовхнулися впливові мажоритарники. У Комітеті виборців України вважають, що перевибори в цій ситуації необхідні.

«Було в цілому понад 20 проблемних округів, на яких відбувалося свідоме затягування підрахунку голосів, на яких фіксувалися брудні порушення не стільки на виборчих дільницях, скільки в окружних комісіях», – заявив у понеділок голова правління Комітету виборців України (КВУ) Олександр Черненко.

За оцінками спостерігачів КВУ, «результати на 7-8 округах були сфальсифіковані». Олександр Черненко зазначив, що в тих округах треба провести перевибори, так як на інших «хоч і були порушення, але результати не були спотворені, вони відповідали волевиявленню виборців».
За словами експертів КВУ, сьогодні відповідної правової бази для перевиборів не існує. Зокрема, невідомо, хто саме буде призначати такі вибори. Для цього буде необхідно або прийняти новий закон, або внести зміни до існуючого закону про вибори, вважає Олександр Черненко.

Поки що Центральна виборча комісія офіційно визнала, що перевибори потрібні на 5-х округах: 94-му у Київській області, 132-му у Миколаївській області, 194-му та 197-му у Чернігівській області та 223-му у Шевченківському районі Києва. Про це на минулому тижні заявив голова ЦВК Володимир Шаповал. Верховна рада також ухвалила постанову, де рекомендувала ЦВК провести повторні вибори.

За словами експертів КВУ, сьогодні відповідної правової бази для перевиборів не існує. Зокрема, невідомо, хто саме буде призначати такі вибори. Для цього буде необхідно або прийняти новий закон, або внести зміни до існуючого закону про вибори, вважає Олександр Черненко. На його ж думку, прийняття такого рішення може затягнутися. «Зараз ситуація така, що ці вибори можуть не призначатися скільки завгодно – вони вийшли за рамки правового поля, закон можуть не міняти, і Рада може так і працювати усю каденцію».

Втім, регіонал, заступник голови парламентської фракції Партії регіонів Михайло Чечетов зазначив у понеділок, що перевибори призначить вже нова Рада, а пройдуть вони приблизно у березні, «як раз із розрахунком 60 днів на виборчу кампанію».
Натомість представники опозиції переконані, що на проблемних округах перемогли саме їх кандидати. Один із лідерів «Батьківщини» Микола Томенко заявив, що усіх депутатів, які «вкрали свій депутатський мандат», українське суспільство повинно знати в обличчя, а усіх, хто допомагав фальсифікувати вибори – відправити в тюрму.

Офіційні ж результати у багатомандатному окрузі були оприлюднені ЦВК на вихідних. За даними Центральної виборчої комісії, Партія регіонів отримала 30%, «Батьківщина» – 25,54%, УДАР – 13,96%, Комуністична партія України – 13,18%, а ВО «Свобода» – 10,44%.
XS
SM
MD
LG