Спеціальні потреби

Пайфер: Україна іспиту на демократію не склала


Пайфер: Україна іспиту на демократію не склала
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:06 0:00
Direct link

Пайфер: Україна іспиту на демократію не склала

Ще задовго до голосування, на етапі передвиборчої кампанії, міжнародні експерти, організації та іноземні уряди висловлювали занепокоєнням щодо демократичності парламентських виборів в Україні 2012. Головні претензії - нерівний доступ всіх кандидатів до ЗМІ, проблеми з реєстрацією, використання правлячою партією адмінресурсу і перш за все - ув’язнення лідерів однієї з найпотужнішої політичної сили. Вибори пройшли, західні експерти роблять досить сумні висновки – у тому числі експерт Інституту Брукінґса і колишній посол США в Україні Стівен Пайфер.

Західні експерти та міжнародні організації охрестили парламентські вибори 2012 в Україні одним з найважливіших іспитів на демократію, який, як вважає колишній посол Стівен Пайфер, вона провалила:

«Якщо подивитися на оцінки, які дали авторитетні міжнародні організації та авторитетні національні спостерігачі, виглядає, що, на жаль, Україна іспиту на демократію не склала. Ми говоримо про висновки ОБСЄ та інших організацій, які мали своїх представників на місцях, де говориться, що Україна здійснила крок назад. Така ж заява була висловлена і в звіті Держдепартаменту США. Для українського уряду ці вибори були можливістю показати, що країна може насправді рухатись у демократичному напрямку. А вони навпаки продемонстрували, що йдуть протилежним шляхом».

Експерт каже, що такий відхід України від демократичного шляху ускладнить її відносини як з американською адміністрацією, так і з Європою. Крім того, додав він, Конгрес США продовжує розглядати можливість запровадження проти українських урядовців більш жорстких санкцій у разі продовження порушень прав людини:

Для українського уряду ці вибори були можливістю показати, що країна може насправді рухатись у демократичному напрямку. А вони навпаки продемонстрували, що йдуть протилежним шляхом».
«Для українського уряду ці вибори були можливістю показати, що країна може насправді рухатись у демократичному напрямку. А вони навпаки продемонстрували, що йдуть протилежним шляхом».
Стівен Пайфер

«В Конгресі нині дві резолюції щодо України - одна в Сенаті, інша - в Палаті представників. В обох йдеться про санкції проти України. Приголомшуючим є той факт, що в Конгресі, який протягом двадцяти останніх років був дуже дружнім до України, дуже проукраїнським, сьогодні не чути жодного голосу проти цих резолюцій. Це лише доводить те, що в Конгресі консенсус - Україна зійшла з демократичного шляху. Я боюся, що якщо Україна продовжуватиме рухатись у такому напрямку, голоси за прийняття санкцій проти України лише посиляться».

На цьому ж етапі, каже експерт, позиція Заходу щодо України, великою мірою, залежатиме від того, як формуватиметься парламентська більшість і, яке місце в Раді займе опозиція:

«Захід буде пильно стежити за тим, чи зможе опозиція зберегти за собою чіткий альтернативний голос протидії Партії регіонів. Чи їй дозволять працювати як справжній опозиційній силі, як це відбувається на Заході, чи її будуть повністю ігнорувати. Це все залишається від великим знаком запитання».

Інше вагоме питання, відповідь на яке визначить, якою буде Рада наступного скликання, – це подальші дії 225 депутатів-мажоритарщиків, каже Стівен Пайфер.
  • 16x9 Image

    Наталія Леонова

    Ведуча, репортер і редактор української служби "Голосу Америки". Перед тим, як приєднатися до команди "Голосу Америки" у 2003 році, працювала юристом в одній із київських юридичних фірм. Також координувала діяльність шведської гуманітарної організації, яка займається реабілітацією хворих українських дітей. Здобула магістерський диплом з міжнародного публічного права Київського інституту міжнародних відносин. Захоплюється йогою.  

XS
SM
MD
LG